Polskie Radio
Section05

reportaż

Audycja "Co jest na tej taśmie?" i reportaż Doroty Bonieckiej-Górny " Relikty PRL-u"

Bikiniarze, Popersi, Punki, Hipisi, Skinheadzi, Anarchiści to niektóre z subkultur z czasów PRLu. Reportaż Doroty Bonieckiej-Górny nawiązuje właśnie do tego okresu. 22 lipca to rocznica ogłoszenia Manifestu PKWN - niegdyś najważniejszego święta PRL. W audycji "Co jest na tej taśmie?" także przypomnienie jego znaczenia, społecznych skutków oraz rozmowa z socjologiem o młodzieżowych subkulturach tamtych lat i ich współczesnych odpowiednikach.
Zobacz więcej na temat:  Studio Reportażu Polskiego Radia Dorota Boniecka-Górny

"Straszne ptaszki" - reportaż Macieja Jastrzębskiego

Każdej nocy nad ukraińskimi miastami rozlega się przeciągły dźwięk syren. To nie filmowy efekt specjalny, lecz rzeczywistość. Rosja codziennie wypuszcza na ukraińskie miasta setki dronów, które przecinają niebo, niosąc śmierć i zniszczenie. Część z nich eksploduje, trafiając w domy, szkoły, szpitale. Giną ludzie. Budynki zamieniają się w gruzy. Reportaż opowiada o codzienności pod niebem pełnym dronów.
Zobacz więcej na temat:  Studio Reportażu Polskiego Radia Maciej Jastrzębski

"Ojciec" - reportaż Magdy Skawińskiej

Czy góry są dostępne dla każdego? Dzięki niezwykłej inicjatywie "Łączą nas góry" odpowiedź brzmi - tak! To jeden z największych w Polsce programów wytchnieniowych, który otwiera szlaki dla osób z niepełnosprawnościami. Specjalne wózki, zaangażowani wolontariusze i ogromne serca - to wszystko sprawia, że marzenia o górskich wyprawach stają się rzeczywistością.
Zobacz więcej na temat:  Studio Reportażu i Dokumentu Magda Skawińska

Audycja "Co jest na tej taśmie?" i archiwalny reportaż Patrycji Gruszyńskiej-Ruman "Itaka"

Reportaż "Itaka" z 2007 roku to głęboka opowieść o ludzkim dramacie, który zaczyna się w momencie zaginięcia bliskiej osoby. W centrum tej historii znajduje się Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych, która od lat niesie pomoc tym, którzy zostali sami w obliczu niewyobrażalnej straty.
Zobacz więcej na temat:  Studio Reportażu Polskiego Radia Dorota Boniecka-Górny Patrycja Gruszyńska-Ruman

"Karolina w świecie Ekspatrii" - reportaż Anny Dudzińskiej

"Karolina w świecie Ekspatrii" opowiada o emigrantach zarobkowych, wysoko wykwalifikowanych pracownikach, których globalne korporacje przenoszą z kraju do kraju, decydując o kształcie ich życia. Opowieść ta odległa jest od doświadczeń dzielonych przez pokolenia migrantów dla których praca za granica była jedynym sposobem na zarobek i zmianę w życiu. 
Zobacz więcej na temat:  Studio Reportażu Polskiego Radia Anna Dudzińska

Audycja "Słowa i dźwięki" i reportaż Martyny Wojtkowskiej "Jedna wskazówka"

Ile można tęsknić? Historia Zofii i Jana Żylińskich zaczęła się od miłości, która nie miała szansy się spełnić. Jan – przedstawiciel augustowskiej inteligencji – został zatrzymany latem 1945 roku podczas Obławy Augustowskiej, największej powojennej zbrodni na Polakach dokonanej przez Sowietów. Zofia czekała na niego całe życie. Osiemdziesiąt lat po tamtych wydarzeniach członkowie rodzin ofiar mówią: ta historia wciąż się nie skończyła. Reportaż „Jedna wskazówka” to opowieść o pamięci, tęsknocie i śladach życia. Historyk Łukasz Faszcza oprowadza słuchaczy po nowo otwieranym Domu Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej, który właśnie teraz – w 80. rocznicę – otwiera swoje drzwi.
Zobacz więcej na temat:  Studio Reportażu Polskiego Radia Martyna Wojtkowska Michał Czajkowski

"Nierozłączni" - reportaż Bartosza Panka

Jako nastolatkowie marzyli o rejsie dookoła globu. W 1959 r., nie otrzymawszy zgody na dalekomorską podróż, w wieku 19 lat uciekli z kraju. Schwytani, spędzili pięć miesięcy w areszcie. Władze zakazały im wspólnego wypływania w morze, jednak kilka lat później bracia porwali dwa polskie jachty i wystąpili w Kopenhadze o azyl polityczny. Na kolejnym jachcie przepłynęli Atlantyk. W Ameryce Południowej na dobre zaczęli realizację swych planów.
Zobacz więcej na temat:  Studio Reportażu Polskiego Radia Bartosz Panek