Polskie Radio
Section05

Korea Północna

Korea Płn. twierdzi, że buduje potężny okręt. "Priorytet"

Korea Północna poinformowała w sobotę, że buduje swój pierwszy okręt podwodny z napędem atomowym, aby zwiększyć swoje możliwości w zakresie użycia broni jądrowej. Państwowe media relacjonowały, że przywódca kraju, Kim Dzong Un, dokonuje inspekcji powstającej jednostki, która ma być największym okrętem podwodnym północnokoreańskiej floty.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT broń jądrowa Kim Dzong Un Rosja USA Korea Południowa

Polskie Radio 24 Kellogg się wygadał? Tego Trump może żądać od Rosji

Amerykanie prowadzą dialog z Rosją, który jest objęty tajemnicą i dotyczy całego kompleksu stosunków między tymi mocarstwami - uważa płk Andrzej Derlatka, były p.o. szefa Agencji Wywiadu i były dyplomata. W jego opinii to z wypowiedzi generała Keitha Kellogga, która padła na konferencji w Monachium, można wyczytać, czego USA domagają się od Rosji. - Chodzi o zerwanie więzi z Iranem, Koreą Północną i Chinami - powiedział w Polskim Radiu 24.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Rosja USA Ukraina Iran Chiny

Rosja ulepszyła "Iskandery" Kima. Ta armia zaraz będzie inna

Moskwa i Pjongjang pogłębiają współpracę wojskową w dziedzinie technologii, nauki i przemysłu. Dzięki rosyjskim modyfikacjom północnokoreański pocisk KN-23 stał się celniejszy - ostrzega szef ukraińskiego wywiadu Kyryło Budanow. A chybiał, nawet do 1,5 km. Armia Kima się zmienia w mgnieniu oka, jako jedno z trzech państw prowadzi działania wojenne na miarę XXI wieku i wkrótce będzie problemem nie tylko Ukrainy - zauważa HUR.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja Ukraina wojsko wojna na Ukrainie

Co Putin chce zrobić z Białorusią? "Omówię to z Trumpem"

- Chcemy omówić z Trumpem, co Rosjanie chcą zrobić z Białorusią. Jesteśmy tego całkowicie świadomi - powiedział Wołodymyr Zełenski w Monachium. Jeszcze w piątek ma spotkać się z przedstawicielami USA. Tymczasem Amerykanie, jak zapowiadał Donald Trump, mają się spotkać z Rosjanami. To ostatnie spotkanie odbędzie się poza konferencją, bo żaden Rosjanin nie dostał na nią akredytacji.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Zachodnia Niemcy bezpieczeństwo USA NATO Ukraina wojna 2025 Rosja Europa Wschodnia Wołodymyr Zełenski Donald Trump Monachium

Północnokoreański zwrot białoruskiej gospodarki [FELIETON]

Alaksandr Łukaszenka, sprawujący na Białorusi nieprzerwanie władze od 31 lat, był i pozostał człowiekiem z gruntu sowieckim. Został głową państwa, gdy większość powstałych po rozpadzie ZSRR krajów przechodziła na gospodarkę rynkową, ale już po dziesięciu latach oświadczył, że nastanie dzień, gdy uściśnie on dłoń "ostatniemu przedsiębiorcy prywatnemu w kraju". A to dlatego ze białoruski dyktator postrzega każdy biznes jako tymczasowe zło konieczne i wciąż zamierza ostatecznie go zwalczyć. Nie jest to jedyna jego opinia, której ocenę kliniczną zostawiamy medykom. Jednak problemu to niestety nie rozwiązuje.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie Białoruś