Polskie Radio
Section05
napad

"Życie żydowskie bez strachu nie jest jeszcze możliwe". Rośnie liczba antysemickich ataków w Niemczech

Choć rok 2021 jest obchodzony w Niemczech pod hasłem "1700 lat żydowskiego życia w Niemczech", to liczba przestępstw antysemickich w tym kraju niepokojąco rośnie. We wrześniu zatrzymano 16-letniego Syryjczyka, który miał planować zamach bombowy na synagogę w Hagen, a w październiku zaatakowano młodego Żyda w Berlinie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy społeczeństwo antysemityzm Żydzi napad służby i bezpieczeństwo

Ubiegłoroczny atak na turystkę w Warszawie. Ziobro: poleciłem dokonanie oceny opinii psychiatrycznej sprawcy

- Poleciłem Prokuraturze Krajowej zbadanie akt śledztwa i dokonanie oceny opinii psychiatrycznej o rzekomej niepoczytalności sprawcy - poinformował w sobotę minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro odnosząc się do sprawy 35-letniego Eryka G., podejrzanego o zaatakowanie turystki na Nowym Świecie w Warszawie w lipcu ub.r.
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Ziobro prawo napad przestępczość Prokuratura Krajowa POLSKA społeczeństwo

Napaść seksualna, rasizm i pieśń na cześć Hitlera. Kolejni niemieccy żołnierze wycofani z Litwy

Niemiecka minister obrony Annegret Kramp-Karrenbauer zapowiedziała, że wycofa cały pluton w związku z domniemanymi wykroczeniami żołnierzy Bundeswehry na Litwie - informuje tygodnik "Spiegel". Żołnierze są oskarżeni m.in. o napaść na tle seksualnym i znieważanie na tle rasistowskim. W trakcie przesłuchań wyszło też na jaw, że 20 kwietnia (dzień urodzin Hitlera) żołnierze "odśpiewali pieśń urodzinową Adolfowi Hitlerowi".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Litwa Niemcy wojsko Adolf Hitler rasizm napad NATO molestowanie seksualne