Polskie Radio
Section05
protest

Organizatorzy blokady Orlenu... nie istnieją? Szokujące doniesienia o fałszywych zdjęciach

W sobotę w Polsce rozpoczęła się akcja "Blokujemy Orlen", której inicjatorzy namawiają kierowców, by paraliżowali ruch na stacjach. Powodem są wysokie ceny paliwa. Teraz na jaw wychodzą nowe fakty o, i tak już kontrowersyjnej, akcji. Zdjęcia rzekomych organizatorów miały zostać wygenerowane komputerowo, o czym donosi na Twitterze Petros Tovmasyan z organizacji Klaster Innowacji Społecznych. Sprawę zbadał też portal wPolityce.pl.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA PKN Orlen protest ceny paliw społeczeństwo media

Protest przed ambasadą Białorusi. W obronie działaczy białoruskich związków zawodowych

Przebywający w Polsce związkowcy, którzy uciekli przed represjami reżimu Aleksandra Łukaszenki, protestowali przed ambasadą Białorusi. Była to pikieta przeciwko szykanowaniu i aresztowaniu działaczy wolnych białoruskich związków zawodowych. Zatrzymanych liderów za walkę o prawa pracowników czekają na Białorusi długie wyroki.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Białoruś reżim związki zawodowe Aleksander Łukaszenka protest Solidarność NSZZ

Czy protesty na stacjach to dobry pomysł? Wyjaśniamy, co tak naprawdę ma wpływ na ceny paliw

W niedzielę 5 czerwca doszło do protestu kierowców na stacji benzynowej Orlen w Bielsku-Białej. Kierowcy w jednym momencie rozstawili na jezdni trójkąty ostrzegawcze, otworzyli maski i zaczęli "naprawiać" swoje samochody. Stacja została zablokowana. Po interwencji policji, wezwanej przez właściciela stacji, samochody "nagle się naprawiły", a kierowcy odjechali. Czy jednak protest miał uzasadnienie?
Zobacz więcej na temat:  POLSKA protest GOSPODARKA ropa naftowa ceny paliw cena benzyny Orlen

Rosyjski polityk sprzeciwił się wojnie na Ukrainie. Teraz grozi mu więzienie

Rosyjscy obrońcy praw człowieka apelują o uwolnienie z aresztu moskiewskiego deputowanego Aleksieja Gorinowa, który w trakcie posiedzenia rady rejonowej wygłosił antywojenne oświadczenie o agresji Rosji na Ukrainę i nazwał swój kraj "faszystowskim państwem". Teraz grozi mu do 10 lat więzienia.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni protest Maciej Jastrzębski

Rzecznik rządu: ambasada Rosji dostała ostrzeżenie przed możliwymi incydentami 9 maja

Rzecznik rządu odniósł się do incydentu oblania ambasadora Rosji czerwoną farbą. Piotr Müller podkreślił, że do ambasady rosyjskiej została wcześniej skierowana nota dotycząca tego, że składanie kwiatów 9 maja przy grobach poległych żołnierzy sowieckich może wiązać się z ryzykiem. - Druga strona powinna wyciągnąć wnioski - dodał. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Piotr Müller rząd Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni Rosja protest

Oblanie ambasadora Rosji. Prof. Kik: Polska powinna zabezpieczyć go przed atakami, a siebie przed prowokacją

- Ambasador Rosji jest przedstawicielem formalnym państwa rosyjskiego w Polsce, w związku z tym należy mu się ochrona, a państwo demokratyczne - takie jak Polska - powinno zadbać o tę ochronę i zabezpieczać go przed atakami, a siebie przed prowokacją - skomentował na antenie Polskiego Radia 24 politolog prof. Kazimierz Kik.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Rosja protest Warszawa wojna na Ukrainie społeczeństwo wojna 2022

Ambasador Rosji oblany czerwoną substancją przed Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich. Jest komentarz szefa polskiego MSZ

Ambasador Rosji Siergiej Andriejew został oblany czerwoną farbą przez nieznanych sprawców przed Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich w Warszawie, gdzie delegacja ambasady Rosji przyjechała z wieńcem. W tym czasie odbywała się tam demonstracja przeciwko rosyjskiej agresji na Ukrainę. 
Zobacz więcej na temat:  Rosja historia Polski protest żołnierze pomniki Ministerstwo Spraw Zagranicznych dyplomacja