Polskie Radio
Section05
Joe Biden

Biały Dom zaniepokojony sytuacją w Strefie Gazy. Media: Biden rozmawiał z Netanjahu o ofensywie Izraela

Prezydent USA Joe Biden przekazał w niedawnej rozmowie premierowi Izraela Benjaminowi Netanjahu, że jego planowana ofensywa w południowej części Strefy Gazy nie może wyglądać tak, jak jej pierwsza część - donosi portal Axios. Biały Dom ma być "skrajnie zaniepokojony", że taki scenariusz dodatkowo pogłębiłby katastrofę humanitarną.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Bliski Wschód Izrael Hamas USA Joe Biden Benjamin Netanjahu

Joe Biden rozmawiał z premierem Izraela. Netanjahu poinformował, że jest otwarty na przedłużenie rozejmu

Prezydent USA Joe Biden rozmawiał w niedzielę z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu, aby omówić sytuację w Gazie. Prezydent z zadowoleniem przyjął uwolnienie przez Hamas w ciągu ostatnich trzech dni zakładników, w tym młodej Amerykanki - poinformował w niedzielę Biały Dom. Netanjahu wyraził gotowość do przedłużenia rozejmu z Hamasem.
Zobacz więcej na temat:  Joe Biden Benjamin Netanjahu konflikt w Strefie Gazy bezpieczeństwo ŚWIAT Bliski Wschód

Konflikt w Strefie Gazy. Biden: wśród uwolnionych przez Hamas jest 4-letnia Amerykanka

Prezydent USA Joe Biden poinformował, że wśród kolejnej grupy zakładników uwolnionych przez Hamas jest 4-letnia dziewczynka, która jest obywatelką Stanów Zjednoczonych. Przywódca USA wyraził nadzieję, że uwadnianie zakładników i towarzyszące mu zawieszenie broni będą kontynuowane. O szczegółach korespondent Polskiego Radia w Waszyngtonie Marek Wałkuski.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Azja Bliski Wschód Joe Biden Stany Zjednoczone USA Strefa Gazy konflikt w Strefie Gazy Hamas Izrael atak Hamasu na Izrael konflikty międzynarodowe dziecko Marek Wałkuski

Zawieszenie broni w Strefie Gazy. Joe Biden: istnieje realna szansa, że zostanie przedłużone

Amerykański prezydent Joe Biden wyraził zadowolenie z uwolnienia przez Hamas części zakładników przetrzymywanych w Strefie Gazy, co jest efektem porozumienia z Izraelem. Podkreślił, że jest to początek dłuższego procesu. Joe Biden przyznał, że nie wie, kiedy na wolność wyjdą obywatele amerykańscy. O szczegółach korespondent Polskiego Radia w Waszyngtonie Marek Wałkuski.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Bliski Wschód Azja Joe Biden Stany Zjednoczone USA Biały Dom Strefa Gazy konflikt w Strefie Gazy Izrael Hamas Palestyna Autonomia Palestyńska Marek Wałkuski

"Wszyscy pracujemy nad rozwiązaniem w postaci dwóch państw". Biden o przyszłości Bliskiego Wschodu

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden uważa, że należy odtworzyć palestyńskie władze, które powinny przejąć rządy w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu Jordanu. "Naszym celem powinno być nie tylko zakończenie trwającej obecnie wojny, ale zakończenie tego konfliktu na zawsze, poprzez przerwanie spirali przemocy oraz zbudowanie silnego wsparcia dla Strefy Gazy i całego Bliskiego Wschodu, W taki sposób, by historia się nie powtórzyła" - napisał amerykański przywódca w artykule opublikowanym na łamach "Washington Post".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Bliski Wschód Ameryka Północna USA Joe Biden Izrael Hamas atak Hamasu na Izrael Palestyna

MSZ Chin: określenie Xi "dyktatorem" przez Bidena jest "skrajnie niewłaściwe"

Prezydent USA Joe Biden przyznał w środę podczas konferencji prasowej po spotkaniu z przywódcą Chin Xi Jinpingiem, że nadal uważa go za "dyktatora". Rzeczniczka chińskiego ministerstwa spraw zagranicznych określiła te słowa jako "skrajnie niewłaściwe" i będące przejawem "nieodpowiedzialnej manipulacji politycznej" – powiadomiła w czwartek agencja Reutera.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Chiny USA Joe Biden

Po spotkaniu Biden-Xi. Kwestie kontaktów między armiami wśród omawianych tematów

Współpraca między resortami obrony Chin i USA, zaangażowanie na Bliskim Wschodzie i kwestie ekonomiczne - to niektóre z tematów poruszonych w rozmowie Joe Bidena i Xi Jinpinga - wynika z komunikatów amerykańskiej administracji i chińskiej prasy. Do spotkania i rozmowy obu przywódców doszło przy okazji odbywającego się w San Francisco szczytu Wspólnoty Gospodarczej Azji i Pacyfiku.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT USA Ameryka Północna Chiny Azja Wschodnia Joe Biden Xi Jinping

Spotkanie Biden-Jinping. Biały Dom: liczymy, że będzie początkiem bardziej intensywnego dialogu

- Liczymy, że spotkanie prezydenta USA Bidena i przywódcy Chin Xi Jinpinga będzie początkiem znacznie bardziej intensywnej komunikacji i dialogu - powiedział w środę rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby. Dodał, że Biden nie zamierza jednak uciekać od trudnych tematów, w tym Tajwanu i praw człowieka.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT USA Chiny Joe Biden Xi Jinping Ameryka