Polskie Radio
Section05
Cannes

Andrzej Wajda. Osiem filmów (i jeden spektakl), które warto zobaczyć jeszcze raz

Dzisiaj mija 7. rocznica śmierci Andrzeja Wajdy, jednego z najwybitniejszych polskich reżyserów. Tworzył przez 65 lat. Spod jego ręki wyszło kilkadziesiąt filmów. Przypominamy niektóre z jego największych osiągnięć artystycznych.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Wajda Daniel Olbrychski Cannes FILM film polski kino Solidarność literatura Stanisław Wyspiański Stefan Żeromski Jarosław Iwaszkiewicz Władysław Reymont Stanisław Lem HISTORIA

"Chłopiec z niebios". Fani kryminałów i thrillerów nie będą zawiedzeni

Główny bohater, Adam, to ubogi chłopiec z rybackiej wioski. – Dostaje stypendium na prestiżowy islamski uniwersytet w Kairze. Ta szkoła naprawdę istnieje i jest nazywana "Harvardem dla ubogich", bo chętnie rozdaje stypendia i jest szansą na wybicie się dla chłopców z biedniejszych środowisk, z prowincji – opowiada Dominika Baranowska, reprezentująca dystrybutora filmu. 
Zobacz więcej na temat:  Ryszard Jaźwiński FILM KULTURA Cannes festiwal filmowy

Nie tylko czerwony dywan. Wspomnienia z festiwalu filmowego w Cannes

– My jako ATM Virtual jesteśmy absolutną forpocztą tego, jak się film przekształca, jak się przekształca sposób produkcji filmów. Naszym sztandarowym narzędziem jest tzw. wirtualna produkcja, która obecnie wygląda tak, że na ogromnych ścianach LED-owych wyświetla się wirtualną scenografię. W ogromnym uproszczeniu, w ten sposób to, czego nie ma w studiu, możemy zobaczyć w tym świecie cyfrowym. Zajmujemy się łączeniem świata fizycznego z cyfrowym, żeby dla widza było to zupełnie niedostrzegalne – wyjaśnia Maciej Żemojcin. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Arkadiusz Gołębiewski KULTURA festiwal filmowy Cannes

Festiwal w Cannes: muzyczny Jarmusch, konkursowy Wenders i arcydzieło Glazera

76. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes powoli dobiega końca. W sobotę wieczorem emocje sięgną szczytu podczas ogłoszenia werdyktu jury. Tymczasem w swojej audycji Ryszard Jaźwiński rozmawiał z tymi, którzy na miejscu obserwują przebieg festiwalu: filmoznawcą Janem Lubaczewskim i krytykiem filmowym Kubą Armatą.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Ryszard Jaźwiński KULTURA FILM Cannes Jim Jarmusch festiwal filmowy

Polskie akcenty w Cannes. Jest skromnie, ale nie bez szans na sukces

W tym roku polska reprezentacja na Festiwalu Filmowym w Cannes jest dość skromna, mimo to w programie znajdziemy kilka rodzimych akcentów. Szansę na Złotą Palmę ma m.in. dramat Jonathana Glazera "Strefa interesów", w którego produkcji duży udział mieli polscy twórcy. Pytanie, jakich filmów oczekuje tegoroczne jury, któremu przewodzi szwedzki reżyser Ruben Östlund.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM Cannes festiwal filmowy Ryszard Jaźwiński Trójka Złota Palma Łukasz Żal

Marlena Gabryszewska wiceprezydentem Międzynarodowej Konfederacji Kin Artystycznych (CICAE)!

Podczas trwającego właśnie 76. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes swoje doroczne walne zgromadzenie miała Międzynarodowa Konfederacja Kin Artystycznych (CICAE). Polskie Stowarzyszenie Kin Studyjnych należy do niej zaledwie od miesiąca, ale jego prezes, Marlena Gabryszewska, została wiceprezydentem CICAE!
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM kino Ryszard Jaźwiński Cannes Trójka

Johnny Depp na otwarcie festiwalu w Cannes, Harrison Ford ze Złotą Palmą

Za nami dopiero pierwsze dni festiwalu w Cannes, ale na brak atrakcji widzowie nie mogą narzekać, choć nie są one związane z samym konkursem filmowym. Film otwarcia, "Kochanica króla", wzbudzał zainteresowanie z uwagi na Johnny’ego Deppa. Gwiazdor zagrał w nim pierwszą dużą rolę od czasu skandalu związanego Amber Heard. Z kolei niezwykle wzruszony Harrison Ford odebrał honorową Złotą Palmę i promował film "Indiana Jones i artefakt przeznaczenia", swoje pożegnanie z tą serią.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Ryszard Jaźwiński KULTURA FILM Cannes festiwal filmowy Harrison Ford Johnny Depp premiera

Johnny Depp pachnący jak 20 mln dolarów, czyli Jack Sparrow wraca na szczyt

Ostatni czas nie był dla Johnny'ego Deppa, oględnie mówiąc, udany. Obszernie relacjonowany proces z byłą żoną Amber Heard, w którym został oskarżony m.in. o przemoc domową, mocno nadszarpnął jego reputację. Efektem było osłabienie pozycji w Hollywood i utrata kilku lukratywnych ról filmowych. Ale wygląda na to, że po wygraniu procesu karta się odwróciła.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM Johnny Depp Cannes premiera Amadeo Modigliani Al Pacino Aleksander Ziemiańczyk Artur Cichmiński Tomasz Miara Trójka

Sofia Coppola. Wychodząc z cienia wybitnego ojca

14 maja 1971 roku urodziła się Sofia Coppola, amerykańska reżyserka i scenarzystka oraz aktorka filmowa. Znane nazwisko dało jej szansę wczesnego spotkania z wielkim kinem (jako aktorka wystąpiła w "Ojcu chrzestnym" swojego ojca, Francisa Forda Coppoli) i rozpoznania, że to nie aktorstwo jest dla niej najlepszą drogą. Wybierając reżyserię, musiała zmierzyć się ze skojarzeniami z twórczością ojca i zbudować własną markę.
Zobacz więcej na temat:  FILM kino USA Japonia Francis Ford Coppola Oskar Cannes