Polskie Radio
Section05

prd nie przegap

Wielkanocne słodkości dla dużych i małych!

Wielkanoc tuż-tuż, a zatem w naszych domach coraz intensywniej pachnie wanilią, bakaliami i świeżo upieczonym ciastem. W porannej audycji Polskiego Radia Dzieciom zaprosiliśmy Słuchaczy do kuchni – tej tradycyjnej i tej bardziej nowoczesnej. Razem zabraliśmy się za pieczenie ciast, mieszanie kremów i ubijanie białek na puszystą pianę. Sprawdziliśmy, jakie słodkości królują na wielkanocnych stołach: od klasycznego sernika, przez kolorowe mazurki, po pachnące baby – drożdżowe i piaskowe.
Zobacz więcej na temat: 

Co zrobić, kiedy "nikt mnie nie lubi"

W "Strefie Rodzica" goście Marty Powałowskiej mówili o tym dlaczego dziecko nie jest lubiane, czyli o relacjach z rówieśnikami – kiedy warto im się przyjrzeć? Jak reagować na takie sytuacje i jak pomóc dziecku, które czuje się odrzucone? Mówili o tym dr Piotr Rycielski oraz Mania Żurowska - socjolożka.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców Strefa Rodzica dzieci edukacja kobieta macierzyństwo samotność dziecko bliskość rodzicielstwo rozwód rozwój dziecka

Co to znaczy, że moda powraca? O tym w "Poranku Polskiego Radia Dzieciom"

W "Poranku Polskiego Radia Dzieciom" zajrzeliśmy do naszych szaf, by zrobić wiosenny przegląd garderoby. Właśnie teraz można schować grube swetry i kurtki i wyjąć lżejsze rzeczy na coraz cieplejsze dni. Można też wtedy zdecydować, czego już nie nosimy. Co warto nosić w tym sezonie? Na to pytanie odpowiedziała gościni audycji Agnieszka Stefańska. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  moda ubrania Poranek Polskiego Radia Dzieciom dzieci Martyna Chuderska

W co się bawić gdy za oknem prawdziwa wiosna?

Na podwórku można spędzać czas na wiele różnych sposobów, od aktywnej zabawy po spokojny relaks na świeżym powietrzu. Dzieci chętnie grają w piłkę nożną, jeżdżą na rowerach, hulajnogach albo wspinają się po drabinkach na placu zabaw. Czasem wystarczy tylko kawałek trawnika, żeby zacząć grę w berka, chowanego czy w klasy. Przy wietrznej pogodzie można też puszczać latawce. W "Poranku Polskiego Radia Dzieciom" wyszliśmy na podwórko. W co się bawiliśmy?
Zobacz więcej na temat:  Poranek Polskiego Radia Dzieciom radio dla dzieci zabawa zabawa z dzieckiem Martyna Chuderska

Jacko Brando gościem najnowszego odcinka podcastu "Jestem muzykiem. Jestem rodzicem"

Na platformie podcastowej Polskiego Radia jest już dostępny najnowszy odcinek "Jestem muzykiem. Jestem rodzicem". Gościem Damiana Sikorskiego jest Jacko Brango. - "Dostałem od mojego Taty dużo miłości i wsparcia, zwłaszcza w moich artystycznych działaniach. Od dziecka inspirował mnie muzyką i kultowymi filmami. W wielu rzeczach widział wartość, której nie dostrzegali inni. Bardzo wrażliwy człowiek" - powiedział Jacko Brango o swoim tacie, któremu  dedykuje swoją piosenkę "Tato" napisaną miesiąc po jego śmierci... Jakim jest rodzicem i muzykiem Jacko Brango?
Zobacz więcej na temat:  muzyka współczesna Damian Sikorski radio dla dzieci radio dla rodziców podcast

Dzień Radia. Kim są ludzie, którzy je tworzą?

11 kwietnia obchodzimy w Polsce Dzień Radia – święto poświęcone jednej z najstarszych i wciąż niezwykle ważnych form przekazu. Z tej okazji w Polskim Radiu Dzieciom w audycji "Poranek" zabraliśmy słuchacze na przechadzkę po zakamarkach radia. Zapraszamy na "wycieczkę po radiu", ale nie taką zwyczajną lecz specjalną, bo obywającą się na falach eteru.
Zobacz więcej na temat:  dzień radia radio dla dzieci Marta Powałowska DAB+

Skoki rozwojowe – co to jest i jak się na nie przygotować?

- Dziecko nabywając jakąś umiejętność musi przejść pewien kryzys. Żeby ją osiągnąć musi się do tego dobrze przygotować - powiedziała w "Strefie Rodzica" pediatra Natalia Rogińska, która wyjaśniała na czym polegają skoki rozwojowe.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców Strefa Rodzica dzieci edukacja kobieta macierzyństwo samotność dziecko bliskość rodzicielstwo rozwód rozwój dziecka

Rodzenie po ludzku nie jest już tematem tabu

- Kiedyś szpitale to były fortece. Zamknięte i niedostępne. Kiedy mężczyzna zostawiał kobietę rodzącą na progu szpitala, to szanse że ją zobaczy zanim z niego wyjdzie były niewielkie. W środku zaś działo się bardzo wiele niedobrych rzeczy, między innymi to, że kobiety traktowane były bezosobowo - mówiła prezes Fundacji Joanna Pietrusiewicz.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców Strefa Rodzica dzieci edukacja kobieta macierzyństwo samotność dziecko bliskość rodzicielstwo rozwód rozwój dziecka

"Życie z przedszkolakiem". Dlaczego to takie trudne?

Dlaczego przedszkolak chce robić wszystko po swojemu, nie potrafi przegrywać, złości się bez powodu, bije, grymasi przy jedzeniu? Czemu krzyczy, wstydzi się i za nic w świecie nie daje się z nim spokojnie wyjść rano z domu? W "Strefie Rodzica" w przystępny sposób wyjaśniają to psycholożki: Katarzyna Kalinowska i Małgorzata Stańczyk.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców Strefa Rodzica dzieci edukacja kobieta macierzyństwo samotność dziecko bliskość rodzicielstwo rozwód rozwój dziecka

Często bezobjawowa, o poważnych skutkach dla noworodka. Prof. Issat o zagrożeniu cytomegalią

Cytomegalia to powszechna choroba wirusowa wywoływana przez wirusa cytomegalii (CMV). U większości osób zakażenie jest bezobjawowe lub ma łagodny przebieg. Jest Jednak jednym z najgroźniejszych zakażeń wirusowych dla nienarodzonego dziecka. O zapobieganiu i leczeniu choroby mówił w "Strefie rodzica" prof. Tadeusz Issat - kierownik Kliniki Ginekologii i Położnictwa w Instytucie Matki i Dziecka.
Zobacz więcej na temat:  rodzice dzieci Zobacz także DAB+ radio bez reklam Joanna Ficińska zdrowie dziecka

Wczesna diagnoza spektrum autyzmu kluczowa. "Każde z tych dzieci ma wielki potencjał"

Autyzm nie jest chorobą, to inny sposób myślenia i postrzegania świata. Na całym świecie 2 kwietnia obchodzony jest dzień świadomości tego najczęstszego zaburzenia rozwojowego. Gościem Polskiego Radia Dzieciom była Kamila Śliwka - pedagożka specjalizująca się w pracy z dziećmi ze spektrum autyzmu.
Zobacz więcej na temat:  rodzice dzieci Zobacz także DAB+ radio bez reklam autyzm Aleksandra Jasińska zdrowie dziecka

Polskie Radio Dzieciom świętuje 10. Urodziny i poszukuje 10-latków do prowadzenia audycji!

1 kwietnia zaprosiliśmy na specjalne wydanie audycji "Poranek". Nadaliśmy ją prosto ze Studia Polskiego Radia im. Władysława Szpilmana. Na Słuchaczy czekały spotkania z wyjątkowymi gośćmi. Wspólnie zagraliśmy na bębnach, spotkaliśmy się z literackimi potworami i spróbowaliśmy swoich sił w dubbingu. Była to niezapomniana okazja do wspólnego świętowania, pełna atrakcji i urodzinowych niespodzianek! Kolejnym pomysłem na świętowanie urodzin PRD jest poszukiwanie 10-latków, którzy w Dniu Dziecka poprowadzą audycję specjalną. Na zgłoszenia czekamy do 13 maja!
Zobacz więcej na temat:  torty urodzinowe radio dla dzieci DAB+

Sadzimy i siejemy. Jak to zrobić? Posłuchaj audycji Polskiego Radia Dzieciom

Wiosna to idealny czas, aby wyruszyć na ogrodniczą misję i odkryć radość płynącą z uprawy własnych roślin. To właśnie teraz natura budzi się do życia, a my możemy jej w tym pomóc, siejąc pierwsze nasiona i przygotowując grunt pod przyszły, barwny ogródek. W "Poranku Polskiego Radia Dzieciom" sadzimy i siejemy! Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  edukacja przyrodnicza ogród ogródki działkowe rośliny nasiona Martyna Chuderska radio dla dzieci

Czym jest melodia, zapis nutowy i rytm? Posłuchaj audycji Polskiego Radia Dzieciom

Muzyka od wieków towarzyszy ludzkości w każdej formie – od prostych melodii wygrywanych na instrumentach, przez śpiew, po skomplikowane kompozycje symfoniczne. Piękno muzyki tkwi nie tylko w jej dźwiękach, ale także w sposobie, w jaki ją tworzymy i zapisujemy. W piątkowy "Poranek w Polskim Radiu Dzieciom" wspólnie z naszym gościem Adamem Pietruszką, nauczycielem muzyki, zgłębialiśmy tajniki tego, co stoi za dźwiękami, które tak często słyszymy, bawiąc się muzyką, rytmem i różnorodnymi instrumentami. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  nuty pięciolinia instrumenty muzyczne Poranek Polskiego Radia Dzieciom DAB+