Polskie Radio
Section05
budżet 2015

Sejm znowelizował budżet na 2015 r.

Podniesienie deficytu budżetowego o 3,9 mld zł, przewiduje nowelizacja budżetu na 2015 r., którą uchwalił w środę Sejm. Znowelizował także tegoroczną ustawę okołobudżetową i tym samym ograniczył o ponad 209 mln zł wydatki obronne w tym roku. Opozycja, która była przeciwna nowelizacji twierdzi, że dzięki przesunięciu dochodów rząd znalazł środki na realizację obietnic wyborczych w 2016 r.
Zobacz więcej na temat:  budżet 2015 budżet Polski finanse publiczne

Deficyt sięgnie 4 proc. PKB po spełnieniu obietnic PiS?

Powrót do niższego wieku emerytalnego, podwyższenie kwoty wolnej od podatku, uruchomienie programu Rodzina 500+ to tylko niektóre z gospodarczych zapowiedzi prezydenta Andrzeja Dudy i rządu Beaty Szydło. Ekonomiści z kolei wyrażają coraz więcej wątpliwości, czy będzie nas stać na ich realizację.
Zobacz więcej na temat:  budżet 2015 budżet Polski deficyt budżetowy finanse publiczne gospodarka po wyborach nowy rząd gospodarka

Ekonomiści mówią, dlaczego rząd znowelizuje budżet

Prawie 50 miliardów złotych może wynieść tegoroczny deficyt. To oznacza, że ubytek w finansach publicznych zwiększy się o niecałe 4 miliardy złotych. Nowelizacja tegorocznego budżetu pozwoli rządowi zwiększyć wydatki w 2016 r., w związku z realizacją obietnic wyborczych - mówią eksperci. Ich obawy budzi prognoza MF, zgodnie z którą deficyt finansów publicznych może wzrosnąć powyżej 3 proc. PKB.
Zobacz więcej na temat:  budżet 2015 budżet Polski finanse publiczne gospodarka po wyborach nowy rząd gospodarka pieniądze rząd Beaty Szydło