Polskie Radio
Section05
Mateusz Szczurek

W. Modzelewski o luce VAT: to było państwo patologiczne

- W całym tym okresie 2007 - 2015, którym zajmuje się sejmowa komisja śledcza ds. VAT, zostaliśmy zubożeni bezpornie na kwotę porównywalną ze średnioroczną wielkością budżetu z tamtego okresu. W przybliżeniu, to kwota 250 mld zł. To luka dotycząca podatku VAT, ale komisja zajmuje się też akcyzą - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 prof. Witold Modzelewski (Uniwersytet Warszawski). 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Witold Modzelewski strefa euro pieniądze podatki vat Mateusz Szczurek

M. Horała: mamy dowody na M. Szczurka ws. wyłudzeń VAT

- W styczniu 2015 r., kiedy publicznie było już wiadomo, że są ogromne wyłudzenia VAT, urzędnicy z Ministerstwa Finansów przygotowali dokument, jakie zmiany w prawie trzeba zrobić, żeby uszczelnić ten system. To decyzją ówczesnego ministra Mateusza Szczurka zostało zablokowane - tak o przyczynie domagania się ukarania go powiedział w "Sygnałach dnia" poseł PiS Marcin Horała, przewodniczący sejmowej komisji śledczej ds. wyłudzeń VAT.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Marcin Horała komisja śledcza vat Mateusz Szczurek

Komentarz dnia: o pensji minimalnej, Mateuszu Szczurku i rekonstrukcji PiS

O propozycji, jaką złożyła Elżbieta Rafalska co do podniesienia minimalnych płac, o sytuacji Mateusza Szczurka dotyczącej sprawy VAT i  rekonstrukcji rządu PiS po wyborach do PE rozmawiali; Jakub Pacan ("Tygodnik Solidarność") i Wojciech Rogacin (Press, Polska The Times).
Zobacz więcej na temat:  Nasz komentarz Henryk Szrubarz polityka PiS Mateusz Szczurek wybory do Parlamentu Europejskiego 2019 minimalne wynagrodzenie

Politycy o skali i przyczynach nieszczelności podatku VAT

Opublikowano pismo resortu finansów z czasów rządu PO-PSL. Wynika z niego, że ówczesny minister Mateusz Szczurek nie widział podstaw do zmian w prawie, które ograniczyłyby wyłudzenia z podatku VAT. Ocenia się, że straty budżetu państwa z tego tytułu wyniosły w ciągu ośmiu lat co najmniej 262 mld złotych. O tej sprawie rozmawali posłowie: Wojciech Skurkiewicz (PiS), Paweł Rabiej (Nowoczesna), Tomasz Rzymkowski (Kukiz’15).
Zobacz więcej na temat:  vat Jacek Rostowski Mateusz Szczurek Małgorzata Raczyńska-Weinsberg Tomasz Rzymkowski Paweł Rabiej Wojciech Skurkiewicz Nowoczesna Kukiz'15 Prawo i Sprawiedliwość Polskie Radio 24 GOSPODARKA POLSKA

„Debata Dnia” w PR24: notatka dotycząca wyłudzeń z podatku VAT

– Zastanawia mnie to, kto tak naprawdę korzystał na tym systemie. Nie wierzę, że były to tylko mafie zajmujące się sprzedażą paliwa. Musiała to być zorganizowana siatka osób z różnych środowisk – powiedział publicysta Miłosz Lodowski. W „Debacie Dnia” Polskiego Radia 24 rozmowa na temat publikacji „Super Expressu”, który dotarł do informacji na temat notatki w sprawie wyłudzeń podatku VAT.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 podatek VAT polityka Mateusz Szczurek Ministerstwo Finansów finanse publiczne

Notatka dotycząca wyłudzeń podatku VAT dowodem niekompetencji urzędników?

Ministerstwo Finansów potwierdza istnienie notatki z czasów rządu PO-PSL w sprawie wyłudzeń podatku VAT. Z pisma wynika, że ówczesny minister Mateusz Szczurek nie widział podstaw do zmian w prawie, które ograniczyłyby wspomniany proceder. Do sprawy odniesli się dr Artur Bartoszewicz, ekonomista ze Szkoły Głównej Handlowej oraz prof. Witold Modzelewski, założyciel Instytutu Studiów Podatkowych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 podatek VAT Mateusz Szczurek Ministerstwo Finansów polityka