Polskie Radio
Section05
onkologia

"Chodzi o przełamanie niekorzystnych trendów". Prof. Walewski o Narodowej Strategii Onkologicznej

- Celem Narodowej Strategii Onkologicznej było przełamanie niekorzystnych trendów epidemiologicznych w Polsce, które wynikały z tego, że chociaż w Polsce średnia zapadalność na nowotwory jest nieco niższa niż średnia w całej Europie, to umieralność średnia jest nieco wyższa - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Jan Walewski, dyrektor Narodowego Instytutu Onkologicznego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Antoni Trzmiel Jan Walewski GOSPODARKA Polska Wielki Projekt onkologia medycyna zdrowie

Prezydent o zbiórce na leczenie nowotworu: każdy gest się liczy

Każdy gest się liczy - napisał w sobotę na Twitterze prezydent Andrzej Duda, relacjonując spotkanie z dziewczyną, która rozdawała ulotki z prośbą o wsparcie leczenia jej ojca chorego na chłoniaka złośliwego. To leczenie ostatniej szansy - brzmi wpis na stronie Fundacji Siepomaga, która organizuje zbiórkę na tę terapię. Kosztuje ona 1,3 mln zł i nie jest refundowana.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Andrzej Duda onkologia pomoc

Zwykły pieprzyk? Nie, to może być agresywny nowotwór

Zwykły pieprzyk może zmienić się w czerniaka w ciągu kilku miesięcy. Przechodzi naskórek, skórę właściwą i przenika do naczyń krwionośnych i limfatycznych, następnie gromadzi się w węzłach chłonnych i stąd przedostaje się do całego organizmu, a potem zajmuje kolejne organy - wątrobę, płuco czy mózg. Tak właśnie rozwija się czerniak, czyli agresywny nowotwór skóry.
Zobacz więcej na temat:  zdrowie Krzysztof Michalski rak nowotwory onkologia medycyna czerniak złośliwy