Polskie Radio
Section05
koncerty

Po 26 latach znika Era Jazzu. – Chcę skończyć, kiedy jesteśmy na topie – mówi Dionizy Piątkowski

To był jeden z najważniejszych festiwali jazzowych w Polsce i w Europie. Przez ponad ćwierć wieku Era Jazzu prezentowała najważniejszych artystów z całego świata, ale też inspirowała miłośników jazzu i oferowała przeżycia i emocje na najwyższym poziomie. Festiwal ogłasza swój ostatni koncert, który odbędzie się w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza już 14 kwietnia.
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA Jazz Poznań koncerty Jacek Butlewski Radosław Nałęcz Trójka

Grzegorz Turnau świętuje 40-lecie na scenie. "To był punkt zwrotny"

– Trudno w wieku 16 lat mieć jakiś przełom, poza pierwszą wielką miłością. Był to raczej punkt zwrotny, ponieważ zwrócił mnie bardzo wyraźnie w konkretnym kierunku, czyli w kierunku komponowania do wierszy i prezentowania tego publicznie – mówił w Dwójce o swoim debiucie scenicznym Grzegorz Turnau, wokalista, pianista, poeta i wykonawca poezji śpiewanej, kompozytor, aranżer, autor tekstów i kierownik muzyczny Teatru Lalka w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Jakub Kukla Grzegorz Turnau Kraków piosenka poezja śpiewana poezja KULTURA Wielkanoc jubileusz koncerty

Jakub Gierszał o zawodzie aktora: każdy projekt jest pewnego rodzaju ryzykiem

Ryszard Jaźwiński zaprasza słuchaczy na świąteczne spotkanie z Jakubem Gierszałem. Popularny i ceniony aktor opowie m.in. o najważniejszych rolach w polskim kinie, wieloletniej już pracy na planach filmowych międzynarodowych produkcji oraz pomysłach na najbliższą przyszłość.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Ryszard Jaźwiński Jakub Gierszał kino film polski Lao Che FILM Męskie Granie aktorstwo koncerty

Ludowa emocjonalność i kobieca moc. Renata Przemyk i DAGADANA na wspólne urodziny RCKL i Trójki

W folkowym Poranku Dwójki przysłuchujemy się pieśniom barokowym, które zakorzeniły się w kulturze ludowej, by dziś na nowo wybrzmiewać wespół z elektroniką. Słuchamy opowieści biegnących z wilkami Renaty Przemyk i artystek z Dagadany. Zapraszamy do zanurzenia się w wyjątkowych brzmieniach podczas dwóch wyjątkowych koncertów... 
Zobacz więcej na temat:  folk folklor Piotr Kędziorek muzyka ludowa kultura ludowa książki sztuka ludowa koncerty

Mezzosopranistka Okka von der Damerau: jako artystka wierzę w intuicję

- Słuchałam Wagnera i wtedy poczułam, że to, kim jestem, bardzo, ale to bardzo pasuje do jego muzyki, bo charakteryzuje mnie duża emocjonalność i donośny głos. Miałam poczucie, że to ten moment, kiedy zdałam sobie sprawę, że mam wszystkie potrzebne atuty - mówiła w Dwójce Okka von der Damerau. Mezzosopranistka była solistką koncertu, który Dwójka transmitowała z sali Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.
Zobacz więcej na temat:  koncert Marcin Majchrowski NOSPR Ryszard Wagner śpiew Ludwig van Beethoven Kaija Saariaho koncerty w Polskim Radiu koncerty Dwójka Agnieszka Nowok-Zych Okka von der Damerau Christian Karlsen dyrygent

"Chłopi - Tańcuj": L.U.C. i Rebel Babel Orchestra ruszają w trasę koncertową

- Od wielu lat pukałem do drzwi świata filmu. Film zawsze był moją wielką pasją - przyznaje w radiowej Trójce Łukasz L.U.C. Rostkowski - producent, wokalista i kompozytor, twórca ścieżki dźwiękowej do animacji malarskiej "Chłopi". Teraz razem ze swoją Rebel Babel Orchestra wyrusza w trasę koncertową. W niezwykłą podróż podczas występów zabiorą nas między innymi: akordeon, skrzypce, lira korbowa, bębny, kontrabas, klarnet, tuba, suka/fidela płocka oraz śpiew i delikatny sampling.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Tomasz Miara L.U.C. chłopi Rebel Babel Film Orchestra muzyka filmowa koncerty

Włodek Pawlik i Randy Brecker - laureaci Grammy ponownie łączą siły

Włodek Pawlik należy do nielicznego grona polskich muzyków wyróżnionych nagrodą Grammy. Pianista i kompozytor zdobył ją 10 lat temu za album "Night in Calisia" nagrany wspólnie z Randym Breckerem. Artyści w ciągu dekady kilkukrotnie łączyli siły, a w okrągłą rocznicę zdobycia wyróżnienia zagrają dwa koncerty w Polsce. - Powracamy na bursztynowy szlak - mówi Włodek Pawlik w "Muzycznej Jedynce".
Zobacz więcej na temat:  Paweł Sztompke Włodek Pawlik muzyka rozrywkowa Jazz koncerty

Skrzypek Artiom Sziszkow: jestem wykonawcą i to, co czuję, jest dla mnie prawdą

- Nadal odkrywam nowe rzeczy w tej muzyce. Tak naprawdę po raz pierwszy w życiu zagrałem utwór Lutosławskiego kilka miesięcy temu, jesienią 2023 roku. Dowiedziałem się, że wszystko jest przemyślane. Nie ma przypadkowości, tu nawet przypadek jest zaplanowany - mówił w Dwójce skrzypek Artiom Sziszkow, solista koncertu inaugurującego Festiwal Witolda Lutosławskiego "Łańcuch XXI".
Zobacz więcej na temat:  koncert koncerty koncerty w Polskim Radiu Witold Lutosławski studio Lutosławskiego Dwójka Marcin Krajewski Artiom Sziszkow Michał Dębski

Lawrence Foster: Enescu to skomplikowany kompozytor

- Sposób pisania Enescu zmusza słuchacza do bycia bardzo uważnym, bo jego muzyka jest bardzo kontrapunktyczna. Nie ma także pulsu rytmicznego jak u jego bliskiego przyjaciela Bartóka, dlatego też Bartók jest dużo bardziej popularny - mówił w Dwójce Lawrence Foster. Maestro poprowadził w czwartkowy wieczór Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia. Jako solistka wystąpiła niemiecka skrzypaczka Carolin Widmann.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka koncert koncerty koncerty w Polskim Radiu NOSPR Katowice Lawrence Foster transmisja na żywo Agnieszka Nowok-Zych George Enescu

Corey Taylor odwołuje trasę koncertową po Ameryce. Co z koncertem w Polsce?

Wokalista zespołów Slipknot i Stone Sour, Corey Taylor, odwołał zbliżającą się solową trasę koncertową po Ameryce Północnej. Artysta przekazał w komunikacie, że powodem jest pogarszający się stan zdrowia. O ile tegoroczne występy Slipknotu na żywo w Europie nie są zagrożone, nie wiemy jeszcze co z solowymi koncertami muzyka na Starym Kontynencie, w tym Polsce.
Zobacz więcej na temat:  Trójka muzyka rozrywkowa MUZYKA Slipknot Corey Taylor koncerty

"Nie tylko Wasowski". Piotr Kostrzewa o specjalnych koncertach Chopin University Big Band

Piosenki i standardy jazzowe w specjalnie przygotowanych aranżacjach bigbandowych zaprezentuje Chopin University Big Band w specjalnych koncertach poświęconych Jeremiemu Przyborze i Jerzemu Wasowskiemu. - Monika Borzym zaśpiewa specjalnie zaaranżowane piosenki. Nieoczywiste, bo to nie jest tylko Kabaret Starszych Panów - mówi w radiowej Jedynce Piotr Kostrzewa. 
Zobacz więcej na temat:  Marcin Kusy muzyka rozrywkowa Piotr Kostrzewa Chopin University Big Band koncerty Kabaret Starszych Panów Jerzy Wasowski Jeremi Przybora Monika Borzym Frank Sinatra

Koncerty w 2024 roku. Na którą z muzycznych gwiazd fani czekają najbardziej?

 W tym roku w Polsce odbędzie się wiele godnych uwagi koncertów i festiwali muzycznych. Każdy znajdzie coś dla siebie. Organizatorzy zapowiadają, że przygotowują kolejne niespodzianki, bo kalendarz koncertowy jeszcze do końca nie jest wypełniony. Już wiemy, że w 2024 roku w Polsce wystąpią m.in.: Depeche Mode, Ed Sheeran, Lenny Kravitz i Taylor Swift. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Tomasz Miara MUZYKA Aleksander Ziemiańczyk koncerty