Polskie Radio
Section05

książki

Jon Fosse - omówienie dwóch dzieł laureata literackiej Nagrody Nobla

Bohaterem tego wydania "Czytelni" był tegoroczny laureat literackiej Nagrody Nobla Jon Fosse. W audycji omawialiśmy dwie jego pozycje dostępne na polskim rynku czytelniczym - "Drugie imię. Septologia 1-2" (tł. Iwona Zimnicka) oraz "W głębi czarnego lasu" (tł. Halina Thylwe).
Zobacz więcej na temat:  Literacka Nagroda Nobla Literacka Nagroda Nobla 2023 Jon Fosse Jon Fosse laureatem Literackiej Nagrody Nobla literatura Małgorzata Szymankiewicz KSIĄŻKA

Besiek Kozłowski – nowy kozi bohater w świecie literatury dziecięcej

Przygody Koziołka Matołka, który szukał Pacanowa, są powszechnie znane. W świecie książki pojawił się natomiast kolejny kozi bohater. Besiek Kozłowski, stworzony przez Annę Błachucką i namalowany przez Monikę , ma pomóc dzieciom w ćwiczeniu głoski "r", ale też pomaga walczyć z kompleksami.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA literatura książki dla dzieci Anna Błachucka Michał Żołądkowski Katarzyna Cygler

Książka "W poszukiwaniu utraconego smaku". Prof. Stefan Grajek: najbardziej doskwiera odejście od transcendencji

- Pojęcie smak jest sądem estetyczno-etycznym. Tymczasem wszyscy sprowadzają to do fizjologii. To najprostszy przykład, jak zmieniły znaczenie niektóre wyrazy. Podstawową tego przyczyną jest sekularyzacja i wypchnięcie transcendencji z życia codziennego - mówił w Polskim Radiu 24 Stefan Grajek, autor książki "W poszukiwaniu utraconego smaku".
Zobacz więcej na temat: 

Zdeněk Svěrák i Jaroslav Rudiš, czyli bierzemy na warsztat czeskich autorów

- Zdeněk Svěrák jest klasykiem, nie tylko literatury, zajmuje się różnymi dziedzinami. To weteran czeskiej kultury, wciąż aktywny aktor, scenarzysta i postać wręcz kultowa w Czechach. Od jakiegoś czasu opowiadania są ulubioną formą wypowiedzi literackiej Svěráka. Widać w nich cały jego dorobek. Znajdujemy tam absurdalny, surrealistyczny humor, a także pewną melancholię, poczucie przemijania - mówił w Dwójce Piotr Kofta.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka literatura literatura czeska Iwona Rusek Piotr Kofta Małgorzata Szymankiewicz

Magda Mikołajczuk o powieści "Wilimowski" chorwackiego prozaika Miljenko Jergovicia

W 50. rocznicę słynnego meczu Polska-Anglia na Wembley - o powieści, która w piękny sposób przedstawia inny sukces polskiego futbolu: mecz z Brazylią w 1938 roku, z pięcioma bramkami dla Polski, w tym czterema w wykonaniu Ernesta Wilimowskiego. W powieści "Wilimowski" chorwackiego prozaika Miljenko Jergovicia ten mecz jest pretekstem do opowiedzenia o sprawach najważniejszych: miłości, tożsamości i zbliżającej się wojnie.
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk literatura

Cezary Harasimowicz: Regina Salomea Pilsztynowa to pierwowzór bizneswoman

Regina Salomea Pilsztynowa - choć nie miała formalnego wykształcenia - uważana jest za pierwszą polską lekarkę. - Można powiedzieć, że jest to taki pierwowzór, prototyp bizneswoman (...), była to kobieta wyzwolona i wyzwalająca się z opresji - mówił w Dwójce Cezary Harasimowicz, pisarz, autor opartej na faktach powieści "Awantury i przygody Reginy Salomei Pilsztynowej".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Cezary Harasimowicz pisarze i poeci pisarz literatura Jakub Kukla