Polskie Radio
Section05
dom dziecka

"Prawo do bicia"

Historia, która zdarzyła się w łódzkiej rodzinie, przypomina tragedię grecką. Żona z trojgiem dzieci opuszcza męża. Mąż zabija żonę, podpala jej nowy dom i popełnia samobójstwo. Najstarsza córka z płonącego domu ratuje dwie młodsze siostry. Dramat osadzony w realiach współczesnej Polski, gdzie istnieją organizacje walczące z przemocą w rodzinie, działa prawo, które nie broni ofiary, a kościoły i związki religijne głoszą miłość bliźniego. Wszystkie te instytucje są bezradne w obliczu narastających między dwojgiem ludzi złych emocji. Strach. Złość. Fizyczna przemoc. Rozpacz. Czy finał tej tragedii to efekt odtrącenia, zranionej miłości czy choroby ? W jakiej mierze mogło temu zapobiec otoczenie oraz liczne, powołane do obrony praw człowieka i ochrony rodziny, instytucje? Jedno jest pewne: pozostały trzy sieroty, którymi musi się zająć Dom Dziecka.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA dzieci dom dziecka

"Wybór Grzesia"

15 letni Grześ, wychowanek Domu Dziecka w Wałbrzychu zamarzł w Boguszowie Gorcach jako trzecia ofiara tej zimy. Wszystko wskazuje, że chłopiec dokonał świadomego wyboru. Wypadek ten wstrząsnął kadrą wychowawców i małymi mieszkańcami Domu Dziecka. Reporter przedstawia "stan ducha" tej placówki, słyszymy wypowiedzi dyrektorki, pedagogów i najbliższych kolegów, nawet duszpasterza. Wszyscy bardzo lubili Grzesia i nie potrafią zrozumieć, dlaczego doszło do tej tragedii. Może słuchacze spróbują poszukać odpowiedzi na to pytanie, zwłaszcza, że po audycji połączymy się z autorem reportażu. Dalszy ciąg dyskusji o Grzesiu, Domach Dziecka w Polsce i na Litwie, a także Domach Rodzinnych w audycji nocnej "Noc Tułaczy", którą poprowadzi Janina Jankowska. Przedstawimy w niej inne reportaże pokazujące los dzieci odepchniętych w Polsce i w rodzinach polskich na Litwie.
Zobacz więcej na temat:  dom dziecka Litwa POLSKA dzieci Janina Jankowska

"Dzielmy się tym, co mamy"

O tym, że można zrobić "coś z niczego ", że zapał i gorące serca potrafią czynić cuda, przekonałem się odwiedzając skromne mieszkanie Wojciecha Onyszkiewicza, które jest siedzibą stowarzyszenia "Dzielmy się tym, co mamy ". Plonem pięcioletniej działalności Stowarzyszenia jest m.in. zorganizowanie 800 wycieczek do Warszawy dla 30 000 dzieci wiejskich. Ich rodzice przekazali w zamian produkty rolne, z których przygotowano 5 milionów ciepłych posiłków w stołecznych schroniskach dla bezdomnych i domach dziecka. - Wszystko to nie było by możliwe, gdyby nie społeczne działanie woluntariuszy warszawskich licealistów.
Zobacz więcej na temat:  dom dziecka dzieci Krzysztof Wyrzykowski mieszkanie rodzice Warszawa

"W słońcu"

W marcu 1942 roku w Skierniewicach powstało I-sze Schronisko dla Sierot Wojennych w okupowanej Polsce. Powstało ono dzięki ofiarności mieszkańców Skierniewic i społecznikom Rady Głównej Opiekuńczej, Znalazły tam dom dzieci z Warszawy, których ojcowie byli w niewoli, obozach lub zginęli na wojnie. Panowała tam atmosfera iśćie rodzinna, wytwarzająca tak silne związki międzyludzkie, że wychowankowie schroniska do dziś dnia się przyjaźnią i systematycznie spotykają, Autorka reportażu uczestniczy w takim spotkaniu
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Warszawa dom dziecka

"Dzieci GŁOSU EWANGELII"

Młodzież z rodzin alkoholików opiekuje się niepełnosprawnymi, Wychowankowie Domów Dziecka uczą się, jak samodzielnie ugotować obiad i jeszcze pomóc innym. Dawni dealerzy narkotyków i byli narkomani opowiadają o swoim życiu i radzą, jak ustrzec się przed uzależnieniami. Każdy ma coś do zaofiarowania innym i sam jest czymś ważnym dla swojego życia obdarowany. To wszystko dzieje się we wsi Oćwieka niedaleko Biskupina, na obozie wakacyjnym prowadzonym przez młodych entuzjastów związanych z Fundacją "Głos Ewangelii". Takie wspólne wakacje dla dzieci zaniedbanych, odrzuconych, a także takich, które zdążyły już wejść w konflikt z prawem organizują już od lat. Jak to się dzieje, że doświadczenia tutaj zdobyte w sposób zasadniczy zmieniają ich stosunek do życia? Na to pytanie stara się odpowiedzieć reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej.
Zobacz więcej na temat:  dom dziecka dzieci obiad Urszula

"Człowiek spod złej gwiazdy"

W dzieciństwie przeszedł chorobę Heine-Medina, w życiu dorosłym dwa zawały, operację by passów, amputację nogi. Ożenił się z dziewczyną z domu dziecka , która nagle zmarła pozostawiając troje dzieci. Jednak żyła, jak się okazało, o 23 dni za długo, bowiem z tego powodu zgodnie z obowiązującymi przepisami , dzieci nie mogły otrzymać renty po matce. Dzięki pomocy ludzi dobrej woli, którzy zmuszeni byli obejść prawo, dzieci otrzymały rentę. Dziś samotny, niepełnosprawny ojciec wychowuje dzielnie trzech synów, z którymi ma doskonały kontakt. To dzieci dają mu siłę do życia. Po audycji: rozmowa z prawnikiem od ubezpieczeń . Czy zmieniły się przepisy, które uniemożliwiły dzieciom bohatera reportażu otrzymania renty po matce ?
Zobacz więcej na temat:  dom dziecka dzieci