Polskie Radio
Section05
protest

Dr Agnieszka Bryc: na Białorusi można oczekiwać pewnego przesilenia

- Najważniejsze jest to, aby rozpocząć bardzo konkretnie działania w stosunku do Białorusi i tamtejszych wydarzeń wyborczych - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Agnieszka Bryc z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Z jaką reakcję spotkają się oczekiwane sankcje Unii Europejskiej wobec przedstawicieli białoruskiego reżimu?
Zobacz więcej na temat:  Białoruś protest manifestacje Aleksander Łukaszenka wybory na Białorusi Paweł Lekki Agnieszka Bryc Więcej świata

"Porozumienia zawierane z Łukaszenką nie będą respektowane". Cichanouska podczas debaty w Radzie Europy

Była opozycyjna kandydatka na prezydenta Białorusi Swiatłana Cichanouska wzięła udział w debacie w Komisji Spraw Politycznych, Praw Człowieka i Demokracji Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. Debata miała formę wideokonferencji, a jej wystąpienie było transmitowane z terytorium Litwy.
Zobacz więcej na temat:  Swiatłana Cichanouska Białoruś Aleksander Łukaszenka Rada Europy protest Europa ŚWIAT

"Nie mogło tu zabraknąć Solidarności". Historyczne spotkanie w Mińsku z udziałem Piotra Dudy

W Mińsku trwa spotkanie szefa NSZZ "Solidarność" Piotra Dudy z Aleksandrem Jaroszukiem - szefem Kongresu Demokratycznych Związków Zawodowych. To historyczne spotkanie, gdyż dotychczas na Białorusi nie gościł żaden lider związkowy z państw Unii Europejskiej. Na Białorusi od 30 dni trwają protesty, w których demonstranci domagają się odejścia od władzy prezydenta Aleksandra Łukaszenki.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Białoruś Solidarność protest demonstracje Europa związki zawodowe Piotr Duda Mińsk

Swiatłana Cichanouska odwiedzi Warszawę. Spotka się z przewodniczącym Solidarności

Przewodniczący Solidarności Piotr Duda będzie w środę rozmawiał w Warszawie z przywódczynią białoruskiej opozycji Swiatłaną Cichanouską. Była kontrkandydatka Alaksandra Łukaszenki spotka się tego dnia także z premierem Mateuszem Morawieckim, o czym informował we wtorek szef KPRM Michał Dworczyk.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Swiatłana Cichanouska Aleksander Łukaszenka protest POLSKA Solidarność Piotr Duda

Demonstracje na Białorusi. Troje liderów protestów trafiło na Ukrainę

- Troje liderów powyborczych protestów na Białorusi znalazło się na Ukrainie - poinformowała straż graniczna. Z kolei media państwowe twierdzą, że granicę przekroczyła dwójka opozycjonistów. Nie jest jasne, czy wyjechali tam dobrowolnie, czy zostali wywiezieni. Wcześniej na Litwę wywieziono byłą kandydatkę na prezydenta Swiatłanę Cichanouską.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Białoruś Europa wybory na Białorusi protest

Wiceminister klimatu: młodzi powinni dziś protestować przed warszawskim ratuszem

- Radziłbym młodym ludziom, aby w trosce o środowisko, poszli pod warszawski ratusz i domagali się rozliczenia bezczynności i nieodpowiedzialności prezydenta Rafała Trzaskowskiego - powiedział w Polskim Radiu 24 wiceminister klimatu Ireneusz Zyska.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Warszawa awaria w oczyszczalni Czajka klimat ekologia ochrona środowiska protest Rafał Trzaskowski Polskie Radio 24 Antoni Trzmiel

Aktywiści klimatyczni blokowali ul. Świętokrzyską w Warszawie. Dotąd nie skomentowali awarii "Czajki"

W ramach akcji organizowanej przez ruch Extinction Rebellion grupa aktywistów blokowała ulicę Świętokrzyską, ogłaszając "alarm klimatyczny". Organizacja, która twierdzi, że zajmuje się ochroną klimatu, nie odniosła się dotąd do sprawy gigantycznego zanieczyszczenia środowiska, jakie ma miejsce w wyniku awarii oczyszczalni "Czajka".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo ochrona środowiska klimat bezpieczeństwo na drodze protest demonstracje manifestacje

Niemieccy politycy ostro krytykują zamieszki w Lipsku. "To zwykli chuligani i kryminaliści"

W ciągu ostatnich kilku dni na ulicach Lipska trwały intensywne zamieszki i walki uliczne z policją po tym, jak służby wykwaterowały dzikich lokatorów z dwóch domów. Premier Saksonii oraz lokalni politycy najważniejszych niemieckich partii politycznych ostro skrytykowali uczestników zamieszek.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Niemcy Saksonia Lipsk zamieszki protest demonstracje manifestacje lewica

Protesty przeciw Łukaszence. Publicysta: białoruski kąsek utknął Kremlowi w gardle

- Widzimy, że na Białorusi oprócz rządzących jest jeszcze 10 mln obywateli, którzy żądają swoich praw. W tej sytuacji białoruski kąsek utknął Kremlowi w gardle. Gdyby nie jawne wsparcie rosyjskie, Łukaszenka już dawno by upadł - powiedział w Polskim Radiu 24 Andrzej Łomanowski z "Rzeczpospolitej".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Białoruś protest demonstracje Aleksander Łukaszenka Rosja Władimir Putin polityka Europa Piotr Wąż