Polskie Radio
Section05
Wojciech Smarzowski

"Kler" wchodzi do kin. Kontrowersje wokół filmu Wojtka Smarzowskiego

- Mamy tendencję żeby wszystko upolityczniać.  Należy rozgraniczać kulturę i sztukę z polityką. Kino nawet mocne, zaangażowane społecznie nie musi stanowić obiektu wojny polsko-polskiej - mówił w Debacie Poranka Łukasz Rogojsz (Gazeta.pl). Naszym gościem był również Ryszard Gromadzki (Telewizja Republika). W piątek 28 września do kin wchodzi najnowszy film Wojtka Smarzowskiego "Kler".
Zobacz więcej na temat:  Wojciech Smarzowski FILM kino Kościół katolicki KULTURA

Wojciech Smarzowski: robię filmy o tym co mnie boli i uwiera

Pokazy filmu "Kler" Wojciecha Smarzowskiego na trwającym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni wzbudzają ogromne zainteresowanie publiczności. Na pokazie prasowym także był tłum dziennikarzy, ponieważ film wywołał kontrowersje i dyskusje jeszcze zanim został publicznie zaprezentowany.
Zobacz więcej na temat:  festiwal filmowy w Gdyni Janusz Gajos Wojciech Smarzowski Robert Więckiewicz Jacek Braciak FILM KULTURA STYL ŻYCIA

Strażnik Pamięci 2016. "Wołyń", Memoriał i PWPW

- Ludzie, którzy pomimo wielu przeszkód i niedoceniania, a często również ośmieszania, walczyli o pamięć i o historie, które inaczej by zaginęły, zasługują, by ich zauważać i nagradzać - mówi Barbara Stanisławczyk, prezes Polskiego Radia i członek kapituły nagrody Strażnik Pamięci.
Zobacz więcej na temat:  Barbara Stanisławczyk giełda papierów wartościowych HISTORIA Memoriał Rzeź Wołyńska Witold Banach Wojciech Smarzowski Wołyń

Czy "Wołyń" wpłynie na relacje polsko-ukraińskie?

Film Wojciecha Smarzowskiego wzbudza ogromne emocje. W Kijowie – ze względu na zagrożenie porządku publicznego – przeniesiono nawet projekcję filmu na późniejszy termin. W Debacie Dnia Polskiego Radia 24 o stosunkach polsko-ukraińskich i wpływie obrazu "Wołyń" na relacje z naszym wschodnim sąsiadem mówili Michał Broniatowski z "Forbesa" i Filip Memches z "Rzeczpospolitej".
Zobacz więcej na temat:  FILM Ukraina Wojciech Smarzowski Wołyń kino KULTURA historia Polski