Polskie Radio
Section05
Papcio Chmiel

Szaflarska, Kwiatkowska, Szpilman i inni. Artyści, którzy przystąpili do Powstania Warszawskiego

Połączył ich udział w Powstaniu Warszawskim i do końca życia łączyła ich popowstaniowa trauma. Alina Janowska, Papcio Chmiel, Irena Kwiatkowska, Danuta Szaflarska, Jeremi Przybora, Władysław Szpilman, Mieczysław Fogg, Mira Zimińska to artyści, którzy 79 lat temu stanęli do walki, broniąc Warszawy i podnosząc powstańców na duchu tajnymi koncertami.
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska Papcio Chmiel Powstanie Warszawskie Danuta Szaflarska Irena Kwiatkowska

Wspomnienie Papcia Chmiela

W ubiegłym tygodniu obchodziliśmy setne urodziny grafika, rysownika, autora serii komiksów "Tytus, Romek i A'Tomek" - Papcia Chmiela, czyli Henryka Jerzego Chmielewskiego. Rocznica urodzin była okazją do przyjazdu do Polski jego dzieci, które od lat mieszkają w Kalifornii. O swoim tacie oraz o dzieciństwie opowiadali w rozmowie z Martyną Podolską - Monique Chmielewska-Lehman i Artur Chmielewski.
Zobacz więcej na temat:  dzieci Joanna Ficińska Papcio Chmiel

"Środa z Papciem Chmielem". Program 1 wspominał legendarnego rysownika w 100. rocznicę urodzin [POSŁUCHAJ]

W Programie 1 Polskiego Radia obchodziliśmy setną rocznicę urodzin Henryka Jerzego Chmielewskiego - rysownika, publicysty i powstańca warszawskiego, na którego komiksach z Tytusem de Zoo wychowało się kilka pokoleń młodych ludzi. Z tej okazji, w Jedynce, przez cały dzień emitowaliśmy specjalne materiały związane z życiem i twórczością Papcia Chmiela.
Zobacz więcej na temat:  Papcio Chmiel Henryk Jerzy Chmielewski komiks komiksy Martyna Podolska

Papcio Chmiel: słynny rysownik, ojciec Monique i Artura. Jaki był w domu?

Henryk Jan Chmielewski, czyli popularny Papcio Chmiel, dzisiaj skończyłby 100 lat. Znakomity grafik, twórca kultowych komiksów o przygodach Tytusa, Romka i A’Tomka stał się wręcz dobrem narodowym, bohaterem zbiorowej wyobraźni, wychowawcą i naczelnym humorystą kraju. A jakim był ojcem? O tym opowiadają wspomnienia jego dzieci - Monique i Artura.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA komiks literatura Katarzyna Cygler Trójka Papcio Chmiel Tytus