Polskie Radio
Section05
Prokuratura Krajowa

Sprawa Funduszu Sprawiedliwości. Powstanie zespół śledczy. W tle m.in. kwestia zakupu systemu Pegasus

Prokurator Generalny Adam Bodnar powoła w Prokuraturze Krajowej zespół śledczy ds. Funduszu Sprawiedliwości. Będzie złożony z prokuratorów, którzy przyjrzą się zawiadomieniom i postępowaniom, jakie trafiły do prokuratury w ostatnich latach w tej sprawie. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Adam Bodnar Ministerstwo Sprawiedliwości prokuratura pegasus Prokuratura Krajowa Prokuratura Generalna inwigilacja polityka

Ujawniono zarobki w Prokuraturze Krajowej. Ogromne kwoty. W sieci zawrzało

Prokurator Ewa Wrzosek ujawniła na portalu X, jak kształtowały się zarobki prokuratora krajowego i zastępców prokuratora generalnego w latach 2022/2023. Opublikowane dane wywołały falę komentarzy. "Kolejna kopalnia złota, po TVP, dla pisowskich nominatów" - napisał senator Koalicji Obywatelskiej Bogdan Klich. Sławomir Cenckiewicz, były dyrektor Wojskowego Biura Historycznego, stwierdził natomiast, że takie "wrzutki" to "nawiązanie do najgorszych tradycji nagonek organizowanych przez bolszewików (chińskich także)".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Prokuratura Generalna Prokuratura Krajowa prawo zarobki

Dr Haczkowska o sprawie Barskiego: uchwała Prokuratury Krajowej nie wywołuje skutków prawnych

- Rzecz polega na tym, że nie nastąpiło przywrócenie prokuratora do służby czynnej. To, co zadziało się w 2022 roku nie miało podstawy prawnej - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Monika Haczkowska, członek Izby Adwokackiej we Wrocławiu. Według Zebrania Prokuratorów Prokuratury Krajowej szefem instytucji pozostaje Dariusz Barski. Prokuratorzy wydali uchwałę, w której stwierdzili, że decyzje ministra sprawiedliwości Adama Bodnara nie wywołują skutków prawnych. 
Zobacz więcej na temat:  Prokuratura Generalna Prokuratura Krajowa Adam Bodnar POLSKA

PR24 Spór o Prokuraturę Krajową. Prof. Matczak: obrona tego chaosu jest absolutnie nieuzasadniona

- Działania, które podejmuje minister Bodnar, są słuszne, one przywrócą, mam nadzieję, skuteczność działania tych instytucji i spowodują, że będą one znowu prawdziwymi instytucjami państwowymi, a nie instytucjami jednej partii, w tym przypadku PiS - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Marcin Matczak, prawnik (Uniwersytet Warszawski).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 sądownictwo POLSKA Sejm Andrzej Duda Prokuratura Krajowa

PR24 "Luka prawna, której nikt nie przewidział". Dr Wojciech Górski o Prokuraturze Krajowej

- Polska nie jest krajem praworządnym, nie była takim przez ostanie osiem lat i w chwili obecnej też nie jest. Przywracanie praworządności może się odbywać, jak wskazuje część prawników, w stanie tzw. konieczności konstytucyjnej. Z uwagi na to, jakie pułapki prawne zostawiła poprzednia władza, przywrócenie praworządności zgodnie z prawem nie jest możliwe - mówił w Polskim Radiu 24 dr Wojciech Górowski (Katedra Prawa Karnego Uniwersytetu Jagiellońskiego).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 sądownictwo POLSKA Sejm Andrzej Duda Prokuratura Krajowa Agnieszka Drążkiewicz

PR24 "Barski broni interesów Ziobry". Szczerba o Prokuraturze Krajowej

- Przez osiem lat ministrem sprawiedliwości i prokuratorem generalnym był prezes partii politycznej, która nazywała się Solidarna Polska, następnie Suwerenna Polska, a tak naprawdę powinna się nazywać partią Funduszu Sprawiedliwości - mówił w Polskim Radiu 24 Dariusz Szczerba (Koalicja Obywatelska).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 sądownictwo POLSKA Sejm Andrzej Duda Prokuratura Krajowa Michał Szczerba Agnieszka Drążkiewicz

Zamieszanie w PK. I Barski, i Bilewicz uważają się za prokuratorów krajowych

Prokurator Jacek Bilewicz podkreślił w rozmowie z mediami, że stoi obecnie na czele Prokuratury Krajowej i pełni obowiązki prokuratora generalnego. - Powierzono mi tę funkcję na dwa miesiące. Potem w drodze konkursu rozpocznie się wybór nowego szefa Prokuratury Krajowej - powiedział Bilewicz. Tymczasem prokurator Dariusz Barski twierdzi, że "nikt mnie skutecznie nie odwołał z funkcji prokuratora krajowego". - Zgodnie z obowiązującymi przepisami jestem prokuratorem krajowym - powiedział Barski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Prokuratura Krajowa prokuratura Ministerstwo Sprawiedliwości sądownictwo sąd

Chaos w prokuraturze. Trybunał Konstytucyjny wydał postanowienie

Trybunał Konstytucyjny wydał tymczasowe postanowienie, na mocy którego nakazuje Prokuratorowi Generalnemu i wszystkim organom władzy publicznej powstrzymanie się od działań uniemożliwiających wykonywanie przez Dariusza Barskiego uprawnień, zadań, obowiązków i kompetencji prokuratura Prokuratury Krajowej.
Zobacz więcej na temat:  Donald Tusk POLSKA prawo polityka Ministerstwo Sprawiedliwości Andrzej Duda prokuratura Adam Bodnar Prokuratura Krajowa Rząd Donalda Tuska sądownictwo

Sytuacja w Prokuraturze Krajowej. Premier odpowiada prezydentowi

- W czasie spotkania z prezydentem Andrzejem Dudą odniosłem wrażenie, że pozostajemy przy swoich zdaniach dotyczących praworządności; "terror praworządności" to jedna z najważniejszych zasad, jaką chcę się kierować - powiedział w poniedziałek premier Donald Tusk.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Donald Tusk Rząd Donalda Tuska Andrzej Duda prokuratura prawo Adam Bodnar Prokuratura Krajowa Ministerstwo Sprawiedliwości polityka

PR24 Spór o Prokuraturę Krajową. Prof. Piotrowski: stosujmy się do reguł przewidzianych w ustawie

- Jedyny sposób odwołania jest określony w ustawie. Jeżeli dochodzimy do wniosku, że były nieprawidłowości natury prawnej dotyczące powołania prokuratora krajowego, to należy go odwołać. To jest jedyne wyjście - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Ryszard Piotrowski, konstytucjonalista (UW).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 sądownictwo POLSKA Sejm Andrzej Duda Prokuratura Krajowa

Wiceminister sprawiedliwości: pełniącym obowiązki prokuratora krajowego jest Jacek Bilewicz

- Jest dzisiaj jeden z tzw. tytularnych prokuratorów krajowych - Jacek Bilewicz. Jemu jest powierzona funkcja pełniącego obowiązki prokuratora krajowego, czyli osoby, która jest pierwszym zastępcą prokuratora generalnego odpowiedzialnym za funkcjonowanie prokuratury - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia wiceminister sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ministerstwo Sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha prokuratura Prokuratura Generalna Prokuratura Krajowa

Zastępca Prokuratora Generalnego: złożymy zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez Adama Bodnara

Michał Ostrowski, zastępca Prokuratora Generalnego, zapowiedział w mediach społecznościowych złożenie zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa m.in. przez ministra sprawiedliwości Adama Bodnara, prokuratora Jacka Bilewicza i innych działających z nim osób w związku z próbą odwołania prokuratora krajowego Dariusza Barskiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Prokuratura Krajowa Adam Bodnar Ministerstwo Sprawiedliwości Prokuratura Generalna