Polskie Radio
Section05

Trójka

Oli Kąkol walka o życie. Audycja Agnieszki Szydłowskiej

Aleksandra Kąkol, na IG znana jako pediatryczka_ola. Na 8 miesięcy przed zakończeniem specjalizacji Ola została zaskoczona diagnozą. Miała trochę ponad 30 lat, uprawiała sport, dbała o zdrowie i nie miała żadnych objawów. Tymczasem rutynowe USG wykryło u niej zaawansowaną chorobę nowotworową. I nagle życie przebiegające według planu zamieniło się w walkę o życie. A do tego walkę z systemem, gdyż szybko okazało się, że w Polsce czeka na nią tylko opieka paliatywna. Na świecie dostępne są jednak metody leczenia tej konkretnej odmiany nowotworu. Historia Oli to opowieść o niezgodzie na zastane, zaufaniu do postępu medycyny, samozaparciu, które pozwoliło jej przejść przez trudne i bardzo drogie leczenie. To także jej książka zatytułowana "Popatrz wciąż żyję". 
Zobacz więcej na temat: 

1,5 procent podatku na organizacje pożytku publicznego - czy to za mało? Audycja Anny Kowalczyk

To ostatnie dni, by przekazać 1,5% podatku i wesprzeć cenioną przez siebie organizację pożytku publicznego. Trzeci sektor skarży się jednak w ostatnim czasie na trudności finansowe, jakich nie doświadczał od lat. Czym są spowodowane i jak im zaradzić porozmawiam z Ewą Kulik Bielińską, wieloletnią dyrektorką Fundacji Batorego, Michałem Braunem dyrektorem Narodowego Instytutu Wolności i Joanną Pietrusiewicz z Fundacji Rodzić po ludzku.
Zobacz więcej na temat: 

Z ciemności ku światłu: wystawa "Drogi do Jerozolimy" w Muzeum Narodowym w Warszawie

Jerozolima to jedno z najważniejszych miejsc świata, punkt centralny, święte miasto trzech wielkich kultur: żydowskiej, chrześcijańskiej i muzułmańskiej. Miasto, któremu poświęcona jest najnowsza wystawa "Drogi do Jerozolimy" w warszawskim Muzeum Narodowym.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA wystawa Muzeum Narodowe w Warszawie Jerozolima Joanna Rajkowska Warszawa masoneria koran Biblia islam chrześcijaństwo judaizm

Pawilon Polski na Expo w Osace - drewniana spirala na wystawowej wyspie

W oddalonej od Warszawy o ponad 8 tys. kilometrów Osace zapanowała radość. Dokładniej mówiąc, pojawiła się ona w zespole Alicji Kubickiej i Borji Martineza - zespole architektów, którzy zaprojektowali Pawilon Polski na trwającą wystawę światową. O swoim dziele opowiedzieli Annie Dudzińskiej w kolejnej odsłonie cyklu "Dobrze Zaprojektowane".
Zobacz więcej na temat:  Zobacz także Anna Dudzińska EXPO 2025 Osaka architektura