Polskie Radio
Section05
muzyka tradycyjna

Dzieci z Brodą i muzyka świata / Діти з Бородою та музика світа

Сьогодні запрошуємо вас у музичну мандрівку Європою, а нашими гідами будуть Йошко Брода та гурт Діти з Бородою/Dzieci z Brodą. Dziś zapraszamy na muzyczną podróż po Europie, a naszymi przewodnikami będą Joszko Broda i zespół, któremu przewodzi – Dzieci z Brodą.
Zobacz więcej na temat:  wieś folklor folk kultura ludowa tradycja muzyka ludowa muzyka tradycyjna Ukraina

Chopinowskie ballady i pieśni wielkopostne ukraińskiego lirnika

We wtorkowej audycji "Chopin na ludowo" zabrzmiały wybrane Ballady Chopina w interpretacji legendarnego pianisty Friedricha Guldy. Posłuchamy m.in.: Ballady g-moll, op. 23 oraz f-moll op. 52. W audycji także muzyka i opowieści Jan Cebuli, skrzypka ludowego z Kolbuszowej, laureata Nagrody Oskara Kolberga w roku 2017 oraz ukraińskie pieśni wielkopostne w wykonaniu Mychaiło Chaja.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna chopin Kuba Borysiak

O folku / Про фолку

Сьогоднішній ефір буде присвячений музиці "фолк". Це не музика, яка звучить так, як її грали на інструментах або співали в сільській місцевості. Dzisiejsza audycja będzie poświęcona muzyce "folk". Nie jest to muzyka, która brzmi tak, jak dawniej muzykowało się na instrumentach, czy śpiewało na wsi.
Zobacz więcej na temat:  wieś folklor folk kultura ludowa tradycja muzyka ludowa muzyka tradycyjna Ukraina

Mistrzowie pedałówek

Niezwykła polska specyfika. Uważam, że to niezwykły instrument, który można uznać za instrument wręcz regionalny. Gdy wieś zaczęła się bogacić, momentalnie muzykanci przerzucili się z tradycyjnego instrumentarium jak basy, małe bębenki właśnie na harmonie. Wiązał się z tym wzrost warsztatów produkujących harmonie! Myśmy byli potęgami! – zachwalał polskie harmonie Andrzej Bieńkowski.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Andrzej Bieńkowski wieś tradycja