Polskie Radio
Section05
onkologia

Wsparcie dla osób z nowotworem. Każdy chory musi mieć wyznaczonego koordynatora onkologicznego

W Polsce jest już blisko 1400 koordynatorów onkologicznych - wynika z danych Ministerstwa Zdrowia. Prezes koordynatorów opieki onkologicznej Eliza Działach w rozmowie z IAR podkreśliła, że zgodnie z założeniami Krajowej Sieci Onkologicznej placówki muszą wyznaczyć każdemu choremu koordynatora, który będzie wspierał pacjenta i prowadził go "za rękę" przez proces diagnostyczno- terapeutyczny.
Zobacz więcej na temat:  onkologia POLSKA lekarz pomoc stres choroba

Ruszyła nowa kampania społeczna "TAK dla zdrowia rodziny". Będzie promować profilaktykę onkologiczną

"TAK dla zdrowia rodziny" - pod takim hasłem rusza kampania społeczno-edukacyjna mająca promować profilaktykę onkologiczną. W jej ramach prowadzona będzie edukacja dot. m.in. znaczenia testów i badań przesiewowych oraz szczepień przeciwko wirusom onkogennym. Organizatorzy chcą też  przeciwdziałać otyłości będącej czynnikiem ryzyka zachorowania na nowotwory.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA kampania onkologia Marlena Maląg Gertruda Uścińska ZUS Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej nowotwory

Rak to nie wyrok. Pacjenci onkologiczni w naszym kraju żyją coraz dłużej

Prof. Piotr Rutkowski, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Onkologicznego ocenił, że dzięki większej dostępności do nowoczesnych terapii onkologicznych w Polsce, wydłuża się średnia długość życia osób, u których wykrywa się tego typu schorzenia. Jednocześnie podkreślił, że wciąż zbyt mało Polacy korzystają z badań profilaktycznych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo zdrowie rak onkologia

Krajowa Sieć Onkologiczna. Ministerstwo Zdrowia: zgłoszono ponad 1,3 tys. koordynatorów leczenia

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że od 20 maja każdy szpital, który wchodzi do Krajowej Sieci Onkologicznej, musi mieć koordynatora wspierającego pacjenta podczas leczenia. Do systemu zgłoszono dotąd 1390 koordynatorów w 420 placówkach.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ministerstwo Zdrowia zdrowie onkologia służba zdrowia Adam Niedzielski społeczeństwo szpital narodowy fundusz zdrowia

Zdrowie ponad podziałami. Dlaczego warto wybrać się na badania profilaktyczne?

– Stwierdziłyśmy, że łączy nas zdrowie – podkreśliła w Trójce Barbara Dziuk, przewodnicząca podkomisji stałej do spraw onkologii. Posłanka, wraz z koleżankami z innych ugrupowań, zaangażowała się w promocję badań i programów dostępnych w ramach NFZ, związanych z profilaktyką kobiecych chorób nowotworowych.
Zobacz więcej na temat:  zdrowie badania Trójka Anna Popek profilaktyka onkologia

Wsparcie dla pacjenta oraz rodziny w ciężkich chorobach

Poważna choroba może pojawić się w domu niezapowiedziana i przez nikogo nie zaproszona. Badania naukowe potwierdzają, że gdy mamy chorobę w rodzinie, to dotyka ona nie tylko konkretnej osoby, choruje cała rodzina i nie chodzi o chorobę fizyczną. Wczesne wykrycie nowotworu u dzieci to możliwość 70, a nawet 80 % wyleczalności. Skoro są tak dobre prognozy, to już w trakcie leczenia trzeba zadbać o to, co będzie po zakończeniu terapii. Walka o zdrowie i życie dziecka to jedna z terapeutycznych ścieżek, ale nie wolno zapominać o potrzebach biopsychospołecznych dziecka, o jego rozwoju intelektualnym, emocjonalnym i społecznym.  
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica onkologia nowotwory zdrowie dziecka Artur Wolski radio dla rodziców