Polskie Radio
Section05
Frans Timmermans

W Europarlamencie debata o Polsce. „Ocean absurdu”

W Parlamencie Europejskim w Strasburgu w środę kolejna debata o sytuacji w Polsce. Wnioskowali o nią zieloni i liberałowie w związku z prowadzoną reformą wymiaru sprawiedliwości, ale pomysł poparła większość grup politycznych. Debatę zakończy przyjęcie rezolucji. – Ten dokument ma powoływać się na różne rzeczy. Tylko nie na fakty – mówił w audycji 24 Pytania – Rozmowa Poranka Kosma Złotowski, europoseł Prawa i Sprawiedliwości.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Parlament Europejski Unia Europejska PiS Prawo i Sprawiedliwość Donald Tusk Frans Timmermans

Timmermans znów zajmuje się Polską. Komentarze europosłów

Europosłowie PiS-u skrytykowali Komisję Europejską za ingerencję w wewnętrzne sprawy Polski i zastrzeżenia dotyczące reform sądownictwa. Z kolei deputowani PO wezwali Brukselę do bardziej zdecydowanych działań. Sytuacja w Polsce była jednym z tematów posiedzenia komisji sprawiedliwości i swobód obywatelskich Parlamentu Europejskiego. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Bruksela Parlament Europejski Frans Timmermans

"Musimy dać wyjść Timmermansowi z twarzą"

Komisja Europejska na razie wstrzymuje się z decyzjami dotyczącymi Polski i reform w wymiarze sprawiedliwości, co do których ma zastrzeżenia. Wiceszef Komisji poinformował, że dalsze kroki Bruksela uzależnia od wcielenia w życie zaleceń Komisji Weneckiej. W Polskim Radiu 24 debatę komisji komentował eurodeputowany PiS Zdzisław Krasnodębski. Jego zdaniem Polska powinna dać wyjść KE i Fransowi Timmermansowi "wyjść z twarzą z tego konfliktu i tego zaułku ślepego, w którym się znalazł i sprawa zostanie zażegnana".
Zobacz więcej na temat:  Komisja Europejska Frans Timmermans Zdzisław Krasnodębski reforma sądownictwa Unia Europejska

Unijna narada o Polsce. "Nie łamiemy zasad praworządności"

Unijni ministrowie do spraw europejskich omówili w Brukseli sytuację w Polsce, ale nie zapadły żadne decyzje. Wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański podkreślał, że Polska nie łamie zasad praworządności, natomiast wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans mówił o szerokim poparciu, które uzyskał dla rozwiązania sporu z Polską.
Zobacz więcej na temat:  Konrad Szymański Komisja Europejska Unia Europejska ŚWIAT Frans Timmermans

Bruksela: dyskusja o Polsce na ministerialnym spotkaniu

Unijni ministrowie do spraw europejskich omówią dziś w Brukseli sytuację w Polsce. Z prośbą o dyskusję zwrócił się wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans w związku z prowadzoną procedurą praworządności. Nie są spodziewane żadne decyzje. Podczas tej dyskusji wiceszef Komisji ma poinformować o stanie dialogu z Polską.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT UE Frans Timmermans Sąd Najwyższy Unia Europejska reforma sądownictwa

"Działania KE wobec Polski są niezgodne z unijnym prawem"

Przed przedstawicielstwem Komisji Europejskiej w Polsce protestowała w sobot "Solidarność". Pikietujący w Warszawie związkowcy sprzeciwiają się "ingerencji Komisji w sprawę obniżenia wieku emerytalnego w Polsce". Bruksela wskazuje, że różnicowanie wieku, w jakim kobiety i mężczyźni mogą odchodzić na emeryturę jest dyskryminujące i sprzeczne z dyrektywą o równości płci w dziedzinie zatrudnienia.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Komisja Europejska wiek emerytalny w Polsce kobieta emerytura Frans Timmermans Solidarność

"Macron wybrał Sofię, by dzielić Europę Wschodnią"

- Prezydent Francji Emmanuel Macron był w Bułgarii w zeszłym tygodniu i próbował piętnować Polskę. Jako Bułgarzy byliśmy z tego powodu niezadowoleni, używanie tego typu języka było nie na miejscu – powiedział w audycji Konfrontacje Idei Angeł Dżambazki, bułgarski polityk i prawnik, wiceprzewodniczący partii Bułgarski Ruch Narodowy, poseł do Parlamentu Europejskiego.
Zobacz więcej na temat:  Francja Polska w Unii Europejskiej Bułgaria Unia Europejska Emmanuel Macron Komisja Europejska Frans Timmermans