Polskie Radio
Section05
ceny żywności

UOKiK walczy z nieuzasadnionymi podwyżkami cen. Będzie pakiet propozycji do specustawy ws. koronawirusa

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przygotował pakiet propozycji do specustawy ws. koronawirusa, które pomogłyby w walce z nieuzasadnionymi podwyżkami. Urząd bada wzrosty cen zarówno w internecie, jak i tradycyjnym handlu. Konsumenci, którzy zaobserwowali niepokojący wzrost cen żywności i produktów higienicznych, mogą to zgłosić.
Zobacz więcej na temat:  Koronawirus w Polsce UOKiK handel ceny żywności

Susza podbiła ceny warzyw i inflację w lipcu

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lipcu 2019 r. wzrosły o 2,9 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem nie zmieniły się - podał Główny Urząd Statystyczny w szacunku flash. Według ekonomistów, za wyższą od oczekiwań inflację w lipcu odpowiadają przede wszystkim rosnące ceny żywności, przede wszystkim warzyw - te są wyższe średnio o 6,8 proc. od ubiegłorocznych.
Zobacz więcej na temat:  gus inflacja ceny żywności

Ceny żywności w Polsce jednymi z niższych w Unii

Mimo, że narzekamy na wzrost cen żywności, to nadal ceny produktów spożywczych w Polsce są jednymi z najniższych w krajach Unii Europejskiej. Jak wynika z danych Eurostatu, ceny żywności i napojów bezalkoholowych w Polsce wynoszą 69 proc. średniej unijnej. Trzeba też pamiętać, że rośnie siła nabywcza Polaków, których wynagrodzenia rosną zdecydowanie szybciej od inflacji.
Zobacz więcej na temat:  ceny żywności inflacja finanse GOSPODARKA gus wynagrodzenia