Polskie Radio
Section05
Joachim Gauck

W Niemczech narasta krytyka prorosyjskiej polityki. Były prezydent: trzeba było słuchać Polaków

W Niemczech coraz więcej mediów i polityków krytykuje prowadzoną przez wiele lat prorosyjską politykę. Tym razem głos zabrał były prezydent federalny Joachim Gauck. Nie szczędził słów krytyki wobec byłej kanclerz Angeli Merkel, ale z negatywną oceną spotkała się także obecna niemiecka polityka, ostrożna wobec wojny na Ukrainie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy wojna 2022 wojna na Ukrainie Joachim Gauck

Joachim Gauck uhonorowany nagrodą im. Świętego Wojciecha. Prezydent: wolność nie jest dana raz na zawsze

 - Joachim Gauck poświęcił życie budowaniu mostów w duchu chrześcijańskiej miłości bliźniego i sąsiada oraz w duchu chrześcijańskiej prawdy i sprawiedliwości - mówił w sobotę prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości wręczenia nagrody im. Świętego Wojciecha byłemu prezydentowi RFN.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Joachim Gauck Andrzej Duda św. Wojciech komunizm Niemcy

"Prezydent w Niemczech to czysto reprezentacyjna pozycja"

Steinmeier jest byłym szefem niemieckiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Polityk wygrał głosowanie w Zgromadzeniu Federalnym już w pierwszej turze, dzięki 931 z 1253 głosów elektorów. O nowym prezydencie Niemiec mówili w Polskim Radiu 24 dr Agnieszka Łada, kierowniczka Programu Europejskiego w Instytucie Spraw Publicznych oraz prof. Bogdan Musiał, ekspert ds. stosunków polsko-niemieckich.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Niemcy wybory prezydenckie Frank-Walter Steinmeier Joachim Gauck

Nowy prezydent Niemiec nie ze świata Twittera [SYLWETKA]

Frank-Walter Steinmeier długo pozostawał w cieniu swego politycznego mentora Gerharda Schroedera. Punktem zwrotnym w jego karierze okazało się objęcie w 2005 r. stanowiska szefa MSZ. W niedzielę najpopularniejszy niemiecki polityk został wybrany na prezydenta. Mówi, że chce pracować na rzecz pojednania i zachowania umiaru.
Zobacz więcej na temat:  Angela Merkel Niemcy Unia Europejska ŚWIAT UE Frank-Walter Steinmeier Joachim Gauck Rosja

"Steinmeier Jest przeciwwagą dla nowego prezydenta USA"

– Frank-Walter Steinmeier jest politykiem niezwykle popularnym, lubianym i cenionym – powiedział Wojciech Szymański, korespondent Polskiego Radia w Berlinie. W niedzielę Zgromadzenie Federalne wybrało nowego prezydenta Niemiec. Jaki kierunek obierze w swojej nowej roli były minister spraw zagranicznych? O tym mówiliśmy w audycji „Świat w powiększeniu”.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy Frank-Walter Steinmeier wybory prezydenckie Wojciech Szymański Donald Trump USA Angela Merkel Joachim Gauck

Relacje polsko-niemieckie. "Berlin nie chce sporu"

Z okazji 25. rocznicy podpisania polsko-niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy, spotkali się w Berlinie prezydenci obu krajów – Andrzej Duda i Joachim Gauck. W Debacie Poranka Polskiego Radia 24 o obecnych stosunkach między Polską a Niemcami mówili Piotr Jendroszczyk z "Rzeczpospolitej" i Marcin Antosiewicz z Wirtualnej Polski.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy stosunki polsko-niemieckie Jan Krzysztof Bielecki Helmut Kohl Krzysztof Skubiszewski Hans-Dietrich Genscher Andrzej Duda Joachim Gauck

"Niemcy i Polacy potrzebują siebie wzajemnie"

W Berlinie prezydenci Polski i Niemiec, Andrzej Duda i Joachim Gauck, wezmą udział w koncercie z okazji 25. rocznicy podpisania polsko-niemieckiego traktatu o dobrej współpracy. Jak wyglądały polsko niemieckie relacje w ostatnich latach i jakie są perspektywy współpracy? Mówili o tym goście Polskiego Radia 24: Andrzej Godlewski (dziennikarz i publicysta) oraz Tomasz Krawczyk (Klub Jagielloński).  
Zobacz więcej na temat:  Niemcy Wojciech Szymański Andrzej Godlewski stosunki polsko-niemieckie Andrzej Duda Joachim Gauck