X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio
Section05
Filip Memches

„Wolność jest kuloodporna”. Książka o pracach ekshumacyjnych na „Łączce”

- Na Łączce dzieje się coś bardzo ważnego w polskiej historii, coś wielopłaszczyznowego, coś, co nas dotychczas przerastało – powiedział w audycji "Życie z duszą, czy bez" Jarosław Wróblewski, dziennikarz, pracownik Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie, autor książki „Wolność jest kuloodporna”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 historia Polski Żołnierze Wyklęci Filip Memches stalinizm Krzysztof Szwagrzyk IPN Łączka

Tomasz Terlikowski o początkach chrześcijaństwa w Japonii

- Chrześcijaństwo pojawiło się w Japonii wraz z jezuitami i świętym Franciszkiem Ksawerym. Zostali entuzjastycznie przyjęci przez część książąt i samurajów – tak o początkach chrześcijaństwa w Japonii mówił w audycji Życie Z Duszą Czy Bez filozof, autor wielu książek o tematyce religijnej i publicysta TV Republika Tomasz Terlikowski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 chrześcijaństwo Japonia Tomasz Terlikowski Filip Memches

Czy chrześcijanie we Francji są prześladowani?

– Z przejawami niechęci chrześcijanie spotykają się również w Europie – powiedział Tomasz Rowiński, redaktor naczelny serwisu christianitas.org. 17 marca, już po raz szósty, ulicami Warszawy przejdzie Droga Krzyżowa w intencji prześladowanych chrześcijan. W audycji „Życie z duszą, czy bez?” rozmowa o tym, gdzie i dlaczego osoby wierzące w Chrystusa są represjonowane oraz jaką wagę do tego problemu przywiązują państwa europejskie. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 chrześcijaństwo Filip Memches Francja

"Post to oręż na kłopoty współczesnego świata"

– Współcześnie post stał się swego rodzaju dietetyczną herezją – powiedział Marek Zaremba, dietoterapeuta i autor książki „Boży Skalpel. Uzdrowienie postem”. W audycji „Życie z duszą, czy bez?” rozmowa o istocie postu dla chrześcijanina i tego, czy jego przestrzeganie możliwe jest w świecie niemal nieograniczonej konsumpcji, gdy za wszelką cenę unika się doświadczenia fizycznego i duchowego głodu.
Zobacz więcej na temat:  karnawał Kościół Filip Memches Wielki Post

O dialogu między religiami. „Chrześcijaństwo wyrasta z judaizmu”

„Biblia to wspólne DNA chrześcijan i Żydów, które stanowi o naszej tożsamości” – podkreślił rzecznik episkopatu ks. Paweł Rytel-Andrianik nawiązując do Dnia Judaizmu w Kościele katolickim. Natomiast Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich powiedział, że obchody Dnia Judaizmu w Kościele katolickim są okazją dla katolików do poznania swoich korzeni. O relacjach chrześcijaństwa z judaizmem mówił w audycji Życie z Duszą czy Bez publicysta i eseista Krzysztof Dorosz.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 judaizm Żydzi chrześcijaństwo ekumenizm Biblia Filip Memches Krzysztof Dorosz

"Karol Marks dopuszczał przemoc jako narzędzie"

Po emisji w TVN reportażu dotyczącego działalności grupy neonazistów w Polsce, pojawiły się głosy domagające się równego piętnowania zarówno skrajnie prawicowych, jak i skrajnie lewicowych ideologii. Czy rzeczywiście ojcowie nazizmu i komunizmu – Adolf Hitler i Karol Marks – to postaci, które można w jakiś sposób porównać? O tym w audycji W Gruncie Rzeczy rozmawiali Łukasz Kobeszko (Aletheia) i Michał Barcikowski (Christianitas).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 komunizm faszyzm totalitaryzm Karol Marks Adolf Hitler Filip Memches

Polski Kościół w obliczu kryzysu migracyjnego

Współczesny świat rzuca chrześcijanom wiele wyzwań. W przypadku katolików w Polsce jednym z nich jest sprawa przyjmowania uchodźców z Bliskiego Wschodu. O tym, czy polscy katolicy reprezentują chrześcijańskie postawy, rozmawiali w audycji W Gruncie Rzeczy filozof Cezary Kościelniak oraz socjolog Jarema Piekutowski (Nowa Konfederacja).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Syria imigranci w Europie uchodźcy Kościół katolicki Bliski Wschód Stanisław Gądecki Filip Memches

"Brat Albert widział w drugim człowieku Jezusa Chrystusa"

Swoje życie poświęcił na pomoc biednym i bezdomnym. W Krakowie prowadził przytułek, w którym mieszkał razem z ubogimi. Adam Chmielowski, zwany również świętym Bratem Albertem, zmarł w opinii świętości. – Wierzył, że człowiek doznając miłości od bliźniego, może się zmienić na lepsze – powiedziała publicystka Natalia Budzyńska.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Adam Chmielowski religia Filip Memches pomoc pomoc społeczna

"Kompromis aborcyjny z 1993 roku nie istnieje"

Sejm odrzucił w środę obywatelski projekt komitetu „Ratujmy Kobiety 2017”, który zakładał liberalizację obowiązujących obecnie przepisów; do komisji trafił natomiast inny obywatelski projekt, komitetu „#ZatrzymajAborcję”, zaostrzający prawo dotyczące aborcji. O sporze o aborcje mówili w audycji W Gruncie Rzeczy Tomasz Terlikowski (Telewizja Republika) i Magdalena Kaliszuk-Korzekwa (CitizenGo Polska).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 aborcja Sejm Filip Memches Tomasz Terlikowski

Demonstracje w Iranie. Próba „kolorowej” rewolucji?

Irańska Gwardia Rewolucyjna oświadczyła, że stłumione zostały zamieszki, które przetoczyły się przez kilkadziesiąt miast kraju. Czy demonstracje można uznać za próbę dokonania „kolorowej” rewolucji? O tym w audycji W Gruncie Rzeczy mówili dr Łukasz Jasina, historyk i ekspert Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, a także Jarema Piekutowski z Nowej Konfederacji.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Iran Filip Memches Łukasz Jasina

Jaka powinna być rola religii w debacie publicznej?

2017 był rokiem pięćsetlecia reformacji. To była dobra okazja do refleksji nad tym wydarzeniem i jego znaczeniem dla historii Europy i świata. Nie brakowało wokół tego tematów sporów i dyskusji. Czy w współczesnym zsekularyzowanym świecie religia odgrywa istotną rolę, czy jest tematem zastępczym? O tym mówili w audycji W Gruncie Rzeczy Łukasz Kobeszko (portal Aleteia.pl) i Krzysztof Wołodźko („Nowy Obywatel”).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Węgry chrześcijaństwo katolicyzm religia Filip Memches