Polskie Radio
Section05
RELACJA

Święto Wojska Polskiego i 102. rocznica Bitwy Warszawskiej. Obchody w całym kraju [ZAPIS RELACJI]

W 102. rocznicę Bitwy Warszawskiej w wielu miejscach kraju miały miejsce uroczyste obchody Święta Wojska Polskiego. Odbywały się pokazy wojskowe i pikniki. Na antenach Polskiego Radia i na portalu PolskieRadio24.pl relacjonowaliśmy przebieg uroczystości, omawialiśmy znaczenie wygranej walki z bolszewikami i opowiadaliśmy o polskich siłach zbrojnych. Zapraszamy do przeczytania relacji.
Zobacz więcej na temat:  Wojsko Polskie święta bitwa warszawska bezpieczeństwo żołnierze POLSKA społeczeństwo RELACJA

"Gdzieś było zaniedbanie służb". Wąsik o dymisjach urzędników w związku ze skażeniem Odry [ZAPIS RELACJI]

- W sprawie zatrucia Odry byliśmy uspokajani i ta skala była w pewien sposób niedoszacowana przez urzędników, którzy stracili stanowiska - mówił wiceszef MSWiA Maciej Wąsik. Odniósł się w ten sposób do dymisji szefa Wód Polskich Przemysława Dacy i Głównego Inspektora Ochrony Środowiska Michała Mistrzaka. Wąsik przyznał, że "gdzieś było zaniedbanie służb podległych rządowi". Na bieżąco śledziliśmy informacje dotyczące katastrofy ekologicznej - zapraszamy do lektury.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo Odra katastrofa ekologiczna ochrona środowiska RELACJA rzeka ryby

Surowce na okupowanych przez Rosję terenach warte biliony dolarów. Analitycy o motywach Kremla [ZAPIS RELACJI]

Na 12 bilionów dolarów szacuje się wartość złóż paliw kopalnych i metali ziem rzadkich na okupowanych przez Rosję terenach Ukrainy - wylicza w najnowszym raporcie kanadyjska firma analityczna SecDev. Jak wskazuje "Kreml będzie starał się ograniczyć ukraińskie zdolności wydobycia i produkcji, a z czasem zacząć przejmować produkcję i dochody z zasobów".
Zobacz więcej na temat:  wojna 2022 wojna na Ukrainie wojsko Rosja bezpieczeństwo RELACJA ŚWIAT Europa

CNN: Rosjanie szkolili się w Iranie w ramach umowy na dostawę dronów [ZAPIS RELACJI]

Rosyjscy żołnierze odbyli szkolenie z obsługi irańskich dronów bojowych - podała telewizja CNN, powołując się na przedstawiciela administracji USA. Według niego, szkolenie było częścią porozumienia o kupnie irańskich dronów, zdolnych - według CNN - do przenoszenia kierowanych rakiet. Śledzimy doniesienia w związku z wojną na Ukrainie. 
Zobacz więcej na temat:  wojna 2022 wojna na Ukrainie serwis wschodni Rosja wojsko bezpieczeństwo RELACJA ŚWIAT Europa

Prezes Enerhoatomu: Rosja chce podłączyć Krym pod zaporoską elektrownię [ZAPIS RELACJI]

- Rosja przygotowała projekt, w którym chce podłączyć Krym pod elektrownię jądrową w Zaporożu. Aby to zrobić Rosjanie będą musieli całkowicie wyłączyć elektrownię jądrową i jest to niebezpieczne dla obiektu - powiedział prezes Enerhoatomu Petro Kotin. Rosyjskie wojska codziennie też ostrzeliwują teren zdobytej elektrowni, a potencjalna strefa zakażenia może wynieść 30 000 metrów kwadratowych. Śledzimy doniesienia z Ukrainy.
Zobacz więcej na temat:  wojna 2022 wojna na Ukrainie wojsko Rosja broń bezpieczeństwo RELACJA ŚWIAT Europa

"Dajcie nam możliwość wygrania wojny". Apel doradcy Zełenskiego [Zapis relacji]

- Dajcie nam możliwość wygrania tej wojny! Jesteśmy gotowi przelać krew, by Unia Europejska była nadal wolna. Dziś kształtuje się układ sił w Europie na następne 50-100 lat -  powiedział doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak w wywiadzie dla francuskiego dziennika "Le Figaro". Zachęcamy do zapoznania się z zapisem relacji.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni Europa Europa Wschodnia RELACJA Rosja

Obwód mikołajowski niemal całkowicie wyzwolony [ZAPIS RELACJI]

Już tylko 5 procent obwodu mikołajowskiego na południu Ukrainy pozostaje w rękach Rosjan - poinformował szef lokalnych władz Witalij Kim. Jak dodał ukraińskiej armii udało się zniszczyć dużo rosyjskiego sprzętu wojskowego, a od kilku dni jest coraz mniej ostrzałów. Tak relacjonowaliśmy kolejny dzień wojny na Ukrainie. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina Rosja wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni RELACJA

Kolejne miejscowości pod ostrzałem Rosjan. Według MSW 16 osób nie żyje [ZAPIS RELACJI]

W ciągu ostatniej doby siły rosyjskie ostrzelały 30 miejscowości na Ukrainie, wskutek czego zginęło 16 osób, a kilkadziesiąt zostało rannych - poinformował w środę wiceminister spraw wewnętrznych Ukrainy Jewhenij Jenin. Jak mówił, najtrudniejsza sytuacja jest w obwodzie donieckim, intensywnie ostrzeliwane są obwody: mikołajowski, charkowski, sumski, czernihowski i chersoński. Śledzimy doniesienia z Ukrainy,
Zobacz więcej na temat:  wojna 2022 serwis wschodni RELACJA ŚWIAT Europa Ukraina Rosja

NA ŻYWO Kolejne ataki znad Morza Kaspijskiego. Ukraińcy strącili siedem pocisków [ZAPIS RELACJI]

Siedem z ośmiu rakiet wystrzelonych z rosyjskich samolotów nad Morzem Kaspijskim zostało strąconych przez ukraińskie siły powietrzne - poinformował sztab generalny ukraińskiej armii. Rosjanie mieli wystrzelić osiem rakiet typu X-101 z bombowców strategicznych Tu-95. Ich celem były środkowe, południowe i zachodnie rejony Ukrainy. Tak śledziliśmy przebieg kolejnej doby wojny za naszą wschodnią granicą.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa serwis wschodni Ukraina Rosja wojna 2022 RELACJA

Trwają intensywne walki. Armia ukraińska odparła Rosjan na trzech kierunkach [ZAPIS RELACJI]

Ukraińska armia odparła wojska rosyjskie na trzech kierunkach charkowskim, bachmuckim i awdijiwskim. W rejonie Awdijiwki jednak rosyjskie wojska osiągnęły częściowy sukces, a część jednostek Rosjanie przenieśli ze Słowiańska na kierunek zaporoski - poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Na bieżąco śledzimy wydarzenia na Ukrainie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni Europa Europa Wschodnia RELACJA

Dowódca sił zbrojnych Ukrainy: rosyjscy zbrodniarze nie zaznają spokoju nigdzie na świecie [Zapis relacji]

- Rosyjscy zbrodniarze, którzy w makabryczny sposób mordują ukraińskich jeńców, nie zaznają spokoju nigdzie na świecie. Zemścimy się za każdego zabitego lub okaleczonego rodaka - zadeklarował naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy generał Wałerij Załużny. Zachęcamy do zapoznania się z zapisem relacji.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni RELACJA