Polskie Radio
Section05
internet mobilny

UOKiK wszczął postępowanie przeciwko T-Mobile. "Obiecywane korzyści różnią się od rzeczywistych profitów"

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie przeciwko T-Mobile Polska w sprawie praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów. Hasło "1200 GB za darmo na rok", jakim sieć reklamuje swoją promocję na internet, może wprowadzać w błąd - uważa Urząd.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA UOKiK t-mobile promocja internet mobilny telefonia komórkowa telekomunikacja

Coraz bliżej przetargu na pasmo częstotliwości dla sieci 5G. Ruszyły konsultacje dokumentacji

Konsultacje dotyczące dokumentacji aukcyjnej na pasmo "C" (3480-3800 MHz), jednego z pasm pionierskich sieci 5G, potrwają do końca stycznia 2023 r. - poinformował Urząd Komunikacji Elektronicznej. Zakończenie aukcji planowane jest na sierpień 2023 r. Według UKE aukcja na 5G powinna potrwać od 190 do 240 dni, a jej zakończenie zaplanowano na sierpień 2023 roku.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA telekomunikacja internet mobilny sieć 5G infrastruktura

Roaming bez dodatkowych opłat w UE przez kolejne 10 lat. "Poprawi się dostęp do komunikacji alarmowej"

1 lipca wchodzi w życie w UE nowe rozporządzenie w sprawie roamingu. Tym samym do 2032 r. przedłużona zostanie możliwość korzystania z telefonu za granicą tak jak w kraju, dzięki czemu podróżni w UE mogą dzwonić, wysyłać wiadomości tekstowe i korzystać z internetu za granicą bez dodatkowych opłat.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA roaming UE Unia Europejska telefony komórkowe internet mobilny koszty Komisja Europejska infrastruktura

Inwestycje związane z łącznością mobilną bez decyzji środowiskowych. Rząd chce ułatwić budowę sieci 5G

Instalacje radiokomunikacyjne, radionawigacyjne i radiolokacyjne, mające na celu rozwój sieci mobilnej w Polsce, m.in. 5G, będą wyłączone z konieczności uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach - przewiduje projekt rozporządzenia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA łączność bezprzewodowa sieci mobilne sieć 5G internet mobilny prawo rozporządzenie telekomunikacja infrastruktura

Ponad połowa powiatów jest zagrożona wykluczeniem cyfrowym. PIE: potrzebny jest rozwój sieci 5G

COVID-19 uwydatnił nierówności w dostępie do internetu i potrzebę szybkiego rozwoju sieci 5G w Polsce - uważa Polski Instytut Ekonomiczny. Według ekspertów w 53 proc. powiatów w pandemii wystąpiła przynajmniej jedna forma zagrożenia wykluczeniem cyfrowym ze względu na słabą jakość internetu.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA infrastruktura telekomunikacja internet szerokopasmowy internet mobilny wykluczenie cyfrowe badania rynku