Polskie Radio
Section05
prd nie przegap

"Dawno, dawno temu". Ferie w Muzeum Etnograficznym w Toruniu

W tym tygodniu odwiedzimy wspólnie Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu, a dokładniej mówiąc Park Etnograficzny, który mieści się w samym centrum tego miasta. Czym są takie parki? Jakie różnice znajdziemy pomiędzy chatą kaszubską i kujawską? Czy XIX wieczny młyn znajdujący się na terenie Parku nadal działa? Na te i wiele innych pytań szukamy odpowiedzi, spacerując szlakiem historii tego regionu!
Zobacz więcej na temat:  RadioDzieciom historia Polski muzeum Ferie zimowe Toruń

"Radiowe figliki Kulfona i Moniki". O czym mruczą koty?

Mruczą i bywają kapryśne, czasami niezwykle zwinne i szybkie, kiedy indziej leniwe do nieprzytomności. Milutkie i puchate mogą nagle pokazać pazury, potrafią bezgłośnie wskoczyć na szafę albo zrzucić wszystkie książki z półki. Koty to niesamowite stworzenia, które mogą wprowadzić do naszego życia wiele radości i miłości, delikatnie przy tym mrucząc..
Zobacz więcej na temat:  muzyczne podróże radio dla dzieci Kulfon i Monika

Hipopotamy i piranie. Niespodziewane partnerstwo w środowisku wodnym

W świecie przyrody czasami zdarzają się zaskakujące kombinacje. Jednym z takich niezwykłych partnerstw jest wspólne występowanie hipopotamów i piranii w jednym basenie w przestrzeni ogrodu zoologicznego. Choć na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że to dwie zupełnie różne grupy zwierząt, związane z odmiennymi środowiskami życia, to okazuje się, że w niektórych przypadkach mogą dzielić przestrzeń i tworzyć niezwykłe symbiozy. W Dniu Hipopotama w Polskim Radiu Dzieciom przyglądamy się życiu i obyczajom tych niezwykłych zwierząt.
Zobacz więcej na temat:  hipopotam radio dla dzieci radio dla rodziców Poranek Polskiego Radia Dzieciom ZOO

Fakty i mity o kocich obyczajach w "Popołudniku"

Koty to zwierzęta pełne sprzeczności: chociaż przesypiają 70 proc. swojego życia, są bardzo sprawne fizycznie. Mają świetny wzrok, ale podobno nie dostrzegają koloru czerwonego i zielonego. A do tego pomimo tego, że zostały udomowione 10 tys. lat temu, wciąż nie poznaliśmy całej prawdy o ich zwyczajach i możliwościach. I chociaż mówi się, że koty chodzą swoimi ścieżkami, to w "Popołudniku" podążaliśmy ich śladami, aby odkryć niektóre tajemnice.
Zobacz więcej na temat:  Popołudnik w PR Dzieciom Zbigniew Kozłowski radio dla dzieci koty zwierzęta domowe opieka nad zwierzętami

"Tańczące drzewa" i "wgryzające się morze", czyli dzika wyprawa do Słowińskiego Parku Narodowego

Na co warto zwrócić uwagę zanim wybierzemy się na ekspedycję do wybranego Parku Narodowego? Z pewnością na jego ofertę, taką jak: warsztaty terenowe, odkrywcze oraz muzea. A co warto ze sobą zabrać i jak przygotować się do takiej wyprawy opowiedzieli goście "Popołudnika": Krystian Tyrański odkrywca, podróżnik i twórca projektu "Dzika Odyseja" oraz jego młody pomocnik Franio.
Zobacz więcej na temat:  Popołudnik w PR Dzieciom podróże literatura Zbigniew Kozłowski radio dla dzieci

"Warto było napisać książki, które pomagają dzieciom odkrywać co czują". Grzegorz Kasdepke o uczuciach

Czy uczucia to to samo co emocje? Jakie znamy uczucia, jak je dzielimy i do jakich zaliczamy miłość? Jak rozumieją pojęcie miłości nasi słuchacze i kogo kochają najmocniej na świecie? W rozważaniach na temat uczuć pomógł Grzegorz Kasdepke, gość  Polskiego Radia Dzieciom, autor m.in. "Tylko bez całowania! Czyli jak sobie radzić z niektórymi emocjami". 
Zobacz więcej na temat:  DAB+ Walentynki Grzegorz Kasdepke literatura dziecięca książki dla dzieci Martyna Chuderska

Wielka miłość małych ludzi. Jak nauczyć dzieci właściwego rozumienia uczuć?

Jak wyglądają "objawy" miłości i przywiązania u dziecka, które rozwija się w zdrowy i właściwy sposób? Na co należy zwrócić uwagę i jak dbać o to, aby dziecko właściwie rozumiało miłość, nie myliło jej z innymi emocjami i wiedziało jak zareagować, kiedy ktoś mógłby chcieć jej nadużyć? Gośćmi Joanny Ficińskiej była psycholog Marta Bąkowska z Instytutu "Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka" oraz Lucyna Kicińska, wieloletnia szefowa telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Zapraszamy do lektury i do wysłuchania audycji!
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców psychologia dziecięca miłość rodzicielstwo Walentynki Joanna Ficińska Strefa Rodzica

Dziękujemy za przysłane kartki walentynkowe! Dedykacje usłyszymy w audycjach PR Dzieciom

Z okazji Święta Zakochanych, Polskie Radio Dzieciom zaplanowało szereg atrakcji – między innymi specjalne audycje związane ze Świętem Zakochanych, Dziecięcy Koncert Życzeń, a także wyjątkową zabawę, która polegała na wykonaniu kartki walentynkowej z życzeniami dla najbliższych. Najciekawsze z nich zostaną nagrodzone i opublikowane na stronie Polskiego Radia Dzieciom oraz w mediach społecznościowych stacji. Tego dnia w audycji "Poranek" porozmawiamy o uczuciach z Grzegorzem Kasdepke. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  Walentynki radio dla dzieci miłość Ferie zimowe

Polskie Radio Dzieciom w Siennej odkrywa największe atrakcje

Na zimowej trasie w ramach akcji "Z głową w górach" tym razem Polskie Radio Dzieciom zatrzymało się w Siennej! Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom spotkali się z wszystkimi Słuchaczami, którzy pojawili się w okolicach kompleksu narciarskiego Czarna Góra. Mogli oni również wysłuchać rozmów z naszymi gośćmi: Pawłem Dywańskim - przewodnikiem sudeckim z Centrum Edukacji, Turystyki i Kultury w Stroniu Śląskim i instruktorem narciarstwa Bartkiem Gozdkiem.
Zobacz więcej na temat:  Ferie zimowe zima Z głową w górach

Sekretne życie borsuków i skunksów. Premiera w Teatrze Guliwer

Chociaż zarówno skunks jak i borsuk są ssakami w biało czarne pasy to w rzeczywistości więcej ich dzieli niż łączy. Będzie okazja sprawdzić to wybierając się do Teatru Guliwer, gdzie w spektaklu "Skunks i Borsuk" na scenie zobaczymy obu tytułowych bohaterów. Jak potoczyła się ta wyjątkowa relacja i czego możemy się dzięki dowiedzieć? O to pytała swoich gości Martyna Chuderska.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci DAB+ Martyna Chuderska zwierzęta leśne teatr lalkowy spektakle dla dzieci

W ile dni można okrążyć świat?

Kiedy 196 lat temu urodził się Juliusz Verne nikt nie spodziewał się jaki wpływ na rozwój literatury będzie miał ten żyjący na przełomie XIX i XX wieku autor. Jego utwory cieszyły się tak wielkim zainteresowaniem, że zostały przetłumaczone na co najmniej 94 języki obce i do dziś są chętnie wybierane zarówno przez młodych jak i dojrzałych czytelników. Kim był autor powieści "W osiemdziesiąt dni dookoła świata" oraz "Dwadzieścia tysięcy mil podmorskiej żeglugi" i skąd brał pomysły na swoje powieści?
Zobacz więcej na temat:  Popołudnik w PR Dzieciom podróże literatura Zbigniew Kozłowski radio dla dzieci

Teatr Lalek Arlekin w Łodzi i jego atrakcje na ferie zimowe

Teatr Lalek Arlekin w Łodzi to nie tylko miejsce przedstawień dla najmłodszych, ale również przestrzeń, gdzie magia teatru rozciąga się poza scenę. Podczas ferii zimowych czy w trakcie codziennych zajęć, teatr otwiera swoje drzwi dla dzieci i dorosłych, aby zapoznać ich z tajnikami sztuki teatralnej. Jakie atrakcje czekają na dzieci podczas tegorocznych ferii? O tym w cyklu "Odjazdowy ekspres zimowy" w Polskim Radiu Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  Ferie zimowe spektakle dla dzieci kultura dla dzieci Martyna Chuderska Łódź radio dla dzieci Walentynki