Polskie Radio
Section05
Wojsko Polskie

"Służba nie musi być masowa, ale armia ma być silna". Gen. Skrzypczak o modernizacji polskiego wojska

- Może nie żeby była masowa, ale żeby była na tyle liczna, że będzie adekwatną odpowiedzią na zagrożenia, jakie niesie agresor - mówił w Polskim Radiu 24 gen. Waldemar Skrzypczak, były dowódca Wojsk Lądowych oraz były wiceminister obrony narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Mariusz Błaszczak wojsko armia Patriot USA POLSKA Ministerstwo Obrony Narodowej służby i bezpieczeństwo Wojsko Polskie Polskie Radio 24

"Bardzo dobra, niemal doskonała broń". Bloger chwali polski karabinek Grot

- Trzeba oddzielić "ekspertów", którzy strzelili z Grota raz lub nie strzelali nigdy, od komentarzy ludzi, którzy pracują z karabinkiem na co dzień - powiedział w Polskim Radiu 24 autor bloga "Wczoraj żołnierz, dziś tata", komentując zarzuty co do jakości polskich grotów. - Te opinie zawsze były dobre, od samego początku - podkreślił.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Michał Rachoń Wojsko Polskie broń Polska Grupa Zbrojeniowa służby i bezpieczeństwo

NASZ NEWS Szef MON: dwie baterie Patriot trafią do Wojska Polskiego jeszcze w tym roku

- Do obsługi amerykańskich baterii Patriot, które jeszcze w tym roku trafią na wyposażenie Wojska Polskiego, potrzebni są technicy z rozległą wiedzą. Gwarantujemy, że taką wiedzę można pozyskać podczas szkolenia w Wojsku Polskim - mówił w Programie 1 Polskiego Radia szef MON Mariusz Błaszczak, zachęcając do wstępowania do wojska.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Mariusz Błaszczak wojsko Ministerstwo Obrony Narodowej USA Patriot służby i bezpieczeństwo Wojsko Polskie GOSPODARKA

Dr Marcin Zaborowski: nie możemy sobie pozwolić na komfort myślenia, że Polska jest świetnie dozbrojona i gotowa na inwazję

Dzisiejszy gość "Trójkowego komentarza dnia" nie najlepiej ocenia stan polskiej armii: – Nie możemy sobie pozwolić na komfort myślenia, że Polska jest świetnie dozbrojona i świetnie przygotowana na inwazję. Tak nie jest – powiedział w rozmowie z Dariuszem Wieczorkowskim.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie Wojsko Polskie Rosja Niemcy Trójka

Ruszyły zgłoszenia do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Duże zainteresowanie już pierwszego dnia

Pułkownik Waldemar Krzyżanowski z centrum rekrutacji MON poinformował, że pierwszego dnia rekrutacji do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej zgłosiło się prawie 1 600 osób. Rekrutacja była prowadzona między innymi na 32 piknikach wojskowych organizowanych pod hasłem "Wstąp do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej".
Zobacz więcej na temat:  Wojsko Polskie bezpieczeństwo żołnierze armia rekrutacja POLSKA służby i bezpieczeństwo

"Utknęły w martwym punkcie". Niemieckie media o rozmowach ws. przekazania czołgów Polsce

Minister obrony RFN Christine Lambrecht była zmuszona przyznać w poniedziałek na poufnym spotkaniu polityków koalicji, że nie ma nadziei na porozumienie z Warszawą - pisze "Der Spiegel". Portal informuje, że rozmowy w sprawie przekazania przez Niemcy czołgów Polsce utknęły w martwym punkcie.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie wojna 2022 broń Niemcy Wojsko Polskie media ŚWIAT Europa

Gen. Roman Polko o dobrowolnej służbie wojskowej: atrakcyjna oferta, także finansowo

- Ci, którzy chcieli powrotu do obowiązkowej służby wojskowej, chyba zapomnieli, co działo się, gdy mieliśmy armię, w której wojskowi wręcz sabotowali sprzęt i technikę wojskową - mówił w Polskim Radiu 24 gen. Roman Polko, były wiceszef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, były dowódca GROM.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Wojsko Polskie armia POLSKA wojsko Magdalena Złotnicka Roman Polko

Zostań żołnierzem RP. Skurkiewicz: to wielki zaszczyt i możliwość zdobycia dobrze płatnego zawodu

- Kluczowe jest, aby Wojsko Polskie było liczebniejsze i silne swoim potencjałem osobowym. Zasadnicza służba wojskowa jest zawieszona, nie ma planów, by ją odwieszać, ale każdy, kto chce, może rozpocząć dobrowolną służbę wojskową i przejść podstawowe przeszkolenie. Przed takimi osobami otwieramy też możliwość dalszej służby zawodowej - mówił w Polskim Radiu 24 wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz. 
Zobacz więcej na temat:  Wojsko Polskie Ministerstwo Obrony Narodowej służby i bezpieczeństwo wojsko POLSKA

Układ Warszawski "interesem międzynarodowego socjalizmu"

67 lat temu, 14 maja 1955 roku w Warszawie przywódcy Albanii, Bułgarii, Czechosłowacji, NRD, Polski, Rumunii, Węgier i ZSRS podpisali sojusz polityczno-wojskowy, określany jako Układ Warszawski. Państwa wchodzące w jego skład były całkowicie podporządkowane Związkowi Sowieckiemu, zarówno pod względem politycznym, jak i militarnym.
Zobacz więcej na temat:  Czechosłowacja HISTORIA POLSKA Praga Rumunia Układ Warszawski Węgry Związek Radziecki komunizm Wojsko Polskie zimna wojna