Polskie Radio
Section05

Wojsko Polskie

Starcie szefa MON z Błaszczakiem. Chodzi o kontrakty z USA

Polski rząd chce ratować relacje z Amerykanami, ale jednocześnie sprawdza, jak amerykańskie systemy broni będą działać bez wsparcia USA - pisze niemiecka Tageszeitung. W jej portalu ukazała się duża analiza wpływu działań administracji Donalda Trumpa na relacje z Polską. Na podstawie tego artykułu były szef MON Mariusz Błaszczak zarzucił rządowi, że chce anulować kontrakty. Jego następca Władysław Kosiniak-Kamysz odparł, że to kłamstwo.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Niemcy USA MON Władysław Kosiniak-Kamysz Mariusz Błaszczak wojsko

POLSKIE RADIO 24 Chcesz być pilotem F-35 albo Apache'a? Armia cię potrzebuje

Ze względu na wdrażanie nowych maszyn - w tym F-35 i Apache'y - Wojsko Polskie poszukuje lotników i techników. - Potrzebujemy dużo i bardzo wysoko wykwalifikowanych kadr. To szansa dla młodego pokolenia, dla adeptów sztuki latania. Dla tych, którzy marzą dziś o lataniu - mówi w Polskim Radiu 24 gen. brygady Sławomir Mąkosa, asystent szefa Sztabu Generalnego ds. lotnictwa.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA NATO Krzysztof Król służby i bezpieczeństwo wojsko

Polskie Radio 24 Szczyt przywódców w Londynie. "Europa się obudziła"

- Mnie cieszy to spotkanie, bo ono pokazuje, że Europa być może, i nie tylko jako Unia Europejska, ale Wielka Brytania również, się troszkę obudziła i ma zamiar nie tylko działać w trybie kryzysowym - mówił w Polskim Radiu 24 Juliusz Sabak. Gośćmi Agnieszki Drążkiewicz byli także Mariusz Cielma i Bartosz Głowacki.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Rosja Ukraina USA Agnieszka Drążkiewicz wojna na Ukrainie Londyn

Polskie Radio 24 Jakie szkolenia wojskowe? "Te zdolności trzeba trenować"

- Można zrobić trzydniowe szkolenia, tylko wtedy nie mówimy o szkoleniu żołnierza, możemy w tym czasie przeszkolić z podstaw pierwszej pomocy czy jakiegoś rodzaju zachowań w razie sytuacji skrajnych. Szkolenie w Szwajcarii to 18 do 21 tygodni, piechota morska USA - 13 tygodni. I mówimy tu tylko o podstawowym wyszkoleniu strzelca - mówił w Polskim Radiu 24 ppłk Michał Sitarski (redaktor naczelny Frag Out!).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA wojsko

POLSKIE RADIO 24 Zembaczyński: każdemu Polakowi szkolenie może się przydać

- Trzeba czerpać z modeli, które się sprawdziły w innych krajach. Zbudować to na własną modłę, taką propozycją są właśnie te szkolenia. One mogą być jednodniowe, weekendowe, miesięczne, mogą kończyć się przysięgą, doprowadzić ludzi do uzyskania specyficznych uprawnień - mówił w Polskim Radiu 24 Witold Zembaczyński (Koalicja Obywatelska), komentując zapowiedź dobrowolnych powszechnych szkoleń wojskowych w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Ukraina wojna na Ukrainie Witold Zembaczyński wojsko

"Polska już nie jest osamotniona". Komentarze po wejściu Polski do NATO

- Zwykle przy takich historycznych datach świadkowie tych wydarzeń dopiero po pewnym czasie zdają sobie sprawę z tego, jak wielka to była sprawa - mówił w audycji Polskiego Radia w 1999 roku, po oficjalnym wstąpieniu Polski do NATO, publicysta i dziennikarz Anatol Arciuch. Tym razem było inaczej. Posłuchaj, co o przystąpieniu do NATO mówili wówczas m.in. Bronisław Geremek, Ryszard Kaczorowski, Jan Nowak-Jeziorański i Jerzy Giedroyc.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski NATO Jan Nowak-Jeziorański Ryszard Kaczorowski Jerzy Giedroyc Polska w NATO

POLSKIE RADIO 24 "Szkolenia wojskowe to odpowiedź na zapotrzebowanie Polaków"

- Dzisiaj Polacy bardzo przestraszyli się tego, co robi Putin, i mają poczucie zagrożenia. Szczególnie na wschodzie Polski jest poczucie zagrożenia tym, że Putin może wejść do Polski, na Warmię i Mazury czy Podkarpacie, Polacy próbują chronić swoje rodziny - powiedział w Polskim Radiu 24 Grzegorz Napieralski (Koalicja Obywatelska).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Ukraina wojna na Ukrainie Grzegorz Napieralski szkolenie wojsko

TYLKO U NAS Jak przebiega modernizacja polskiej armii? Zajrzeliśmy za kulisy

MON zapowiedziało, że w przyszłym roku planowane wydatki na obronność wyniosą co najmniej 5 proc. PKB. Nominalnie będzie to ponad 200 mld zł. Dostawy sprzętu dla Wojska Polskiego są zresztą realizowane przez cały czas i będą trwały co najmniej przez najbliższą dekadę. Przyjrzeliśmy się kluczowym projektom rozwoju sił zbrojnych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA bezpieczeństwo wschodnia flanka NATO MON armia siły zbrojne