Polskie Radio
Section05
protest

Noc Muzeów: okazja do niezwykłego zwiedzania i… czas protestu samorządowych muzealników

Już kolejny raz w całym kraju odbywa się Noc Muzeów, która z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Tym bardziej że w tym czasie placówki ujawniają swoje tajemnice i otwierają miejsca, do których zwykle zajrzeć nie można. Tymczasem właśnie w Noc Muzeów protest zapowiadają pracownicy warszawskich muzeów. Hasło "Wystawne gmachy – głodowe pensje" ma zwrócić uwagę na poważne problemy płacowe w tej grupie zawodowej.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA muzeum Noc Muzeów 2024 zwiedzanie pracownicy płaca minimalna zarobki Aleksandra Dobieszewska Michał Matus Trójka

Masowe protesty w Gruzji. Czy ustawa o "zagranicznych agentach" wejdzie w życie?

W Gruzji od połowy kwietnia trwają masowe protesty. Sobotni "Marsz Europejski" trwał wiele godzin i zgromadził łącznie ponad 300 tysięcy osób, a w poniedziałek (13 maja) od rana tłum otacza budynek parlamentu w centrum Tbilisi. Część demonstrantów spędziła w tym miejscu całą noc. Ma to związek z projektem ustawy ograniczającej działalność organizacji pozarządowych i mediów.
Zobacz więcej na temat:  Gruzja Magdalena Skajewska Micheil Saakaszwili

Finał Eurowizji. Zamieszki przed halą, była Greta Thunberg

Szwedzka policja starła się propalestyńskimi demonstrantami przed Malmö Arena, gdzie odbywał się finał Eurowizji. Wśród ponad stu osób biorących udział w proteście była obecna aktywistka Greta Thunberg. Świadkowie mówią o większej niż zwykle brutalności policji, która wciągała protestujących do pojazdów policyjnych i używała gazu łzawiącego. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Eurowizja Szwecja Europa Greta Thunberg