Polskie Radio
Section05
rozporządzenie

Większe limity wiernych w kościołach. Jest rozporządzenie

W zgromadzeniach organizowanych w ramach działalności Kościołów i innych związków wyznaniowych w obiektach kultu religijnego od 13 czerwca może znajdować się nie więcej uczestników niż stanowi 50 proc. obłożenia budynku. Od 26 czerwca do 31 sierpnia - 75 proc. obłożenia - wynika z opublikowanego w piątek w Dzienniku Ustaw rozporządzenia Rady Ministrów.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo pandemia Koronawirus w Polsce COVID-19 rząd Mateusza Morawieckiego rozporządzenie Kościół

Zbiorowe formy kultury na otwartym powietrzu, wytyczne dla kościołów. Nowe rozporządzenia

Zgodnie z opublikowanym Rozporządzeniem Rady Ministrów, od 15 do 28 maja zbiorowe formy kultury i rozrywki są możliwe tylko na otwartym powietrzu. Od 29 maja do 5 czerwca - również w pomieszczeniach zamkniętych. Z kolei w zgromadzeniach organizowanych w ramach działalności kościołów i innych związków wyznaniowych do 5 czerwca może uczestniczyć jedna osoba na 15 m², przy zachowaniu odległości nie mniejszej niż 1,5 m.
Zobacz więcej na temat:  Koronawirus w Polsce COVID-19 epidemia społeczeństwo rozporządzenie Kościół infografika POLSKA

Kwarantanna dla osób przyjeżdżających z RPA, Indii i Brazylii. Nowe rozporządzenie

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Rady Ministrów, zgodnie z którym osoby przyjeżdżające do Polski z RPA, Indii i Brazylii będą mogły być zwolnione z kwarantanny na podstawie testu w kierunku SARS-CoV-2 wykonanego nie wcześniej niż po 7 dniach od powrotu do kraju.
Zobacz więcej na temat:  Koronawirus w Polsce COVID-19 epidemia Indie Brazylia RPA rozporządzenie społeczeństwo POLSKA

Bilety jako faktury, czyli pakiet SLIM VAT 2. Resort finansów upraszcza przepisy

Do konsultacji publicznych trafił projekt rozporządzenia zmieniającego zasady uznawania biletów za faktury. To wyjście naprzeciw oczekiwaniom wielu przewoźników i realizacja postulatów zgłaszanych na forum dialogu Ministerstwa Finansów z biznesem. To również pierwsza ze zmian wdrażanych do systemu podatkowego w ramach pakietu uproszczeń w podatku od towarów i usług - SLIM VAT 2.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA vat Ministerstwo Finansów JPK finanse publiczne podatki faktury rozporządzenie

Nowe terminy szczepień, uaktualnione ograniczenia epidemiologiczne. Sprawdź, co się zmieniło

Ozdrowieńcy będą szczepieni przeciw COVID-19 nie wcześniej niż trzy miesiące od dnia uzyskania pozytywnego testu na obecność wirusa - to jedna ze zmian przewidzianych w opublikowanej w Dzienniku Ustaw nowelizacji rozporządzenia w sprawie ograniczeń epidemicznych. Nowe przepisy weszły w życie w czwartek o północy.
Zobacz więcej na temat:  Koronawirus w Polsce COVID-19 pandemia epidemia społeczeństwo bezpieczeństwo rozporządzenie infografika POLSKA

Poświąteczne ograniczenia. Prof. Modzelewski: potrzeba refleksji, są niewspółmierne do celu

- Myślę, że znajdziemy czas na refleksję i powinniśmy to zrobić jak najszybciej. Ten sposób reakcji jest niewspółmiernie kosztowny w stosunku do celu, który chce się osiągnąć - powiedział prof. Witold Modzelewski o wchodzących od poniedziałku ograniczeniach.
Zobacz więcej na temat:  pandemia COVID-19 koronawirus gospodarka polska sylwester rozporządzenie Mateusz Morawiecki Witold Modzelewski POLSKA handel gastronomia hotel społeczeństwo

Święta w dobie pandemii. Socjolog: wyróżnia je to, że są trudne dla większości społeczeństwa

- W normalnych czasach święta bywają dla pewnych grup społecznych bardzo trudne. Tutaj musimy zwrócić uwagę, że te święta będą trudne dla większości społeczeństwa - powiedziała dr Magdalena Nowak-Paralusz, socjolog.
Zobacz więcej na temat:  Boże Narodzenie POLSKA społeczeństwo Kościół Kościół katolicki koronawirus pandemia COVID-19 przepisy rozporządzenie rodzina Adrian Klarenbach Polskie Radio 24

Nowe zasady bezpieczeństwa już oficjalnie. W Dzienniku Ustaw pojawiło się rozporządzenie

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie rządu ws. ustanowienia ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Zgodnie z nim od 28 grudnia 2020 r. do 17 stycznia 2021 r. obowiązywać będą m.in. obostrzenia w działalności hoteli i galerii handlowych.
Zobacz więcej na temat:  Koronawirus w Polsce koronawirus COVID-19 kwarantanna rozporządzenie epidemia pandemia społeczeństwo infografika POLSKA

Kto będzie mógł nas zaszczepić na COVID-19? Jest projekt rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia

Ministerstwo Zdrowia zaplanowało, że szczepić przeciwko COVID-19 będą mogły osoby mające prawo wykonywania zawodu lekarza, felczera, pielęgniarki, położnej lub wykonujące zawód ratownika medycznego, a także higienistki szkolne, jeżeli mają odpowiednie kwalifikacje. Szczepienie zawsze poprzedzać będzie kwalifikacja lekarska.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo medycyna zdrowie szczepionka szczepienia COVID-19 Koronawirus w Polsce służba zdrowia Ministerstwo Zdrowia rozporządzenie