Polskie Radio
Section05
onkologia

Rak piersi. Samobadanie to wyraz miłości do siebie. Jak wykonać samobadanie piersi?

Codziennie 19 kobiet w Polsce umiera na raka piersi. Można temu przeciwdziałać poprzez zwiększenie dostępu kobiet do wczesnej diagnostyki i odpowiednią edukację. Ambasadorki Różowego Patrolu, wolontariuszki, działają w całym kraju, by zwiększać wiedzę i świadomość kobiet na temat samobadania. Jak wykonać samobadanie piersi?
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Weronika Puszkar onkologia rak piersi choroba medycyna zdrowie badania badanie profilaktyka profilaktyka onkologiczna samobadanie piersi

Izabela Leszczyna: nie może być tak, że ciągle więcej osób umiera na raka w Polsce, niż w innych krajach UE

- Nie może być tak, że ciągle więcej osób umiera na raka w Polsce, niż w innych krajach Unii Europejskiej. Zrobimy wszystko, żebyśmy się stawali coraz bardziej wyedukowanym społeczeństwem - powiedziała w poniedziałek w Sejmie szefowa Ministerstwa Zdrowia Izabela Leszczyna podczas konferencji z ekspertami.
Zobacz więcej na temat:  zdrowie onkologia Ministerstwo Zdrowia Sejm

Nowelizacja ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej. Co to oznacza dla pacjenta?

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej, który przewiduje m.in. zmianę terminów wdrożenia określonych rozwiązań. KSO ma zapewnić całościową opiekę onkologiczną w kraju, a poszczególne etapy leczenia mają przebiegać według ściśle określonych standardów. 
Zobacz więcej na temat:  zdrowie medycyna onkologia nowotwory Ministerstwo Zdrowia społeczeństwo Aleksander Ziemiańczyk

Nowotwory w Polsce są coraz lepiej leczone. Prezes Polskiej Unii Onkologii: nadal gonimy świat

W leczeniu raka dokonał się ogromy postęp. Jeszcze 20-30 lat temu w Polsce udawało się wyleczyć średnio 30 procent chorych, niezależnie od stopnia zaawansowania nowotworu. - Obecnie mówimy o 55 procentach wyleczeń u kobiet i około 40 procent w przypadku mężczyzn - powiedział prezes Polskiej Unii Onkologii doktor Janusz Meder. 
Zobacz więcej na temat:  zdrowie onkologia medycyna leki nowotwory

Polska innowacyjna aplikacja pomaga ratować życie pacjentów poddanych immunoterapii

W sektorze ochrony zdrowia zauważamy coraz szybszy postęp w cyfryzacji. Dzięki nowym rozwiązaniom technologicznym lekarze uzyskują dostęp do nowoczesnych narzędzi wspierających proces podejmowania decyzji, co przekłada się także na skrócenie czasu hospitalizacji, a przez to, oszczędności dla systemu. Takim wsparciem jest pierwsza polska aplikacja "OWPK Bezpieczeństwo Immunoterapii", która pomaga lekarzom w zarzadzaniu działaniami niepożądanymi oraz właściwym ich leczeniu.
Zobacz więcej na temat:  medycyna technologia onkologia Ministerstwo Zdrowia

PR24 Środki na onkologię i psychologię dziecięcą. Dr Gryglewicz: kluczowa jest kwestia diagnostyki

- To, co jest największym problem onkologii dziecięcej, to czasami zbyt późne rozpoznawanie nowotworów, co czasem wpływa na pogorszenie rokowania. Kwestia diagnostyki jest tu bardzo istotna, powinna być ona prowadzono początkowo przez lekarzy pediatrów, a tu mamy problem - mówił w Polskim Radiu 24 dr Jerzy Gryglewicz, Uczelnia Łazarskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Unia Europejska POLSKA psychiatria onkologia zdrowie Błażej Prośniewski

Wsparcie dla osób z nowotworem. Każdy chory musi mieć wyznaczonego koordynatora onkologicznego

W Polsce jest już blisko 1400 koordynatorów onkologicznych - wynika z danych Ministerstwa Zdrowia. Prezes koordynatorów opieki onkologicznej Eliza Działach w rozmowie z IAR podkreśliła, że zgodnie z założeniami Krajowej Sieci Onkologicznej placówki muszą wyznaczyć każdemu choremu koordynatora, który będzie wspierał pacjenta i prowadził go "za rękę" przez proces diagnostyczno- terapeutyczny.
Zobacz więcej na temat:  onkologia POLSKA lekarz pomoc stres choroba