X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio
Section05
reforma sądownictwa

"Bocznymi drzwiami próbuje się dokonać zmiany ustroju"

- Reformy w sądownictwie to zbyt poważne zmiany, których nie można wrzucać o północy, bez żadnych konsultacji społecznych. Bocznymi drzwiami próbuje się dokonać zmiany ustroju w Polsce. Sądy muszą być niezależne - ta ustawa powoduje, że politycy zyskują nadzór nad sądownictwem. Sąd Najwyższy to ostatnia instancja sądownictwa, więc musi być poza wpływami polityków – powiedział w audycji Rozmowa PR24 poseł Nowoczesnej Mirosław Suchoń.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Adrian Klarenbach Nowoczesna Sąd Najwyższy Prawo i Sprawiedliwość reforma sądownictwa Ministerstwo Sprawiedliwości sądownictwo PiS

"Największym pozytywem projektu jest wymiana elit"

Do Sejmu trafił projekt PiS wprowadzający zmiany w ustawie o Sądzie Najwyższym. Zakłada m.in., że po wejściu zmian w życie obecni sędziowie SN przejdą w stan spoczynku (z wyjątkiem sędziów wskazanych przez ministerstwo sprawiedliwości). O nowelizacji ustawy o SN mówili w Polskim Radiu 24 były sędzia Adam Tomczyński, redaktor „Dziennika Gazety Prawnej” Grzegorz Osiecki i Jacek Sokołowski z Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego.
Zobacz więcej na temat:  Sąd Najwyższy reformy krs Sejm Prawo i Sprawiedliwość reforma sądownictwa PiS Grzegorz Osiecki Ministerstwo Sprawiedliwości sądownictwo

Prof. Piotr Kruszyński: reforma sądownictwa jest konieczna

- Reforma sądownictwa jest konieczna. Nie jestem przekonany, że reforma powinna się zaczynać od góry, czyli od Krajowej Rady Sądownictwa i Sądu Najwyższego. Wolałbym, by najpierw uproszczono postępowania przygotowawcze i wprowadzono instytucję tzw. sędziów pokoju – powiedział o reformie sądownictwa w audycji Gorący Temat mecenas prof. Piotr Kruszyński. Gościem programu był także Maciej Chudnkiewicz z tygodnika „Solidarność”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Sąd Najwyższy reforma sądownictwa Prawo i Sprawiedliwość Ryszard Petru Grzegorz Schetyna sądownictwo Piotr Kruszyński krs PiS

Reforma KRS. "To nie może być samosterująca się kasta"

Nowelizacja ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz nowelizacja ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych trafią teraz do prezydenta. Jak pisze w swoim komunikacie ministerstwo sprawiedliwości, które przygotowało reformę KRS, zwiększy ona stopień demokratyzacji trybu wyboru kandydatów do Rady oraz zobiektywizuje ten tryb, a także wprowadzi cywilizowane, europejskie standardy. O zmianach w Polskim Radiu 24 mówił Piotr Andrzejewski, sędzia Trybunału Stanu.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Sąd Najwyższy Ministerstwo Sprawiedliwości reforma sądownictwa Piotr Andrzejewski krs

"Sądy nie mogą stawiać się ponad Sejmem i Senatem"

– To ustawa, której oczekuje całe społeczeństwo. Musimy dbać o interes narodowy i Rzeczpospolitej. Nie może być tak, że sądy były tylko dla siebie, były całą władzą RP – mówił w audycji Jeden na Jednego Andrzej Melak, poseł PiS. W nocy z piątku na sobotę Senat przyjął bez poprawek ustawy o zmianach w Krajowej Radzie Sądownictwa i o ustroju sądów powszechnych.
Zobacz więcej na temat:  sądownictwo reforma sądownictwa krs PiS

"Prezydent może skierować ustawy ws. sądownictwa do TK"

– Prezydent powinien zastanowić się nad tym, co można w tych projektach zmienić – powiedział Piotr Semka z tygodnika „Do rzeczy”. Odniósł się w ten sposób do rządowej propozycji zmian w polskim sądownictwie oraz zdecydowanego oporu opozycji i środowiska sędziowskiego. W audycji „Wróżenie z faktów” temat ten skomentował także Jarosław Włodarczyk z Press Club Polska.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda sądownictwo reforma sądownictwa Łukasz Warzecha Piotr Semka Sąd Najwyższy krs prezydent Trybunał Konstytucyjny

"Według opozycji reforma sądownictwa jest kataklizmem"

Kilka tysięcy przedstawicieli opozycji, m.in. KOD, protestowało przed Sejmem przeciw planom zmian w sądownictwie. Wydarzenia, które rozegrały się przy ul. Wiejskiej oraz propozycje reform były głównymi tematem, jaki skomentowali goście Podsumowania Dnia w Polskim Radiu 24. Ponadto w audycji przegląd najważniejszych informacji niedzieli.
Zobacz więcej na temat:  reforma sądownictwa Warszawa Sejm protest protesty w Warszawie sądownictwo Sąd Najwyższy krs KOD

Reforma sądownictwa. Protest przed Sądem Najwyższym

Kilka tysięcy osób protestuje przed Sądem Najwyższym w Warszawie przeciw planom zmian w sądownictwie. Pod adresem PiS i Jarosława Kaczyńskiego padają zarzuty "zaprowadzenia dyktatury" i "zdemolowania państwa prawa". Demonstranci przynieśli świece i stworzyli wokół budynku Sądu Najwyższego "łańcuch światła".
Zobacz więcej na temat:  reforma sądownictwa Warszawa protest protesty w Warszawie Sąd Najwyższy Waldemar Żurek krs

„Agresja, z którą mamy do czynienia, nie służy Polsce”

- Agresja, z którą mamy do czynienia i która została po raz kolejny wzbudzona – bo to kolejny punkt zapalny po Trybunale Konstytucyjnym - nie służy Polsce – powiedziała w Debacie Poranka redaktorka Katarzyna Kozłowska. O protestach przeciwko reformie sądownictwa mówił w Polskim Radiu 24 także Piotr Pałka (Rebelya.pl).
Zobacz więcej na temat:  KOD Sąd Najwyższy Ministerstwo Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro krs sądownictwo reforma sądownictwa

"Według opozycji reforma sądownictwa jest kataklizmem"

– Według opozycji reforma sądownictwa jest kataklizmem, pod którym ma załamać się polski wymiar sprawiedliwości – powiedział Bronisław Wildestein z tygodnika „wSieci”.  Zmiany w krajowych sądach były głównym tematem, jaki skomentowali goście Podsumowania Dnia w Polskim Radiu 24. Ponadto w audycji przegląd najważniejszych informacji. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 krs Sąd Najwyższy Ministerstwo Sprawiedliwości sądownictwo Michał Kolanko Bronisław Wildstein Senat reforma sądownictwa

Protest przed Sejmem zakończony. Część ludzi zostanie?

Wprawdzie organizowany przez Komitet Obrony Demokracji protest przed Sejmem zakończył się, jednak zgromadzenie nie zostało formalnie rozwiązane. Cześć osób zamierza pozostać przed Parlamentem. Demonstracje przed Sejmem relacjonowała reporterka PR 24 Małgorzata Głogowska. Zgromadzenie opozycji i reformę sądownictwa komentowali też w PR24 Magdalena Piejko (Gazeta Polska) i Marcin Gomoła, prawnik ze Stowarzyszenie Fair Play. 
Zobacz więcej na temat:  reforma sądownictwa Warszawa Sejm protest protesty w Warszawie krs sądownictwo Władysław Frasyniuk Ryszard Petru KOD Grzegorz Schetyna