Polskie Radio
Section05
prd nie przegap

Podcasty Polskiego Radia Dzieciom dla osób z Ukrainy "Ucz się polskiego z nami"

Przypominamy, że Polskie Radio Dzieciom przygotowało cykl podcastów "Dzień dobry – Вчи польський з нами! Добрий день. Ucz się polskiego z nami!"​ dla obywateli Ukrainy, którzy chcą nauczyć się języka polskiego. W każdym z dwudziestu odcinków znaleźć można podstawowe słownictwo, a także zwroty i wyrażenia z życia codziennego, ich zastosowanie oraz gramatykę języka polskiego. Podcasty dostępne są na bezpłatnej platformie podcasty.polskieradio.pl.
Zobacz więcej na temat:  radio dla rodziców radio dla dzieci Ukraina

Jak rozumieć "Pana Tadeusza" 190 lat po jego wydaniu? Jest nowa gra karciana

Po sukcesie gry karcianej "Świteź", inspirowanej debiutanckim zbiorem wierszy Adama Mickiewicza "Ballady i romanse", przyszedł czas na kolejny projekt "Robak". Ma on zachęcić młodych ludzi do spojrzenia na "Pana Tedeusza" i poruszane w nim zagadnienia z dzisiejszego punktu widzenia zaś cały cykl wydawanych tytułów, ma zainteresować uczniów epopeją narodową. Patronat medialny nad projektem objęło Polskie Radio Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  Kulturalna strefa radio dla dzieci radio dla rodziców kultura dla dzieci Martyna Chuderska plebiscyt książki dla dzieci

Sabina Bednarz o sukcesie na Junior Theater Festival w Sacramento

Gościem cyklu "Ferie z gwiazdami" w Polskim Radiu Dzieciom była Sabina Bednarz, dziecięca aktorka filmowa, musicalowa i dubbingowa. W rozmowie na temat ferii zimowych opowiedziała o swoich sukcesach podczas udziału w prestiżowym, ogólnoświatowym Junior Theater Festival w Sacramento w Stanach Zjednoczonych, gdzie otrzymała dwie nagrody. Młoda aktorka nie tylko uwielbia występy na scenie, ale także gra na skrzypcach od najmłodszych lat. Po więcej zapraszamy poniżej.
Zobacz więcej na temat:  Ferie zimowe Sabina Bednarz aktorstwo radio dla dzieci

"Dawno, dawno temu". Ferie w Muzeum Etnograficznym w Toruniu

W tym tygodniu odwiedzimy wspólnie Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu, a dokładniej mówiąc Park Etnograficzny, który mieści się w samym centrum tego miasta. Czym są takie parki? Jakie różnice znajdziemy pomiędzy chatą kaszubską i kujawską? Czy XIX wieczny młyn znajdujący się na terenie Parku nadal działa? Na te i wiele innych pytań szukamy odpowiedzi, spacerując szlakiem historii tego regionu!
Zobacz więcej na temat:  RadioDzieciom historia Polski muzeum Ferie zimowe Toruń

"Radiowe figliki Kulfona i Moniki". O czym mruczą koty?

Mruczą i bywają kapryśne, czasami niezwykle zwinne i szybkie, kiedy indziej leniwe do nieprzytomności. Milutkie i puchate mogą nagle pokazać pazury, potrafią bezgłośnie wskoczyć na szafę albo zrzucić wszystkie książki z półki. Koty to niesamowite stworzenia, które mogą wprowadzić do naszego życia wiele radości i miłości, delikatnie przy tym mrucząc..
Zobacz więcej na temat:  muzyczne podróże radio dla dzieci Kulfon i Monika

Hipopotamy i piranie. Niespodziewane partnerstwo w środowisku wodnym

W świecie przyrody czasami zdarzają się zaskakujące kombinacje. Jednym z takich niezwykłych partnerstw jest wspólne występowanie hipopotamów i piranii w jednym basenie w przestrzeni ogrodu zoologicznego. Choć na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że to dwie zupełnie różne grupy zwierząt, związane z odmiennymi środowiskami życia, to okazuje się, że w niektórych przypadkach mogą dzielić przestrzeń i tworzyć niezwykłe symbiozy. W Dniu Hipopotama w Polskim Radiu Dzieciom przyglądamy się życiu i obyczajom tych niezwykłych zwierząt.
Zobacz więcej na temat:  hipopotam radio dla dzieci radio dla rodziców Poranek Polskiego Radia Dzieciom ZOO

Fakty i mity o kocich obyczajach w "Popołudniku"

Koty to zwierzęta pełne sprzeczności: chociaż przesypiają 70 proc. swojego życia, są bardzo sprawne fizycznie. Mają świetny wzrok, ale podobno nie dostrzegają koloru czerwonego i zielonego. A do tego pomimo tego, że zostały udomowione 10 tys. lat temu, wciąż nie poznaliśmy całej prawdy o ich zwyczajach i możliwościach. I chociaż mówi się, że koty chodzą swoimi ścieżkami, to w "Popołudniku" podążaliśmy ich śladami, aby odkryć niektóre tajemnice.
Zobacz więcej na temat:  Popołudnik w PR Dzieciom Zbigniew Kozłowski radio dla dzieci koty zwierzęta domowe opieka nad zwierzętami

"Tańczące drzewa" i "wgryzające się morze", czyli dzika wyprawa do Słowińskiego Parku Narodowego

Na co warto zwrócić uwagę zanim wybierzemy się na ekspedycję do wybranego Parku Narodowego? Z pewnością na jego ofertę, taką jak: warsztaty terenowe, odkrywcze oraz muzea. A co warto ze sobą zabrać i jak przygotować się do takiej wyprawy opowiedzieli goście "Popołudnika": Krystian Tyrański odkrywca, podróżnik i twórca projektu "Dzika Odyseja" oraz jego młody pomocnik Franio.
Zobacz więcej na temat:  Popołudnik w PR Dzieciom podróże literatura Zbigniew Kozłowski radio dla dzieci

"Warto było napisać książki, które pomagają dzieciom odkrywać co czują". Grzegorz Kasdepke o uczuciach

Czy uczucia to to samo co emocje? Jakie znamy uczucia, jak je dzielimy i do jakich zaliczamy miłość? Jak rozumieją pojęcie miłości nasi słuchacze i kogo kochają najmocniej na świecie? W rozważaniach na temat uczuć pomógł Grzegorz Kasdepke, gość  Polskiego Radia Dzieciom, autor m.in. "Tylko bez całowania! Czyli jak sobie radzić z niektórymi emocjami". 
Zobacz więcej na temat:  DAB+ Walentynki Grzegorz Kasdepke literatura dziecięca książki dla dzieci Martyna Chuderska

Wielka miłość małych ludzi. Jak nauczyć dzieci właściwego rozumienia uczuć?

Jak wyglądają "objawy" miłości i przywiązania u dziecka, które rozwija się w zdrowy i właściwy sposób? Na co należy zwrócić uwagę i jak dbać o to, aby dziecko właściwie rozumiało miłość, nie myliło jej z innymi emocjami i wiedziało jak zareagować, kiedy ktoś mógłby chcieć jej nadużyć? Gośćmi Joanny Ficińskiej była psycholog Marta Bąkowska z Instytutu "Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka" oraz Lucyna Kicińska, wieloletnia szefowa telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Zapraszamy do lektury i do wysłuchania audycji!
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców psychologia dziecięca miłość rodzicielstwo Walentynki Joanna Ficińska Strefa Rodzica

Dziękujemy za przysłane kartki walentynkowe! Dedykacje usłyszymy w audycjach PR Dzieciom

Z okazji Święta Zakochanych, Polskie Radio Dzieciom zaplanowało szereg atrakcji – między innymi specjalne audycje związane ze Świętem Zakochanych, Dziecięcy Koncert Życzeń, a także wyjątkową zabawę, która polegała na wykonaniu kartki walentynkowej z życzeniami dla najbliższych. Najciekawsze z nich zostaną nagrodzone i opublikowane na stronie Polskiego Radia Dzieciom oraz w mediach społecznościowych stacji. Tego dnia w audycji "Poranek" porozmawiamy o uczuciach z Grzegorzem Kasdepke. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  Walentynki radio dla dzieci miłość Ferie zimowe

Polskie Radio Dzieciom w Siennej odkrywa największe atrakcje

Na zimowej trasie w ramach akcji "Z głową w górach" tym razem Polskie Radio Dzieciom zatrzymało się w Siennej! Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom spotkali się z wszystkimi Słuchaczami, którzy pojawili się w okolicach kompleksu narciarskiego Czarna Góra. Mogli oni również wysłuchać rozmów z naszymi gośćmi: Pawłem Dywańskim - przewodnikiem sudeckim z Centrum Edukacji, Turystyki i Kultury w Stroniu Śląskim i instruktorem narciarstwa Bartkiem Gozdkiem.
Zobacz więcej na temat:  Ferie zimowe zima Z głową w górach

Sekretne życie borsuków i skunksów. Premiera w Teatrze Guliwer

Chociaż zarówno skunks jak i borsuk są ssakami w biało czarne pasy to w rzeczywistości więcej ich dzieli niż łączy. Będzie okazja sprawdzić to wybierając się do Teatru Guliwer, gdzie w spektaklu "Skunks i Borsuk" na scenie zobaczymy obu tytułowych bohaterów. Jak potoczyła się ta wyjątkowa relacja i czego możemy się dzięki dowiedzieć? O to pytała swoich gości Martyna Chuderska.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci DAB+ Martyna Chuderska zwierzęta leśne teatr lalkowy spektakle dla dzieci

W ile dni można okrążyć świat?

Kiedy 196 lat temu urodził się Juliusz Verne nikt nie spodziewał się jaki wpływ na rozwój literatury będzie miał ten żyjący na przełomie XIX i XX wieku autor. Jego utwory cieszyły się tak wielkim zainteresowaniem, że zostały przetłumaczone na co najmniej 94 języki obce i do dziś są chętnie wybierane zarówno przez młodych jak i dojrzałych czytelników. Kim był autor powieści "W osiemdziesiąt dni dookoła świata" oraz "Dwadzieścia tysięcy mil podmorskiej żeglugi" i skąd brał pomysły na swoje powieści?
Zobacz więcej na temat:  Popołudnik w PR Dzieciom podróże literatura Zbigniew Kozłowski radio dla dzieci