Polskie Radio
Section05
protest

Grupa Tauron doszła do porozumienia ze związkowcami. Będzie wyrównanie inflacyjne, zakończy się protest

Pracownicy spółek Grupy Tauron otrzymają w dwóch transzach wyrównanie inflacyjne w łącznej wysokości 7 tys. zł brutto - zakłada porozumienie, podpisane przez przedstawicieli strony społecznej i zarząd Taurona. Jesienią związkowcy i zarząd Grupy mają wznowić rozmowy płacowe.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Tauron Polska Energia związki zawodowe protest zarobki energetyka POLSKA społeczeństwo

"Generacja pro-life". W USA rośnie liczba młodych przeciwniczek aborcji

"New York Times" w artykule pt. "Generacja Pro-life" wskazuje, że wiele kobiet przyjęło orzeczenie Sądu Najwyższego mówiące, że konstytucja nie gwarantuje prawa do aborcji, z poczuciem szoku i strachu, ale dla części z nich oznacza to coś innego: triumf praw człowieka, a nie ograniczenie praw kobiet. Jak pisze gazeta, wśród przeciwników aborcji jest wiele kobiet "świeckich", które postrzegają swoje działania przeciwko aborcji jako część postępowego dążenia do praw człowieka.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT USA społeczeństwo aborcja protest

Grupa związkowców w siedzibie PGG. Oczekują rozmów o podwyżkach i planach spółki

Kilkudziesięciu związkowców z Polskiej Grupy Górniczej weszło w poniedziałek rano do katowickiej siedziby tej największej węglowej spółki. Jak deklarują, pozostaną tam do momentu uzyskania gwarancji podjęcia rozmów z przedstawicielami rządu m.in. o podwyżkach, planach wobec spółki i cenach węgla.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Polska Grupa Górnicza związki zawodowe protest węgiel Ministerstwo Aktywów Państwowych produkcja cena

Gigantyczne protesty rolników w Holandii. "Unijne elity chcą zlikwidować branżę"

W Holandii tysiące rolników protestują przeciwko rządowym planom ograniczenia emisji tlenku azotu. To zdaniem wielu z nich tak naprawdę protest przeciw eliminowaniu ich branży na rzecz ochrony klimatu. Prezes European Milk Board Sieta van Keimpema powiedział portalowi tvp.info, że jeśli likwidacja rolnictwa uda się w Holandii, unijne elity będą chciały tego samego w innych krajach, m.in. w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Holandia Unia Europejska rolnictwo rolnicy protest demonstracje Europejski Zielony Ład GOSPODARKA

W Tadżykistanie doszło do zbrodni na cywilach. Protesty w Uzbekistanie przerodziły się w masakrę ludności

W miejscowości Ruszan położonej w autonomicznej prowincji Górski Badachszan w Tadżykistanie, doszło w maju do zbrodni na ludności cywilnej przypominającej wydarzenia w ukraińskiej Buczy - poinformował portal thediplomat.com, powołując się na tadżycką dziennikarkę Anorę Sarkorową. Z kolei gwałtowne protesty w Uzbekistanie przerodziły się w masakrę cywilów.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Azja Tadżykistan policja śmierć Uzbekistan protest

Gruzini wyszli na ulice, bo chcą do UE. "Wierzyliśmy w Europę bardziej niż ktokolwiek inny"

Tysiące Gruzinów wyszło na ulice stolicy tego kraju Tbilisi po to, aby wyrazić swoje poparcie dla integracji z Unią Europejską. W ubiegłym tygodniu Komisja Europejska pozytywnie zaopiniowała status kandydata dla Ukrainy i Mołdawii, z kolei Gruzji zalecono spełnienie kilku warunków, w tym poszanowanie wolności mediów, praw obywateli i przejrzystości procesów wyborczych.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Gruzja protest Unia Europejska