Polskie Radio
Section05
protest

"Eugenika czystej postaci". Mateusz Wyrwich o postulatach radykalnej lewicy

- Kościół jest za życiem, za niezabijaniem człowieka. Pojęcie "aborcji" jest eufemistyczne. Dzisiaj zabija się człowieka, który ma kilka tygodni, jutro zabije się człowieka, która ma 80 lat, bo jest nieproduktywny i nie powinien żyć. To jest eugenika czystej postaci - mówił w Polskim Radiu 24 Mateusz Wyrwich, publicysta tygodnika "Niedziela".
Zobacz więcej na temat:  aborcja protest demonstracje agresja atak Kościół katolicki przemoc Warszawa Magdalena Złotnicka Polskie Radio 24 POLSKA

Wyrok TK ws. aborcji eugenicznej. Znamy graniczną datę jego publikacji

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego ws. przepisów o dopuszczalności aborcji powinien zostać opublikowany najpóźniej 2 listopada - przekazało we wtorek na swojej stronie Rządowe Centrum Legislacji. W ubiegłym tygodniu TK w pełnym składzie orzekł, że przepis dopuszczający aborcję w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Trybunał Konstytucyjny aborcja protest

"Żeby emocje nie przeszły w falę, za którą nie będzie już zatrzymania". Prymas Polski apeluje o dialog

- Naszą bronią nie jest walka, ale modlitwa - przekonywał we wtorek prymas Polski abp Wojciech Polak, odnosząc się do protestów po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Podkreślił też, że skala protestów, ich gwałtowność i ostrość są dla niego zaskakujące. Zaapelował do polityków o dialog.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA prymas Polski Wojciech Polak aborcja Kościół polityka Trybunał Konstytucyjny protest

Lewicowe bojówki atakują kościoły. Jacek Wrona: bronimy miejsc naszego kultu

- Bronimy miejsc, w których wyznajemy swoją wiarę. Część ludzi stanęła w obronie tego, co ich definiuje, co definiuje ich kulturę - mówił w Polskim Radiu 24 Jacek Wrona, były funkcjonariusz CBŚ, odnosząc się do protestów i ataków na kościoły oraz odpowiedzi na nie.
Zobacz więcej na temat:  aborcja protest demonstracje Kościół katolicki agresja przemoc atak Warszawa Michał Rachoń Polskie Radio 24 POLSKA

"Nie ma przesady w tym, że jest to barbarzyństwo". Prezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości o protestach w Warszawie

- Nie ma przesady w tym, że jest to barbaria i barbarzyństwo. Mamy niesamowity regres cywilizacyjny. Nikt z nas sobie nie wyobrażał, że może dochodzić do takich sytuacji - mówił na antenie Polskiego Radia 24 prezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości Robert Bąkiewicz, który w poniedziałek bronił kościoła pw. św. Aleksandra w Warszawie przed atakami przeciwników orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji.
Zobacz więcej na temat:  aborcja protest demonstracje Trybunał Konstytucyjny społeczeństwo

"Skali agresji nie da się niczym uzasadnić". Premier o protestach związanych z wyrokiem TK

- Chciałbym wierzyć, że wszyscy w Polsce nadal uważamy, iż każdy człowiek, bez względu na chorobę czy niepełnosprawność, musi być traktowany z godnością i szacunkiem. Dlatego w poczuciu tolerancji do innych poglądów apeluję do osób publicznych, ale i wszystkich innych, które wypowiadają się w przestrzeni publicznej, o ważenie słów -  powiedział premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla tygodnika "Gazeta Polska". 
Zobacz więcej na temat:  Mateusz Morawiecki kancelaria premiera protest protesty w Warszawie Trybunał Konstytucyjny aborcja POLSKA

Protesty po orzeczeniu TK ws. aborcji. Publicyści: nie licytujmy się na epitety

- Tworzy się również narrację, iż protestujący są barbarzyńcami lub neomarksistami. To jest jednak zagubiona młodzież. Oni kiedyś dorosną, założą rodziny, dojrzeją do konserwatyzmu - mówił na antenie Polskiego Radia 24 Mateusz Kosiński ("Tygodnik Solidarność"). Gośćmi byli również Wojciech Biedroń ("Sieci") i Piotr Trudnowski (Klub Jagielloński).
Zobacz więcej na temat:  aborcja Trybunał Konstytucyjny społeczeństwo protest demonstracje Warszawa

Joanna Lichocka: odpowiedzialność za agresję na ulicach ponoszą politycy totalnej opozycji

- Politycy totalnej opozycji świadomie podgrzewają emocje i zachęcają do bitew na ulicach - mówią, że to jest wojna. Chcą jeszcze większego podziału i nienawiści. To wszystko dla własnych korzyści politycznych - mówiła w Polskim Radiu 24 Joanna Lichocka (PiS).
Zobacz więcej na temat:  aborcja protest demonstracje Warszawa społeczeństwo agresja atak opozycja Kościół katolicki Joanna Lichocka Dorota Kania Polskie Radio 24 POLSKA

Protesty po orzeczeniu TK w wielu polskich miastach. W Warszawie wciąż trwają

W wielu regionach kraju zakończyły się poniedziałkowe blokady ulic miast w ramach protestu przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego ws. przepisów o dopuszczalności aborcji. Akcję "Blokada" zapowiadał m.in. Strajk Kobiet. W Warszawie wciąż trwają demonstracje.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo służby i bezpieczeństwo aborcja Trybunał Konstytucyjny protest demonstracje manifestacje

"Szkoda, że Maryja nie zrobiła aborcji". Kolejny atak obrażający uczucia religijne

"Szkoda, że Maryja nie zrobiła aborcji" - taki napis namalowano na ścianie budynku w Gliwicach. Na Twitterze pojawiło się zdjęcie ukazujące to zdanie, które internautka opatrzyła komentarzem: "Boże zlituj się nad nimi". Oceniła, że "życie niemowląt ma znaczenie", dodając hasztag "Babies Lives Matter". "Tekst pojawił się prawdopodobnie w związku z protestami przeciwko decyzji Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji" - ocenia tvp.info.
Zobacz więcej na temat:  aborcja Trybunał Konstytucyjny protest Kościół POLSKA

Prof. Kleiber: skutek protestów może być tragiczny dla nas wszystkich, młodzi ludzie łamią zasady

- Młodzi ludzie agresywnie się zachowujący łamią obowiązujące w związku z pandemią zasady. To może mieć tragiczny skutek nie tylko dla nich, ale dla nas wszystkich. To okropna rzecz i powinniśmy wszyscy się temu sprzeciwiać - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Michał Kleiber, redaktor naczelny magazynu "Wszystko co najważniejsze". 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA aborcja protest Kościół katolicki Trybunał Konstytucyjny pandemia