Polskie Radio
Section05

reportaż

Audycja "Klub Trójki: Audiodokument" i reportaż Aleksandra Palikota i Jerzego Sobotty "W cieniu Kozaków"

Reportaż to portret społeczeństwa czasu wojny. Spotkania w modnych kawiarniach przeplatają się ze szkoleniami z pilotowania dronów FPV. Wakacyjny obóz dla uczniów podstawówki, bieg z przeszkodami to nie beztroska, nie sport, nie konkurs sprawności. To przygotowanie na przyszłość, podyktowane doświadczeniem ostatnich lat. Ukraina walczy, uczy nowe pokolenia i stawia pytania o to ile będzie miejsca na dialog i współpracę w społeczeństwie przyszłości i jaką siłę ma mieć armia broniąca tego miejsca.  
Zobacz więcej na temat:  Studio Reportażu Polskiego Radia Aleksander Palikot Jerzy Sobotta

Audycja "Słowa i dźwięki" i reportaż Joanny Bogusławskiej i Alicji Głów "W pośpiechu"

Tadeusz Konwicki to jeden z najwybitniejszych polskich pisarzy i reżyserów. Urodził się na Wileńszczyźnie. Jako nastolatek walczył w Armii Krajowej, później w partyzantce. Po wojnie przyjechał do Warszawy. Początkowo zaangażował się w socrealizm, by z czasem stać się jednym z najostrzejszych krytyków PRL-u. Reportaż "W pośpiechu" przypomina życie i twórczość Tadeusza Konwickiego. 
Zobacz więcej na temat:  Studio Reportażu Polskiego Radia Joanna Bogusławska Alicja Głów

Audycja "Co jest na tej taśmie?" i reportaż Antoniego Rokickiego "Poeta Obrazu"

Reportaż Antoniego Rokickiego opowiada o Krzysztofie Kieślowskim, reżyserze i scenarzyście, którego filmy nie starzeją się wraz ze zmianą ustrojów czy technologii. Nadal zadają te same pytania: jak żyć, jak wybierać i czy nasze losy naprawdę zależą od nas samych? Dziś Krzysztof Kieślowski obchodziłby 85 urodziny, w marcu tego roku minęło 30 lat od jego śmierci.
Zobacz więcej na temat:  Studio Reportażu Polskiego Radia Antoni Rokicki Dorota Boniecka-Górny Wiesław Molak

"Miały potrzebę mówienia nie" - reportaż Hanny Dołęgowskiej

Były kolporterkami niezależnych wydawnictw, organizowały punkty informacyjne, redagowały biuletyny, łączyły ludzi i pisały na maszynach. A jednocześnie pracowały zawodowo, wychowywały dzieci i prowadziły domy. Wiele historii nigdy nie ujrzałoby światła dziennego, a niejedna osoba nie otrzymałaby pomocy gdyby nie one. To reportach o kobietach w KORze.
Zobacz więcej na temat:  Studio Reportażu Polskiego Radia Hanna Dołęgowska

"Krzysztof i Kira" - reportaż Jadwigi Woźnikowskiej

Krzysztof Fojt z Łazisk Górnych i jego wierna towarzyszka Kira pokonali ponad 800 kilometrów, z wietrznego Helu aż na szczyt Babiej Góry. Ten niezwykły duet na dwóch nogach i czterech łapach ruszył w drogę nie po rekord, lecz po to, by zwrócić uwagę na potrzeby schronisk w Katowicach i Rudzie Śląskiej oraz wesprzeć Lenkę Kozieł, dziewczynkę walczącą z nowotworem mózgu.
Zobacz więcej na temat:  Studio Reportażu Polskiego Radia Jadwiga Woźnikowska

"Orkiestra za kratami" - reportaż Jakuba Tarki

Muzyka klasyczna w murach więzienia. Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie zagrała na przełomie maja i czerwca dwa koncerty w więzieniu na Białołęce. Jeden dla osadzonych, a drugi dla dzieci osadzonych, które rodzice-więźniowie zaprosili do aresztu na dzień dziecka. W sali przyozdobionej balonami, kolorowymi rysunkami postaci z kreskówek odbyło się niecodzienne i wzruszające spotkanie. 
Zobacz więcej na temat:  Studio Reportażu Polskiego Radia Jakub Tarka

Audycja "Wieczór z reportażem" i reportaż Magdy Skawińskiej "Droga do domu”

Czy można z przysłowiowej ławki w mieście trafić do własnego mieszkania? We Wrocławiu od kilku lat działa program, który Towarzystwo św. Brata Alberta współprowadzi z gminą. Mieszkańcy schronisk dla osób w kryzysie bezdomności trafiają najpierw do tak zwanych mieszkań treningowych. Warunkiem jest podjęcie pracy i uczestnictwo w specjalnie przygotowanych warsztatach rozwojowych. W tych tymczasowych lokalach pozostają do czasu, gdy miasto przydzieli im mieszkanie socjalne.
Zobacz więcej na temat:  Studio Reportażu Polskiego Radia Magda Skawińska

Audycja "Noc z reportażem" i "Skagway", "Maratończyk" i "Najważniejszy adres w mieście"

W audycji podróż na daleką północ Kanady, śladami ;poszukiwaczy złota. Opowieść o Mariuszu Kompanowskim, maratończyku z Lubiszyna, który mimo nieuleczalnej choroby wciąż toczy swój życiowy bieg.I historia białostockiego Domu Partii, dziś siedziby Uniwersytetu w Białymstoku, który wkrótce zmieni swoją funkcję.
Zobacz więcej na temat:  Studio Reportażu Polskiego Radia Tomasz Piotrowski Janusz Deblessem Dorota Sokołowska

"Ostatni kiosk ruchu z PRL-u w Olsztynie uratowany. Zyska nowe życie" - reportaż Doroty Grzymskiej

Przez lata był stałym elementem miejskiego krajobrazu. Ostatni olsztyński kiosk pamiętający czasy PRL-u zyska drugie życie i zamiast trafić na złom, stanie się częścią wyjątkowej ekspozycji przypominającej realia minionych dekad. Kiosk przy ulicy Żołnierskiej w Olsztynie, który przez blisko 30 lat prowadził Paweł Klepczarek, nie zostanie zlikwidowany. Charakterystyczna budka trafiła pod opiekę Fundacji "Klasyczna Jazda", która zajmuje się promocją zabytkowej motoryzacji i organizacją wystaw historycznych pojazdów. 
Zobacz więcej na temat:  Studio Reportażu Polskiego Radia Dorota Grzymska

Audycja "Co jest na tej taśmie?" i reportaż Doroty Bonieckiej-Górny "Wszystko było cudem"

Z okazji zbliżającego Dnia Ojca reportaż o Tacie - Tacie autorki reportażu. Albert Einstein powiedział kiedyś, że "Życie można przeżyć na dwa sposoby. Tak, jakby nic nie było cudem, albo jakby cudem było wszystko". Tadeusz Fredro‑Boniecki, bohater reportażu i ojciec jego autorki, bez wahania wybrałby tę drugą możliwość. Opowiedziane w reportażu 28 lat życia Tadeusza Fredro-Bonieckiego, jak sam przyznaje, jest fundamentem wszystkiego co robił potem i robi dziś. A minęły już 83 lata. 
Zobacz więcej na temat:  Studio Reportażu Polskiego Radia Dorota Boniecka-Górny Wiesław Molak

"Pierwsza teściowa RP" - reportaż Antoniego Rokickiego

Wszystko zaczęło się od wakacyjnych wyjazdów. Beata Łubczonek, czyli teściowa i jej zięć Marcin Milanowicz, śpiewali i grali rodzinie podczas rodzinnych urlopów. Śpiewali dla przyjemności, ale tak dobrze im to wychodziło, że pewnego dnia założyli zespół Teściowa śpiewa. Ten zgrany duet działa już od 12 lat i ma na koncie płytę "Pozytywne myślenie". Pod koniec 2020 roku, gdy pandemia zamknęła ich w domach i uniemożliwiła próby po mikrofon sięgnął syn Beaty, Kuba. I tak powstał nowy skład zespołu RapTeściowa i Synek.
Zobacz więcej na temat:  Studio Reportażu Polskiego Radia Antoni Rokicki

"Wielowątkowe życie Zosi" - reportaż Grażyny Wielowieyskiej

Ma 34 lata, jest drobna i ma wygląd nastolatki, a zajmuje się filmową kaskaderką. Bohaterka reportażu, Zofia Presz sama mówi, że tym co pcha ją w życiu do przodu jest możliwość rozwoju i pracy nad rzeczami, które są trudne, żeby stały się mniej trudne. W dzieciństwie marzyła o pracy z końmi w cyrku. Dziś o obecności zwierząt w cyrku, nie chce słyszeć. 
Zobacz więcej na temat:  Studio Reportażu Polskiego Radia Grażyna Wielowieyska

"Żyły mnie lubią" - reportaż Magdy Skawińskiej

Pani Daniela jest dyplomowanym analitykiem medycznym. Skończyła biologię na UMCS-ie w Lublinie. Zafascynowała się mikrobiologią, a po studiach zaczęła pracować w laboratorium medycznym. Od wielu lat prowadzi własne. Robi badania i potrafi je zinterpretować, pomaga w ten sposób pacjentom zanim się dostaną do lekarza. Dodatkowo sama pobiera krew. Mówi, że pomimo 82 lat rękę ma pewną.
Zobacz więcej na temat:  Studio Reportażu Polskiego Radia Magda Skawińska