Polskie Radio
Section05
meteoryt

Ale widok! Meteor rozbłysnął na portugalskim niebie [WIDEO]

Służby publiczne powiatu Castro Daire w Portugalii zostały w niedzielę w nocy postawione w stan gotowości po tym, jak media społecznościowe obiegły doniesienia o świetlistej kuli która pojawiła się na niebie i była widoczna w kilku miastach kraju – donoszą portugalskie media. Świadkowie wskazują na niezwykłą jasność tego obiektu, niektórzy mówią o towarzyszącym jej huku.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Zachodnia Portugalia astronomia kosmos

Meteoryty - przybysze z kosmosu. Jakich informacji nam dostarczają?

- Meteoryty są fragmentami skalnymi pochodzącymi z obiektów w naszym Układzie Słonecznym. Mogą to być małe planetoidy, które krążą między Marsem a Jowiszem. Mogą to być fragmenty dużych planetoid. Mogą to też być fragmenty planet, takich jak Mars, a nawet fragmenty naszego Księżyca - wyjaśnił w audycji "Eureka" prof. Szymon Kozłowski z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego. 
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka astronomia NAUKA kosmos

Goście z kosmosu, czyli meteoryty, które dotarły do Ziemi

W 1868 roku w okolicach Pułtuska, około godziny 19, niespodziewanie na warszawskim niebie pojawiła się przemieszczająca się z dużą prędkością ognista kula. Był to największy zaobserwowany deszcz meteorytów kamiennych w historii. - To są fragmenty na ogół pochodzące ze strefy planetoid, która znajduje się między Marsem a Jowiszem - wyjaśnia w Programie 1 Polskiego Radia Adam Pieliński z Muzeum Ziemi w Warszawie, gdzie można oglądać kamiennych przybyszów z kosmosu.
Zobacz więcej na temat:  Artur Wolski kosmos muzeum Warszawa wystawa

Popatrz na niebo. Przed nami noc spadających gwiazd

Przed nami iście kosmiczny spektakl! Z 12 na 13 sierpnia przypadnie tegoroczne maksimum roju meteorów zwanych Perseidami, będziemy zatem świadkami "nocy spadających gwiazd". Astronomowie, w tym Jerzy Rafalski z Planetarium im. W. Dziewulskiego, zwracają jednak uwagę, że w tym roku warunki do obserwacji Perseidów nie będą tak sprzyjające, jak w poprzednich latach.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Witold Lazar gwiazdy STYL ŻYCIA kosmos noc astronomia księżyc pełnia księżyca NAUKA

"Patrzmy na niebo, bo ono ożyje!". Przed nami noc spadających gwiazd

Spadające gwiazdy, meteoryty, łzy św. Wawrzyńca, Perseidy – to kilka nazw tego samego zjawiska, które będziemy mieli okazję zaobserwować na niebie w nocy z 10 na 11 sierpnia. Czym są spadające gwiazdy i w jakich okolicznościach najlepiej je oglądać? Na te pytania w "Trójce do trzeciej" odpowiedział astronom Jerzy Rafalski.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Mateusz Drozda STYL ŻYCIA kosmos gwiazdy niebo astronomia noc