Polskie Radio
Section05
Prokuratura Krajowa

"Deklaracje padły wprost i konkretnie". Prezydent o ustaleniach po Radzie Gabinetowej

Uzyskałem deklaracje i będę ich teraz pilnował - powiedział prezydent Andrzej Duda po rozmowach w ramach Rady Gabinetowej, dotyczących strategicznych projektów zainicjowanych przez poprzedni rząd. Opisując przebieg spotkania, ocenił w wywiadzie dla Interii, że w większości przypadków były jasne deklaracje o chęci kontynuacji i woli realizacji tych inwestycji.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Andrzej Duda centralny port komunikacyjny Prokuratura Krajowa aborcja

Śmierć podczas akcji CBŚP. Nieoficjalnie: nie żyje znany gangster

Centralne Biuro Śledcze Policji poinformowało, że w czasie zatrzymania 56-letniego mężczyzny w województwie lubuskim, w momencie, gdy funkcjonariusze próbowali dostać się do mieszkania, wewnątrz budynku padł strzał. W lokalu policjanci zobaczyli postrzelonego mężczyznę, którego życia nie udało się uratować. Z nieoficjalnych informacji medialnych był to dolnośląski gangster Jacek B. pseudonim "Lelek".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony lubuskie policja policja polska CBŚP służby i bezpieczeństwo przestępczość samobójstwo Prokuratura Krajowa

Szef MS powołał zespół śledczy ds. Funduszu Sprawiedliwości. "Ma zbadać nieprawidłowości"

Minister sprawiedliwości-prokurator generalny Adam Bodnar powołał zespół śledczy do zbadania nieprawidłowości w zakresie działania Funduszu Sprawiedliwości. Jak podała Prokuratura Krajowa w komunikacie, chodzi o zbadanie procedur w zarządzaniu i zasadności przekazywania pieniędzy beneficjentom.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA prokuratura Ministerstwo Sprawiedliwości Adam Bodnar Prokuratura Krajowa polityka

Prezydent wystosował pismo do premiera ws. zmian w Prokuraturze Krajowej

Prezydent Andrzej Duda wystosował pismo do premiera Donalda Tuska dotyczące zmian w Prokuraturze Krajowej. Stwierdził w nim, że odpowiedzialność za skutki podejmowanych działań obciążać będzie szefa rządu oraz ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego Adama Bodnara.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Andrzej Duda Adam Bodnar Donald Tusk Prokuratura Krajowa Rząd Donalda Tuska prokuratura prawo polityka

PR24 "Mamy do czynienia z dwuwładzą". Wiceprzewodniczący Trybunału Stanu o odwołaniu prokuratorów

- Musimy się odwoływać i realizować decyzje tylko legalnie powołanych struktur władzy państwowej, czyli tych prokuratorów, których w tej chwili chce odwołać minister sprawiedliwości, ale nie zrobił tego zgodnie z prawem, to jest tylko jego myślenie życzeniowe - mówił w Polskim Radiu 24 mec. Piotr Łukasz Andrzejewski, wiceprzewodniczący Trybunału Stanu.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 sądownictwo POLSKA Sejm Prokuratura Krajowa Adam Bodnar

"Mam do niej absolutne zaufanie". Bodnar o powołanej do Prokuratury Krajowej Annie Adamiak

Mam zaufanie do pani prokurator - tak minister sprawiedliwości prokurator generalny Adam Bodnar powiedział o powołaniu do Prokuratury Krajowej prokurator Anny Adamiak. Media przypomniały, że prokurator ta była odpowiedzialna w 2011 roku za pomoc władzom białoruskim, która ułatwiła uwięzienie opozycjonisty laureata Pokojowej Nagrody Nobla Alesia Bialackiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Adam Bodnar Ministerstwo Sprawiedliwości Prokuratura Krajowa nagroda Nobla

"Pierwszy krok do przywrócenia godności". Pilny komunikat prokuratora generalnego

Minister sprawiedliwości-prokurator generalny Adam Bodnar wydał "pilny komunikat", w którym poinformowano o wykonaniu "pierwszego kroku na drodze przywracania godności prokuratorom byłej Prokuratury Generalnej". Chodzi o osoby, które w 2016 roku zostały zdymisjonowane przez Zbigniewa Ziobrę i przeniesiono je do jednostek niższego szczebla.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA prokuratura Prokuratura Krajowa Adam Bodnar Ministerstwo Sprawiedliwości Prokuratura Generalna sądownictwo reforma sądownictwa polityka

Posłowie PiS: doszło do bezprawnego wkroczenia do Prokuratury Krajowej. Resort sprawiedliwości zaprzecza

Politycy PiS zorganizowali w środę wieczorem konferencję prasową przed siedzibą Prokuratury Krajowej w Warszawie, bo - jak mówił Jarosław Kaczyński - "otrzymali informację o bezprawnym wkroczeniu do Prokuratury Krajowej". Resort sprawiedliwości i służby zaprzeczają tym informacjom.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka sądownictwo prokuratura Prokuratura Krajowa PiS Jarosław Kaczyński Adam Bodnar

Zastępca prokuratora generalnego skierował pismo do prezesów sądów i służb. "Zarządzenie PG jest sprzeczne z ustawą"

Zastępca prokuratora generalnego Michał Ostrowski wskazuje, że zarządzenie prokuratora generalnego dotyczące ustalenia czynności prokuratora generalnego, jego zastępców oraz prokuratora krajowego jest sprzeczne z ustawą Prawo o prokuraturze. W tej sprawie skierował pismo do prezesów sądów oraz szefów służb zajmujących się ściganiem przestępstw i kontrolą operacyjną.
Zobacz więcej na temat:  Prokuratura Generalna Prokuratura Krajowa prawo ustawa POLSKA sądownictwo

Odwołanie Dariusza Barskiego. Prokuratura Regionalna w Warszawie wszczyna śledztwo ws. przekroczenia uprawnień

Prokuratura Regionalna w Warszawie przekazała, że 13 stycznia 2024 roku "wszczęła śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy publicznych, w tym ministra sprawiedliwości-prokuratora generalnego, poprzez podjęcie bezprawnych działań zmierzających do odwołania Dariusza Barskiego z funkcji Prokuratora Krajowego".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Trybunał Konstytucyjny Ministerstwo Sprawiedliwości Adam Bodnar Prokuratura Krajowa prokuratura Prokuratura Generalna sądownictwo