Polskie Radio
Section05
Rafał Habielski

"Paryż był stolicą wolnej kultury Europy Środkowej i Rosji"

- Radio Wolna Europa informowało, to było jedno z jego podstawowych zadań. Ułożyło się to z czasem w kronikę życia kulturalnego na obczyźnie. Kulturze emigracyjnej to radio pomagało, prezentując na antenie utwory powstałe poza krajem - mówił na antenie Dwójki prof. Rafał Habielski.
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Herbert Sławomir Mrożek Roman Polański Feliks Topolski Andrzej Mietkowski Rafał Habielski Dwójka

"Czwarty rozbiór Polski". Prof. Rafał Habielski: agresji Niemiec na Polskę nie można było uniknąć

Dnia 23 sierpnia 1939 roku w Moskwie został podpisany niemiecko-sowiecki pakt o nieagresji. Nazwany od nazwisk ministrów spraw zagranicznych obu państw paktem Ribbentrop-Mołotow, zawierał także tajny protokół, którego konsekwencje określa się jako czwarty rozbiór Polski.
Zobacz więcej na temat:  pakt Ribbentrop-Mołotow III Rzesza II Rzeczpospolita ZSRR Rafał Habielski Dorota Truszczak HISTORIA

Wszystkie pokolenia literackich banitów spotykają się w RWE

- Myślę, że mam prawo powiedzieć, za Schopenhauerem: podczas gdy wy znów intonujecie piosnkę o waszym najlepszym ze światów, ja staję jak upiór między wami i pytam o źródło złego. Nie, nie pytam, po prostu nie pozwalam wam zapomnieć - mówił w Radiu Wolna Europa w 1966 roku, przed Kongresem Kultury Polskiej, silnie przed wojną komunizujący poeta futurysta Aleksander Wat.
Zobacz więcej na temat:  Radio Wolna Europa Rafał Habielski Andrzej Mietkowski Marian Hemar Aleksander Wat Kazimierz Wierzyński Leopold Tyrmand Dwójka KULTURA

Wspomnienia bohaterów Powstania Warszawskiego

- Wracałem do Polski, przygnębiony świadomością, że nasz los został przypieczętowany w Teheranie, a szanse na ocalenie niepodległości są nikłe. Cały mój bagaż informacyjny złożyłem przed komendantem głównym i jego sztabem 30 lipca 1944 roku. Starałem się wyrzucić z siebie wszystko, co wiedziałem. Widziałem, że to, co mówię, wywiera na słuchających wrażenie, ale bardzo szybko zdałem sobie sprawę, że moja misja jest spóźniona. - Tak o swojej misji kuriera z Londynu mówił Jan Nowak Jeziorański, ostatni emisariusz przed wybuchem Powstania Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie Rafał Habielski Andrzej Mietkowski Dwójka

Miłosz i inni. Emigracyjne życie twórców literatury "źle obecnej"

Wakacyjną część cyklu "Ślady pamięci" Andrzej Mietkowski i prof. Rafał Habielski postanowili poświęcić polskim twórcom na uchodźstwie, kulturze emigracyjnej, pisarstwu na wygnaniu. Przywołują, przybliżają i przypominają głosy autorów, kompozytorów i malarzy przez dziesięciolecia odciętych od kraju, ale stale obecnych dzięki zakazanym radiostacjom, które nadawały spoza żelaznej kurtyny.
Zobacz więcej na temat:  Radio Wolna Europa Andrzej Mietkowski Rafał Habielski Dwójka KULTURA literatura

Jerzy Giedroyc: założeniem było oddziaływanie na kraj

- Zawsze chcę dodać, że na tej nieludzkiej ziemi, to jest w Rosji sowieckiej, zupełnie nie straciłem moich przyjaźni z prawdziwymi Rosjanami, którzy dziś są przeciw tej sowieckiej Rosji - mówił Józef Czapski o swojej książce "Na nieludzkiej ziemi".
Zobacz więcej na temat:  literatura emigracyjna po 1939 Witold Gombrowicz Andrzej Bobkowski Gustaw Herling-Grudziński Jerzy Giedroyc Dwójka Rafał Habielski Andrzej Mietkowski

Maciej Dzierżykraj-Morawski. Korespondent informacyjny Radia Wolna Europa

- Maciej Morawski całe swoje życie spędził na pierwszej linii frontu wojny psychologicznej. Z Radiem Wolna Europa związał się późno, w połowie lat 60., jednak była to współpraca na całe zawodowe życie - mówił Andrzej Mietkowski, wspominając działacza emigracyjnego, który 6 czerwca zmarł w Paryżu.
Zobacz więcej na temat:  Radio Wolna Europa Maciej Morawski Dwójka Rafał Habielski Andrzej Mietkowski wspomnienie odeszli 2021 żelazna kurtyna

Poznański Czerwiec '56 na falach Radia Wolna Europa

- To było wielkie wyzwanie dla radia, nie tylko informacyjne, ale również polityczne. Jan Nowak-Jeziorański miał to wyczucie, nie przekraczał granicy. Z jednej strony w ostrych słowach odnosił się do władzy, ale chciał, aby rozgłośnia informowała, a nie stawała się stroną polityczną tamtych wydarzeń - mówił na antenie Dwójki prof. Rafał Habielski.
Zobacz więcej na temat:  Radio Wolna Europa Andrzej Mietkowski Rafał Habielski Poznań 1956 Dwójka

1977 - śmierć Pyjasa. "Bezpieka nie chciała grać miękko"

- Istnieje interpretacja, że Służba Bezpieczeństwa chciała tą śmiercią dać dowód na to, że nie godzi się na politykę wobec opozycji i ma inny pomysł na rozwiązanie tej kwestii. Tą śmiercią policja polityczna daje władzy sygnał - mówił w audycji "Ślady pamięci" historyk prof. Rafał Habielski.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Pyjas Studencki Komitet Solidarności Rafał Habielski Andrzej Mietkowski Dwójka Komitet Obrony Robotników Radio Wolna Europa

Niezwykłe polskie miejsce w Paryżu

- Byliśmy pierwszą we Francji firmą wydającą polskie płyty, były to piosenki sentymentalne, ale również nagrania muzyki ludowej, oberki, kujawiaki, polki. Tego bardzo wówczas poszukiwano - mówił w reportażu Jerzego Kaniewicza Kazimierz Romanowicz. Archiwalny reportaż Radia Wolna Europa przypomnieli w swojej audycji Andrzej Mietkowski i prof. Rafał Habielski.
Zobacz więcej na temat:  Radio Wolna Europa Rafał Habielski Andrzej Mietkowski Dwójka Paryż KULTURA

40. rocznica zamachu na Jana Pawła II

- W Polsce to był czas pełen napięć i konfliktów, m.in. zażegnano kryzys bydgoski. Natomiast to wydarzenie wydawało się górować nad pozostałymi, pokazując kim był dla Polaków papież i jaką wagę do niego przywiązywano - mówił w Dwójce prof. Rafał Habielski, przypominając relacje Radia Wolna Europa z dramatycznych wydarzeń zamachu na Jana Pawła II 13 maja 1981 roku.
Zobacz więcej na temat:  Jan Paweł II Dwójka zamach Andrzej Mietkowski Rafał Habielski