Polskie Radio
Section05
ceny żywności

Eksperci o danych GUS

Goście Polskiego Radia 24: Marian Szołucha (Uczelnia Vistula), Artur Bartoszewicz (SGH) i Tomasz Zalewski (Kancelaria Kochański, Zięba i Partnerzy) w audycji Rządzy pieniądza podkreślali zgodnie, że jest za wcześnie by twierdzić że mniejsze tempo sprzedaży detalicznej w kwietniu spowodowane jest zakazem handlu w niedziele.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 handel w niedzielę gospodarka polska Główny Urząd Statystyczny sprzedaż detaliczna ceny żywności

Zdesperowani rolnicy szukają pomysłów na poprawę sytuacji

To nie jest łatwy sezon dla rolników. Ci, którzy uprawiają zboże będą mieli niższe plony z powodu suszy. Z kolei producenci owoców miękkich protestują przeciwko zbyt niskim cenom skupu i zapowiadają, że przestaną zbierać owoce. Rolnicy szukają różnych sposobów, by zrekompensować straty. Jakie mają pomysły? - sprawdzała Aleksandra Tycner z Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  rolnictwo owoce ceny żywności Aleksandra Tycner

Małe sklepy i catering. Nie zawsze wszystko jest w porządku

Z ostatniej kontroli przeprowadzonej przez Inspekcję Handlową na zlecenie UOKiK-u w małych sklepach z tradycyjną obsługą wynika, że ponad 78 procent z nich miało jakieś kłopoty - najczęściej z cenami, które powinny być umieszczane na wywieszce lub na towarze. O tym, na co zwracać uwagę na zakupach i przy zamawianiu cateringu rozmawialiśmy w "Pogotowiu konsumenckim" w Polskim Radiu 24.
Zobacz więcej na temat:  Sylwia Zadrożna ceny żywności ceny UOKiK żywność konsument

Na razie jest drogo, ale tegoroczne jabłka już będą tańsze

Ceny hurtowe jabłek na giełdzie w Broniszach wahaja się do 2 do nawet 4,5 zł za kilogram. To znaczy, że jest ponad 100 proc. drożej niż przed rokiem. To skutek ubiegłorocznych wiosennych przymrozków. Jak będzie w tym roku przekonamy się pod koniec maja. Wtedy będzie można oszacować jakie straty przyniosą tegoroczne przymrozki, jeśli w ogóle się pojawią tradycyjnie w połowie maja. 
Zobacz więcej na temat:  owoce ceny żywności Marcin Jagiełowicz