Polskie Radio
Section05

II wojna światowa

Proces liderki żołnierzy Armii Krajowej na Białorusi przełożono na 17 czerwca

Przewodnicząca Stowarzyszenia Żołnierzy Armii Krajowej na Białorusi, 83-letnia Weronika Sebastianowicz, jest oskarżana o "przemyt". Chodzi o paczki z pomocą żywnościową dla kombatantów Armii Krajowej. Konsul w Grodnie podkreśla, że to pomoc humanitarna, przekazywana za pośrednictwem konsulatu.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Chodkiewicz Armia Krajowa Białoruś Grodno Raport Białoruś Związek Polaków na Białorusi

Stanisław Koziej: to szansa dla Putina

- Rozumiem dylemat władz Francji związany z zaproszeniem na 70. rocznicę lądowania aliantów w Normandii prezydenta Rosji, która jest spadkobiercą byłego Związku Radzieckiego. Z przyczyn czysto historycznych, powinien w nich uczestniczyć - mówi w audycji "Z kraju i ze świata" szef BBN.
Zobacz więcej na temat:  Barack Obama Barack Obama w Polsce BBN Francja Normandia Petro Poroszenko Rosja Stanisław Koziej Ukraina Władimir Putin Z kraju i ze świata

"Rozpacz nie zna granic". Bolesna lekcja człowieczeństwa Primo Leviego

Po prawdopodobnie samobójczej śmierci pisarza w 1987 r. amerykański twórca żydowskiego pochodzenia Elie Wiesel napisał: "on zmarł w Auschwitz czterdzieści lat wcześniej". W Dwójce rozmawialiśmy o włoskim poecie, eseiście, więźniu obozu zagłady, autorze głośnej książki "Czy to jest człowiek".
Zobacz więcej na temat:  Auschwitz Gustaw Herling-Grudziński HISTORIA Holokaust literatura poezja Primo Levi Włochy