Polskie Radio
Section05
OPEC

Wyraźny spadek cen paliw na stacjach PKN Orlen. Na horyzoncie dalsze obniżki

Ceny paliw na stacjach benzynowych są znacząco niższe niż przed miesiącem. Jest to efekt między innymi taniejącej ropy naftowej na rynkach światowych, a także umacniajacego się złotego do głównych walut. Pomogła również fuzja Orlenu z Lotosem. Obecnie popularną benzynę Pb95 na stacjach koncernu PKN Orlen można kupić już za znacznie poniżej 7 zł za litr.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ropa naftowa benzyna PKN Orlen lotos POLSKA OPEC USA Daniel Obajtek fuzja

Złe prognozy dla produkcji ropy. Decyzja o zwiększeniu wydobycia OPEC+ była niewystarczająca

Zapowiedziany w czwartek przez OPEC+ wzrost produkcji ropy nie doprowadzi do przywrócenia równowagi na światowym rynku, który już teraz zaczyna odczuwać deficyt w związku z ożywieniem popytu w Chinach - ocenili w piątkowym komentarzu analitycy Goldman Sachs. Podobnego zdania są eksperci z ING Groep.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Rosja Arabia Saudyjska ropa naftowa Giełda goldman sachs OPEC

Eksperci: ceny paliw rosną bo zagrożenie wojenne i niepewność na rynkach nie słabnie

Nie tylko cena za baryłkę ropy czy wartość złotego wpływają na ceny, które widzimy na stacjach benzynowych. Składają się na to chociażby koszty dostaw, ale także poczucie zagrożenia wojennego, niepewna sytuacja na rynkach. - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Piotr Palutkiewicz – wiceprezes Warsaw Enterprise Institiute oraz Marcin Roszkowski, prezes instytutu Jagiellońskiego.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ceny paliw inflacja wojna na Ukrainie OPEC import ropa naftowa tarcza antyinflacyjna

Mocna przecena ropy na giełdach paliw. Amerykanie planują interwencje i uwolnienie zapasów

Ceny ropy na globalnych giełdach paliw mocno spadają w czwartek po sygnałach, że administracja prezydenta USA Joe Bidena rozważa ponowne sięgnięcie po ropę ze strategicznej rezerwy Stanów Zjednoczonych w celu obniżenia cen surowca. Teraz uwolnienie ropy z rezerw może być ogromne - nawet 180 mln baryłek w ciągu najbliższych kilku miesięcy.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ropa naftowa ceny paliw Giełda USA OPEC

Eksperci: wojny gazowe generują inflację, a UE nie wyciąga wniosków

Wojny gazowe to doskonały dowód na to jak polityka wywołuje wojny gospodarcze. Niestety UE nie wyciąga jak na razie wniosków i raczej dąży do ograniczenia produkcji na własnym terenie. Musi więc korzystać choćby z doraźnej pomocy amerykańskiej. Cały czas ta sytuacja generuje wzrost inflacji i konieczność niwelowania jej skutków - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": prof. Elżbieta Mączyńska, honorowa prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego i wykładowca SGH oraz dr Andrzej Sadowski prezydent Centrum im. Adama Smitha.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja gaz ziemny Gazprom OPEC atom Unia Europejska OZE

ANALIZA Rosną ceny ropy. Przed końcem lata może być jeszcze drożej

Cena ropy może "bardzo łatwo" osiągnąć 100 dolarów za baryłkę po nieudanych rozmowach OPEC+, stwierdził były sekretarz ds. energii USA Dan Brouillette. Cena ropy WTI wrosła w ciągu ostatniego roku o ponad 52 proc., osiągając na początku lipca cenę blisko 77 USD za baryłkę. Wzrost cen widać na stacjach benzynowych. Na niektórych cena za litr bezołowiowej dochodzi do 6 złotych za litr. Czy wzrost cen ropy o kolejne 30 proc. jest realny?
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ropa naftowa OPEC Arabia Saudyjska