Polskie Radio
Section05

czytelnictwo

Punk. Jedna z najważniejszych subkultur w historii

Był jednym z najbardziej wyrazistych ruchów kontrkulturowych, m.in. w historii muzyki. Punk narodził się w połowie lat 70. XX wieku w Stanach Zjednoczonych i niemal od razu wywarł wpływ na muzyczną twórczość. O narodzinach punka w wydaniu muzycznym można dowiedzieć się z książki "Please kill me. Punkowa historia punka", o której w audycji "Między Kropkami" opowiedział tłumacz Andrzej Wojtasik.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 punk literatura książki KSIĄŻKA

Bajki dla dorosłych, czyli o braku happy endów

Wielu dorosłych mimo upływu lat wciąż ma słabość do bajek, które pamiętają z dzieciństwa. Dziś, w zależności od intelektualnych wymagań i stopnia dojrzałości emocjonalnej, wybierają różne ich rodzaje. Jakie bajki dla dorosłych są obecnie najpopularniejsze? Gościem audycji Kwadratury Kultury byli: Joanna Olech, autorka wielu książek dla dzieci i młodzieży, w tym serii Dynastia Miziołków oraz psycholog Jacek Gientka, współautor Bajek dorosłych, które pisał na podstawie doświadczeń zawodowych i rozmów z klientami.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 tradycja czytanie bajek bajki kultura masowa literatura dzieci

Teatr Lalka. "W perspektywie widzenia zawsze było dziecko"

Historia Teatru Lalka to pierwsza tego typu publikacja poświęcona scenie wywodzącej się z najpiękniejszej polskiej tradycji teatralnej i plastycznej.  Książka zawiera materiały  dokumentujące, opisujące i interpretujące jej dokonania artystyczne, estetyki i style na przestrzeni 70 lat. To opowieść o teatrze, w którym lalki stają się przewodnikami po historii i współczesności. O historii Teatru Lalka mówiła w audycji Warto Czytać współautorka książki "Teatr Lalka 1945-2015. Samarkanda-Kraków-Warszawa" Joanna Rogacka.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Warszawa książki dzieci

„Rudowłosa”. Tajemnicza i wielowątkowa powieść Pamuka

Współczesny dramat, który konfrontuje Wschód i Zachód, a także przedstawia wszystkie skrajności dzisiejszej Turcji. To także opowieść o miłości i namiętności, którym towarzyszą liczne niedopowiedzenia i aura tajemniczości. Tak w skrócie prezentuje się książka „Rudowłosa” autorstwa Orhana Pamuka. W audycji „Między Kropkami” mówiła o niej Anna Wysocka z niezależnej audycji literackiej „Książki pod lupą”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 literatura książki Orhan Pamuk

"Chciałam zdefiniować PRL-owski luksus"

- W PRL-u kombinowanie było rozdęte do ogromnych rozmiarów. Wszystko się zdobywało, nic nie było na wyciągnięcie ręki. Stąd były wszystkie zawiści i zazdrości. To był poniżający okres w życiu społecznym, zdobycie najprostszych rzeczy wymagało mnóstwo zachodu. Największym luksusem PRL-u były przywileje, dostęp do czegokolwiek. Jeśli ktoś je miał, to mógł żyć w miarę normalnie – mówiła w audycji Warto Czytać Aleksandra Boćkowska, autorka książki "Księżyc z Peweksu. O luksusie w PRL".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 PRL książki literatura

"Góry umarłych" – kryminał z elementami metafizycznymi

- "Góry umarłych" to nie jest typowy kryminał, natomiast Andrzej nie jest zwyczajowym bohaterem książki kryminalnej. Można w powieści znaleźć elementy thrillera, a nawet książki psychologicznej. Akcja powieści rozgrywa się w Bieszczadach, gdzie Andrzej przybywa, by rozwiązać zagadkę zaginięcia 10-letniego chłopca – o swojej książce "Góry umarłych" mówił w audycji Między Kropkami autor powieści Tomasz Hildebrandt.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 książki literatura