Polskie Radio
Section05
rocznica PW1944 pr24

Artystyczno-kulturalne obchody Powstania Warszawskiego

Z okazji obchodów 72 rocznicy Powstania Warszawskiego w Warszawie odbędą się wystawy, koncerty, a także przejazd rolkarzy śladami walk powstańczych. O obchodach, które będą trwały do 2 października mówili w Polskim Radiu 24 Michał Machowski, manager projektu Powstańczy Nightskating Warszawa i Karol Mazur z Muzeum Powstania Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Warszawa Powstanie Warszawskie II wojna światowa historia Polski Muzeum Powstania Warszawskiego

Powstanie Warszawskie z dzisiejszej perspektywy

Dokładnie 72 lata temu wybuchło w Warszawie powstanie, które - choć miało trwać kilka dni – trwało ponad dwa miesiące. O największej akcji zbrojnej podziemia w okupowanej Europie rozmawiali goście Debaty Poranka: pisarz i eseista Tomasz Łubieński, historyk Andrzej Sowa i dr Paweł Kosiński (Instytut Pamięci Narodowej).
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Powstanie Warszawskie II wojna światowa Warszawa Andrzej Sowa Tomasz Łubieński

Powstanie Warszawskie oczami młodych

W polskiej historii nie ma zbyt wielu dat, które jednoczą społeczeństwo. 1 sierpnia – rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego – to moment, kiedy zdecydowana większość z nas odczuwa narodową dumę. W Polskim Radiu 24 mówiliśmy m.in. o tym, jak dziś młodzi ludzie patrzą na swoich rówieśników, którzy ponad 70 lat temu stanęli do nierównej walki z niemieckim okupantem.
Zobacz więcej na temat:  młodzież historia Polski Powstanie Warszawskie II wojna światowa Warszawa Związek Harcerstwa Polskiego Związek Harcerstwa Rzeczpospolitej

Rocznica końca Powstania Warszawskiego

Powstanie Warszawskie. 63 dni zbrojnej walki z hitlerowskim okupantem. Mimo zaangażowania polskich oddziałów powstańczych, zryw zakończył się niepowodzeniem. Dnia 2 października 1944 podpisano Układ o zaprzestaniu działań wojennych w Warszawie. O ostatnich dniach Powstania Warszawskiego w Polskim Radiu 24 mówiła Katarzyna Utracka, historyk.
Zobacz więcej na temat:  rocznica Warszawa Powstanie Warszawskie historia Polski II wojna światowa Muzeum Powstania Warszawskiego

Powstanie warszawskie 71 lat później

– Cały mit powstania warszawskiego został ufundowany politycznie. Używały go grupy negujące PRL, dlatego mówienie dziś o tym wydarzeniu wymaga pewnego wykluczenia – oceniał w Polskim Radiu 24 dr hab. Jacek Wasilewski z Uniwersytetu Warszawskiego. – Mit powstania jest antypeerelowski, ale nie opiera się na wykluczaniu kogokolwiek – komentował Piotr Gursztyn, publicysta. Goście „Debaty Poranka” rozmawiali o tym, jak powstanie warszawskie jest postrzegane przez społeczeństwo.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie Warszawa Jacek Wasilewski PRL II wojna światowa historia Polski Piotr Gursztyn

Powstanie warszawskie – wczoraj i dziś

71 lat temu w Warszawie rozpoczęło się Powstanie Warszawskie. 1 sierpnia 1944 r. do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Jednak zaledwie co czwarty z nich liczyć mógł na to, że rozpocznie batalię z bronią w ręku. O największym zrywie w okupowanej Europie podczas II wojny światowej rozmawiali goście Cafe Armii płk Wiesław Kukuła i Urszula Katarzyńska.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie Warszawa historia Polski II wojna światowa Wiesław Kukuła

71. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

1 sierpnia 1944 r. na rozkaz Komendanta Głównego AK gen. Tadeusza Komorowskiego "Bora" w Warszawie wybuchło powstanie. Przez 63 dni powstańcy walczyli z wojskami niemieckimi o niepodległość Polski, wolność od niemieckiej okupacji i dominacji sowieckiej. O bohaterskiej walce i znaczeniu powstania mówił w Polskim Radiu 24 Maciej Żuczkowski z biura edukacji publicznej IPN.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Powstanie Warszawskie Warszawa II wojna światowa IPN Rosja

Powstanie Warszawskie: kres więzienia na Pawiaku

– Pawiak był miejscem terroru, ale także walki – mówiła w Polskim Radiu 24 Joanna Gierczyńska, kierownik Muzeum Więzienia Pawiak. 30 lipca 1944 roku rozpoczęła się ewakuacja osadzonych w więzieniu na Pawiaku. Natomiast Niemcy zaczęli się wycofywać 20 sierpnia. W dzień później wysadzili zabudowania więzienia, aby ukryć prawdę o swoich zbrodniach.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Pawiak Powstanie Warszawskie Warszawa