Polskie Radio
Section05
reforma sądownictwa

Spór z KE. Blisko porozumienia czy daleka droga do kompromisu?

– Jest poważna szansa na porozumienie – powiedział premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla portalu wPolityce.pl, pytany o możliwość kompromisu z KE. Jak dodał, szanse na porozumienie ocenia na 65-70 proc. Do tych słów w "Pulsie Europy" odnieśli się poseł Jacek Protasiewicz i wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Beata Michniewicz Jacek Protasiewicz Piotr Wawrzyk reforma sądownictwa Komisja Europejska

"Polska powinna walczyć o to, by KE się nie skompromitowała"

- Polsce powinno zależeć na tym, by Komisja Europejska się nie skompromitowała. Przegrany partner jest partnerem groźnym. Ktoś, kto odchodzi od stołu negocjacyjnego, od stołu konfrontacji sfrustrowany - będzie szukał rewanżu – powiedział w Polskim Radiu 24 socjolog, były dyplomata dr Ryszard Żółtaniecki. Odniósł się w ten sposób do sporu na linii Polska – Komisja Europejska dotyczącego praworządności i reformy sądownictwa w naszym kraju.  
Zobacz więcej na temat:  Komisja Europejska Unia Europejska reforma sądownictwa Sąd Najwyższy Trybunał Konstytucyjny Prawo i Sprawiedliwość Ryszard Żółtaniecki

Spór Polska – KE. Zbigniew Ziobro zapowiada gotowość do zmian

O złożonych w Sejmie projektach PiS w sprawie nowelizacji ustaw o ustroju sądów powszechnych, o Sądzie Najwyższym i Trybunale Konstytucyjnym, rozmawiali w Debacie Poranka Jakub Jałowiczor (Gość Niedzielny) i Grzegorz Łaguna (Superstacja). Gościem Polskiego Radia 24 był także prawnik mec. Jerzy Kwaśniewski (Ordo Iuris).
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Ziobro Ministerstwo Sprawiedliwości Komisja Europejska reforma sądownictwa Prawo i Sprawiedliwość Sąd Najwyższy Trybunał Konstytucyjny

Prezydent a zmiany w ustawach sądowych. "Jest zastrzeżenie"

– Na razie zapisane jest, że od decyzji prezydenta byłby pewien tryb odwoławczy do KRS. Taka opinia KRS powinna być najpierw, bo trudno sobie wyobrazić, aby od decyzji prezydenta w tej sprawie jeszcze można było się odwoływać – mówił o proponowanych zmianach do ustaw o sądownictwie Krzysztof Łapiński. 
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Łapiński Trójka Beata Michniewicz Andrzej Duda prezydent reforma sądownictwa POLSKA

Polska podejmuje kroki wobec KE ws. reformy sądownictwa

Posłowie PiS złożyli w czwartek w Sejmie projekty nowelizacji ustaw o sądach powszechnych, Sądzie Najwyższym i organizacji Trybunału Konstytucyjnego. Propozycje te mają m.in. spełnić oczekiwania Komisji Europejskiej, zdaniem której ustawy sądowe są niezgodne z przepisami UE. O konflikcie i dążeniu do kompromisu Polski i Unii Europejskiej mówili w audycji Gorący Temat Tomasz Pietryga (Rzeczpospolita) i politolog prof. Andrzej Gil (Katolicki Uniwersytet Lubelski).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Komisja Europejska reforma sądownictwa Unia Europejska Sąd Najwyższy Trybunał Konstytucyjny Mateusz Morawiecki Jean Claude-Juncker

"Komisja Europejska chciała wyjść z tego sporu z twarzą"

"Projekt zmian w ustawach o ustroju sądów powszechnych i o SN oraz projekt dotyczący publikacji dotychczas niepublikowanych orzeczeń TK to ręka wyciągnięta w kierunku Komisji Europejskiej" - powiedział w piątek w Brukseli premier Mateusz Morawiecki. O szczycie Uinii Europejskiej w Brukseli mówiła w audycji Północ-Południe Agnieszka Rybińska z "Sieci".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Komisja Europejska Mateusz Morawiecki reforma sądownictwa Unia Europejska

"Rząd osiągnął sukces zmuszając Brukselę do dialogu"

Szef Komisji Europejskiej Jean Claude Juncker powiedział w piątek, odnosząc się do zaproponowanych przez PiS zmian dotyczących SN, KRS i TK, że obserwuje inicjatywy podjęte przez część polskiego parlamentu "z najwyższą sympatią". – Polski rząd osiągnął sukces zmuszając do dialogu Brukselę. Juncker byłby grabarzem UE, gdyby doszło do wojny między Polską a UE – mówił w Polskim Radiu 24 europoseł PiS Ryszard Czarnecki.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Komisja Europejska Jean Claude-Juncker Mateusz Morawiecki reforma sądownictwa