Polskie Radio
Section05
Filip Memches

"Patrioci kontra kosmopolityczne elity". Kacper Kita o sytuacji Marine Le Pen po wyborach we Francji

- Bez wątpienia Marine Le Pen starała się rozmyć tożsamość ideową Zgromadzenia Narodowego, sama nazwa jest tego świadectwem, stara się tworzyć ruch, do którego w gruncie rzeczy każdy, kto nie identyfikuje się ani z obozem Macrona, ani z lewicą, czy też nie jest entuzjastą islamu, może dołączyć - mówił w Polskim Radiu 24 Kacper Kita, publicysta portalu Nowy Ład.
Zobacz więcej na temat:  Francja Marine Le Pen Jean-Marie Le Pen wybory we Francji

"Życie z duszą czy bez". Czas przełomu - dyskusja o kondycji współczesnego Kościoła

Czy jesteśmy świadkami przełomowej epoki w dziejach Kościoła katolickiego? To pytanie zadaje wiele osób obserwujących procesy toczące się w Kościele, szczególnie wtedy, kiedy Stolica Apostolska podejmuje kontrowersyjne decyzje. O pontyfikacie papieża Franciszka Filip Memches rozmawiał z Pawłem Chmielewskim, autorem książki "Pontyfikat kryzysu".
Zobacz więcej na temat:  Kościół katolicki papież Franciszek Paweł Chmielewski Benedykt XVI

PR24 Dr Jacek Sokołowski o swojej książce "Transnaród. Polacy w poszukiwaniu politycznej formy"

Dr Jacek Sokołowski, politolog i prawnik, napisał książkę zatytułowaną "Transnaród. Polacy w poszukiwaniu politycznej formy". Autor w swoim dziele opisuje Polskę, Polaków, polską politykę i społeczeństwo, które kształtują się wciąż, w okresie po komunizmie. w Polskim Radiu 24 wyjaśnia, co próbował przekazać w swojej książce.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 społeczeństwo polityka

Polska pomiędzy Wschodem a Zachodem. Dorobek historiozoficzny Feliksa Koniecznego

- Koneczny mówi, że cywilizacja łacińska jest swoistym dzieckiem Kościoła katolickiego, równocześnie, o paradoksie, z wielką mocą twierdził, że to nie jest cywilizacja sakralna. O ile istnieją cywilizacja, jak bizantyjska, w której ta władza jest sakralna i to się ze sobą miesza, to cywilizacja łacińska ma umiejętność odróżniania władzy duchowej od świeckiej i harmonizowanie tych porządków - mówił w Polskim Radiu 24 dr Paweł Milcarek, filozof.
Zobacz więcej na temat: 

"Życie z duszą czy bez". Jezus Chrystus jako postać historyczna

- Mamy ok. 20 tys. manuskryptów samych ewangelii, to jest absolutnie pierwsze miejsce, jeśli chodzi o postać świata starożytnego. Co więcej, źródła dotyczące osoby Jezusa Chrystusa powstawały stosunkowo blisko okresu, w którym żył. Na poziomie naukowym nikt nie powinien mieć wątpliwości, że taka postać historyczna rzeczywiście istniała - mówił w Polskim Radiu 24 Jacek Dziedzina, redaktor prowadzący magazynu "Historia Kościoła".
Zobacz więcej na temat:  Kościół katolicki

PR24 Dariusz Karłowicz o najnowszej edycji projektu "Namalować katolicyzm od nowa"

Fundacja Świętego Mikołaja kontynuuje swój wielki projekt "Namalować katolicyzm od nowa". Niedawno w podziemiach katedry warszawsko-praskiej otwarto wystawę 20 obrazów przedstawiających scenę zwiastowania. O dziełach i inicjatywie, a także o związkach katolicyzmu ze sztuką mówił w Polskim Radiu 24 Dariusz Karłowicz, prezes Fundacji Świętego Mikołaja, filozof, redaktor rocznika "Teologia polityczna", kurator projektu.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 religia aktualności katolickie Kościół