Polskie Radio
Section05
Filip Memches

"Życie z duszą czy bez". Dyskusja wokół "Vademecum wyborczego katolika"

Opowiadanie się po stronie życia, zabieganie o ochronę praw rodziny i zaangażowanie na rzecz pokoju - to niektóre z zasad zawartych w "Vademecum wyborczym katolika" opublikowanym przez Radę ds. Społecznych Konferencji Episkopatu Polski. O udziale katolików w polityce Filip Memches rozmawiał z Cezarym Kościelniakiem, filozofem (Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu).
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Warszawa Filip Memches wybory 2023 wybory w Polsce Kościół Episkopat Polski

Otwarcie Muzeum Historii Polski. "Patrzymy na historię Polski jako na całość"

- Wystawa stała Muzeum Historii Polski będzie ekspozycją narracyjną. Wszystkie źródła i dane historyczne, z których korzystamy, są użyte po to, by przedstawić opowieść o historii Polski, wykreować świat, także za pomocą scenografii, do którego zapraszamy zwiedzających. Każda z epok historycznych związanych z historią naszego kraju jest dla nas równie ważnym tematem - mówił w Polskim Radiu 24 Krzysztof Niewiadomski, historyk, kierownik Działu Programowego Wystawy Stałej Muzeum Historii Polski.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Warszawa Muzeum Historii Polski Filip Memches

PR24 "Życie z duszą czy bez". Mariusz Pilis o filmie "Historia jednej zbrodni"

- Film "Historia jednej zbrodni" jest przede wszystkim o ofiarach zbrodni w Markowej. Natomiast ważnym wątkiem, którego tropem rzeczywiście poszedłem, jest wszystko to, co dotyczy sprawców, a konkretnie Eilerta Diekena, który był dowódcą posterunku żandarmerii w Łańcucie w 1944 r., kiedy doszło do masakry rodziny Ulmów i ukrywanych przez nich Żydów - powiedział w Polskim Radiu 24 reżyser Mariusz Pilis.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Filip Memches Ulmowie

"Życie z duszą czy bez". Piotr Bernatowicz o twórczości Alesia Puszkina

- Działalność Alesia Puszkina miała charakter, który można by odnieść do dziedzictwa romantyzmu. To całe lata 90., czas transformacji, krótkotrwały moment, kiedy były nadzieja, że Białoruś po upadku ZSRR stanie się krajem wolnym, potem dojście Łukaszenki do władzy. Tu mamy obszar działalności artysty, to tak naprawdę próba odzyskania niepodległości - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Bernatowicz, dyrektor Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Filip Memches Białoruś

PR24 80. rocznica rzezi wołyńskiej. Bł. bp Grzegorz Chomyszyn w opozycji do ukraińskiego nacjonalizmu

W tym roku obchodzimy 80. rocznicę rzezi wołyńskiej. Symboliczną datą, kiedy wspominamy to wydarzenie, jest 11 lipca, czyli dzień tzw. krwawej niedzieli. Rzeź wołyńska, to tragiczna historia łącząca narody Polski i Ukraiński. W tej historii są jednak nie tylko zbrodniarze, ale także bohaterowie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rzeź Wołyńska Filip Memches Grzegorz Górny Ukraina

"Życie z duszą czy bez". Lewicowa rewolucja kulturowa

"Marksizm umiera na Wschodzie, ponieważ jest realizowany na Zachodzie" - to słowa włoskiego filozofa Augusto Del Noce. W czasach wojny kultur, której jesteśmy świadkami, myśl tego filozofa nabiera szczególnej aktualności. O diagnozach stawianych przez tego myśliciela Filip Memches rozmawiał z dr. Przemysławem Pazikiem, historykiem, autorem wstępu do polskiego wydania książki "Gramsci, czyli samobójstwo rewolucji" autorstwa Augusto Del Noce.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Filip Memches Włochy

"Imperializm jako forma państwowości”. Dr Sadłowski o polityce zagranicznej Rosji

- Polityka zagraniczna Rosji praktycznie się nie zmienia, ma za zadanie uratowanie tego państwa, co jest czasami rozumiane, jako ekspansja. Korelacja pomiędzy polityką wewnętrzną a zagraniczną Rosji jest dość ścisła. Imperializm Rosji to forma państwowości, nie tylko podbój sąsiada - mówił w Polskim Radiu 24 dr Michał Patryk Sadłowski, analityk ds. Rosji i państw obszaru poradzieckiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Europa ŚWIAT Rosja Ukraina serwis wschodni wojna 2022 Filip Memches

Czy sztuczna inteligencja zyska świadomość? O. Ziółkowski uspokaja: ilość nie przechodzi w jakość

- Z punktu widzenia współczesnej nauki, to, by sztuczna inteligencja uzyskała samoświadomość, jest absurdem - powiedział w Polskim Radiu 24 o. Michał Ziółkowski, kamilianin, oceniając możliwości sztucznej inteligencji. - Nawet, jeżeli jakiś program będzie przewyższał tkankę ludzkiego mózgu, nawet milion razy, to będzie to wyłącznie przejście ilościowe, a nie jakościowe - dodał.
Zobacz więcej na temat:  Filip Memches nowe technologie sztuczna inteligencja

"Życie z duszą czy bez". Paweł Milcarek o kontrowersjach wokół wspomnień bpa Gänsweina o Benedykcie XVI

- Naruszeniem pewnego tabu był już sam fakt, że mieliśmy papieża urzędującego i papieża emeryta. To od początku wytwarzało bardzo trudną sytuację, w której papież Benedykt zdał egzamin z najwyższą oceną solidności i lojalności wobec papieża, z którym bardzo się różnił - mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Milcarek, filozof, publicysta, redaktor naczelny "Christianitas".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Europa ŚWIAT Filip Memches Benedykt XVI aktualności katolickie

"Polska jako państwo służebne wobec Rzeszy". Prof. Kucharczyk o koncepcji Mitteleuropy

- Na pozór wygląda na to, że w swoje książce Naumann był bardzo dla nas życzliwy, mówi, wprost, że trzeba zerwać z brutalną germanizacją w stylu bismarkowskim czy, że Polacy mają prawo do własnej kultury i języka (…). Istota rzeczy polega na tym, że wszystko miało być służebne wobec nadrzędnych interesów Rzeszy niemieckiej - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Grzegorz Kucharczyk, historyk z PAN i Instytutu Pileckiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Europa ŚWIAT Filip Memches Niemcy