Polskie Radio
Section05
Piotr Gursztyn

"Stara polityka przestaje być aktualna". Gursztyn o systemie praw do emisji CO2

- Pewne wytyczne zawarte w pomyśle na ceny uprawnień do emisji CO2 ma oczywiście sens, ale są rzeczy ważne i ważniejsze. Obecnie, gdy mamy do czynienia z wojną i preludium do wojny niemalże światowej, stara polityka przestaje być aktualna, a zaczyna się polityka czasu wojny - powiedział w Polskim Radiu 24 publicysta TVP Piotr Gursztyn.
Zobacz więcej na temat:  Piotr Gursztyn polityka POLSKA Magdalena Złotnicka energetyka dwutlenek węgla emisja co2

Rzeź Woli i dezawuowanie Powstania Warszawskiego

"Każdego mieszkańca należy zabić, nie wolno brać żadnych jeńców. Warszawa ma być zrównana z ziemią i w ten sposób ma być stworzony zastraszający przykład dla całej Europy" – brzmiał rozkaz wydany przez Hitlera po wybuchu Powstania Warszawskiego. Rzeź Woli stała się punktem wyjścia do rozważań nad historią Powstania Warszawskiego w audycji "Klub Trójki".
Zobacz więcej na temat:  Trójka II wojna światowa Powstanie Warszawskie rzeź Woli piotr gontarczyk Klub Trójki historia Polski Piotr Gursztyn

"Poparcie dla Putina jest szerokie, ale płytkie". Gursztyn o sytuacji w Rosji

- Rosjanie masowo popierają rosyjską agresję na Ukrainę, ale jednocześnie w 140-milionowym kraju brakuje ludzi, którzy chcą walczyć na Ukrainie, brakuje ochotników - powiedział w Polskim Radiu 24 publicysta Piotr Gursztyn, wskazując, że poparcie dla Władimira Putina jest w Rosji "szerokie, ale płytkie". - Ściąganie ludzi do walki odbywa się z dużym trudem, oni nie palą się do walki, nie są gotowi do poświęceń za Rosję - wskazał publicysta.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Piotr Gursztyn Krzysztof Grzybowski wojna na Ukrainie Rosja Ukraina wojna 2022

"To nie było wyzwolenie stolicy, ale przepędzenie Niemców". Piotr Gursztyn o 17 stycznia 1945 roku

- Jednym z celów okupacji niemieckiej była eksterminacja ludności polskiej, a celem okupacji sowieckiej - zniewolenie za pomocą terroru. Jednak 17 stycznia nie nastąpiło wyzwolenie stolicy. To było przepędzenie Niemców - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Gursztyn, historyk i publicysta. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA historia Polski II wojna światowa Piotr Gursztyn Magdalena Złotnicka

"Wygrana bolszewickiej Rosji to byłby koniec Polski". Piotr Gursztyn o znaczeniu wojny 1920 roku

- Rosja bolszewicka opanowałaby Europę i nie byłoby sił, które obroniłyby nas przed komunizowaniem. Było ryzyko wywrócenia ładu wersalskiego i przekreślenia wyniku I wojny światowej - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Gursztyn. Tematem audycji była Bitwa Warszawska 1920 i formy jej upamiętnienia.
Zobacz więcej na temat:  Józef Piłsudski bitwa warszawska historia Polski Piotr Gursztyn

"Jeden może udawać kandydata na prezydenta, drugi gosposię w spocie". Publicyści o "castingu Trzaskowskiego"

- Skoro ktoś może udawać kandydata na prezydenta, to ktoś inny - małomiasteczkową gosposię w spocie - powiedział w Polskim Radiu 24 publicysta Wojciech Wybranowski ("Do Rzeczy"), komentując casting do nowego spotu Rafała Trzaskowskiego. W "Debacie Poranka" udział wzięli również Piotr Gursztyn (TVP) i Jarema Piekutowski ("Nowa Konfederacja").
Zobacz więcej na temat:  POLSKA kampania wyborcza Rafał Trzaskowski public relation polityka wybory prezydenckie 2020 Polskie Radio 24 Wojciech Wybranowski Piotr Gursztyn Adrian Klarenbach

Gursztyn: słowa Trzaskowskiego o wstrzymaniu inwestycji to bardzo zły sygnał

- Moim zdaniem sprawa podpisów dla Rafała Trzaskowskiego, to nie jest zdarzenie epokowe. Jego zapowiedzi odnośnie do wstrzymania inwestycji - to jest ważny sygnał, niestety zły sygnał. Te inwestycje są potrzebne Polsce - mówił w Polskim Radiu 24 publicysta "DoRzeczy" i historyk Piotr Gursztyn.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Piotr Gursztyn Tadeusz Płużański POLSKA polityka wybory prezydenckie 2020 kampania wyborcza

Tomasz Sakiewicz: sukces Szymona Hołowni polega na braku zdecydowania Małgorzaty Kidawy-Błońskiej

- Jeżeli popłynie wyraźny sygnał od Małgorzaty Kidawy-Błońskiej o startowaniu w wyborach, to zobaczymy, że z tego dwudziestokilkuprocentowego poparcia Szymona Hołowni niewiele zostanie. Jego poparcie było obliczone na maj, tak była stworzona kampania, ale za chwilę zobaczymy spadek w sondażach - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Sakiewicz, publicysta "Gazety Polskiej". Gośćmi "Debaty poranka" byli także Piotr Gursztyn z TVP i Piotr Trudnowski z Klubu Jagiellońskiego. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka wybory prezydenckie 2020 Piotr Gursztyn Tomasz Sakiewicz Stanisław Janecki koalicja obywatelska

10. rocznica katastrofy smoleńskiej. Gursztyn: jedna z najbardziej znaczących w historii Polski

- W Smoleńsku zginęła narodowa elita. Do dziś nie podnieśliśmy się z tej straty - powiedział Michał Karnowski z tygodnika "Sieci". - Było to potworne zaskoczenie i niewiara, że coś takiego mogło się stać - podkreślił Maciej Pawlicki, producent filmowy. - Doszło do wykrwawienia poważnej części elit - dodał Piotr Gursztyn z TVP.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA katastrofa smoleńska Smoleńsk polityka Adrian Klarenbach Piotr Gursztyn Maciej Pawlicki Michał Karnowski

Gursztyn: Konfederacji bliżej jest do liberałów niż prawicowców

- Konfederacja zyska elektorat, ale w niewielkiej skali. To bardzo specyficzna prawica, która jest bardziej liberalna niż prawicowa - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Gursztyn z TVP. Gościem audycji był również Jacek Liziniewicz z "Gazety Polskiej".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA wybory prezydenckie 2020 Prawo i Sprawiedliwość Konfederacja Platforma Obywatelska Władysław Kosiniak-Kamysz Małgorzata Kidawa-Błońska Piotr Gursztyn Jacek Liziniewicz Stanisław Janecki

"Mamy starcie między politykiem wiecowym a salonowym". Piotr Gursztyn o kampanii wyborczej

- Aktualnie mamy starcie między politykiem bardzo sprawnym wiecowo, czyli Andrzejem Dudą, a politykiem salonowym Małgorzatą Kidawą-Błońską - ocenił trwającą kampanię wyborczą Piotr Gursztyn (TVP). W debacie uczestniczyli również Tomasz Sakiewicz ("Gazeta Polska") oraz Jerzy Mosoń (Polish Market i Fundacja Fibre).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA wybory prezydenckie 2020 kampania prezydencka Andrzej Duda Stanisław Janecki Tomasz Sakiewicz Piotr Gursztyn Polskie Radio 24 debata

Piotr Gursztyn: kontrola władzy sądowniczej była i nadal jest fikcją

- Sądy, władza z nimi związana, wytworzyła wokół siebie aurę dostojeństwa, wyższości i nieomylności. Jej kontrola była i nadal jest fikcją. W demokracji to sytuacja nieznośna - tak Piotr Gursztyn (TVP) komentował w Polskim Radiu 24 spór wokół reformy sądownictwa. Gośćmi "Debaty Poranka" byli ponadto Agaton Koziński ("Polska The Times") oraz Rafał Woś ("Tygodnik Powszechny").
Zobacz więcej na temat:  sądownictwo krs POLSKA Sejm reforma sądownictwa Stanisław Janecki Piotr Gursztyn Agaton Koziński

Kornel Morawiecki – jak zapisał się w najnowszej historii Polski?

– W drodze po wolność Polski właśnie tacy ludzie byli potrzebni – ludzie, którzy nie kalkulowali nadmiernie i nie starali się dopasowywać do sytuacji – mówił historyk i socjolog, Andrzej Zybertowicz o Kornelu Morawieckim, założycielu "Solidarności Walczącej" i marszałku seniorze Sejmu VIII kadencji. Kornel Morawiecki odszedł 30 września w wieku 78 lat.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Klub Trójki Piotr Gursztyn historia Polski Andrzej Zybertowicz społeczeństwo Grzegorz Majchrzak Kornel Morawiecki Solidarność Walcząca

"Legiony". W jakiej kondycji jest polskie kino historyczne?

Od lat słychać narzekanie na polskie kino historyczne, że go nie ma albo że jak już jest to drętwe i nudne albo że ma zbyt mały rozmach. W rzeczywistości każdego roku jest kilka premier filmów historycznych i są to produkcje realizowane za coraz większe pieniądze. W ostatni poniedziałek odbyła się premiera najnowszej takiej megaprodukcji – filmu "Legiony".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Klub Trójki KULTURA Piotr Gursztyn film polski historia Polski Piotr Gociek