Polskie Radio
Section05
protest

Brutalne interwencje i liczne zatrzymania. Demonstracje na Białorusi we wszystkich dużych miastach

Na Białorusi w 43. dniu powyborczych protestów demonstracje odbyły się we wszystkich dużych miastach. Niemal we wszystkich dochodziło do interwencji OMON-u i licznych zatrzymań demonstrantów. Zamknięte przez władze Centrum Obrony Praw Człowieka "Wiasna" ustaliło dotychczas nazwiska ok. 100 zatrzymanych. 
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Mińsk wybory na Białorusi Aleksander Łukaszenka Europa Europa Wschodnia ŚWIAT protest

W sprawie sytuacji na Białorusi polscy europarlamentarzyści mówią jednym głosem

W Parlamencie Europejskim debatowano nad sytuacją u naszego wschodniego sąsiada. W tej sprawie polscy europosłowie, niezależnie od przynależności partyjnej, mówią jednym głosem, uznając, że Aleksander Łukaszenka nie ma legitymacji do sprawowania władzy, a sfałszowane wybory należy powtórzyć.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Unia Europejska POLSKA Bogusław Liberadzki Dominik Tarczyński Beata Michniewicz polityka protest demonstracje sankcje Unii Europejskiej Euranet Plus Trójka

Wzrosła brutalność funkcjonariuszy i liczba zatrzymanych. OSW o sytuacji na Białorusi

Jak informuje Ośrodek Studiów Wschodnich, na Białorusi odbyły się kolejne pokojowe, masowe protesty antyreżimowe, tym razem pod hasłem Marsz Bohaterów. W Mińsku na ulice wyszło ok. 100 tys. osób. W trakcie weekendu podczas brutalnych pacyfikacji funkcjonariusze zatrzymali ponad 800 osób, z czego ponad połowa przypadła na stolicę kraju.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś wybory na Białorusi społeczeństwo protest demonstracje ŚWIAT

Rosyjska pomoc dla Białorusi. Prof. Legucka: bez niej Łukaszenka nie utrzyma się

- Władimir Putin, żeby nie rozpowszechniać szczególnie w Rosji tendencji demokratyzacji społeczeństw postsowieckich, musi pomagać nielubianemu przez siebie Aleksandrowi Łukaszence - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Agnieszka Legucka z Uczelni Vistula i Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Jakie ustalenia zapadły podczas spotkania prezydentów Rosji i Białorusi w Soczi?
Zobacz więcej na temat:  Białoruś protest manifestacje Aleksander Łukaszenka Michał Strzałkowski wybory na Białorusi Władimir Putin Rosja