Polskie Radio
Section05
Piotr Gursztyn

"Szkołę trzeba głęboko zreformować od środka”

W środę królowały przedmioty humanistyczne, w czwartek czas na matematykę, biologię, chemię, fizykę i geografię. Około 350 tysięcy gimnazjalistów przystąpi do egzaminu z wiedzy matematyczno-przyrodniczej. Trzydniowy maraton zakończy w piątek test z języka obcego. O polskim systemie edukacji rozmawiali w Debacie Poranka Piotr Pałka (Rebelya.pl), Piotr Gursztyn (TVP) i Hubert Biskupski (Super Express).
Zobacz więcej na temat:  edukacja reforma szkolnictwa Piotr Gursztyn gimnazjum

Współpraca SKW z FSB. "Były premier musi być o to zapytany"

Szef Rady Europejskiej, Donald Tusk, pojawi się 19 kwietnia na przesłuchaniu w warszawskiej Prokuraturze Okręgowej. Potwierdził to jego rzecznik Preben Aamann. W Debacie Dnia Polskiego Radia 24 m.in. o tej sprawie rozmawiali Agnieszka Burzyńska z „Faktu” i Piotr Gursztyn z Telewizji Polskiej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Donald Tusk Służba Kontrwywiadu Wojskowego FSB prokuratura Rada Europejska Piotr Gursztyn Grzegorz Osiecki

Relacje państwo-kościół w II Rzeczpospolitej

Przez 123 lata Polska pozostawała pod wpływem trzech zaborczych mocarstw. Każde z nich wobec okupowanych przez siebie terenów prowadziło odmienną politykę. Gdy w 1918 roku odrodziła się wolna Polska, szybko okazało się, że daleko jej do jednorodności. Różnice ujawniły się m.in. w gospodarce, kraj zamieszkiwało też wiele mniejszości narodowych. Jak w tym wszystkim odnajdował się Kościół? Mówili o tym w audycji Nos Kleopatry dr Tomasz Terlikowski (publicysta) oraz Piotr Gursztyn (TVP Historia).
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Kościół Piotr Gursztyn Tomasz Terlikowski Wiktor Świetlik

"Część Polaków mogła poczuć się oszukana"

4 czerwca to ważna data lat transformacji. W 1989 roku odbyły się pierwsze częściowo wolne wybory w powojennej Polsce, a trzy lata później – w 1992 roku – Sejm, na tle kryzysu lustracyjnego, odwołał rząd Jana Olszewskiego. O tych wydarzeniach w Polskim Radiu 24 mówili Piotr Gursztyn, dyrektor TVP Historia i Bartosz Machalica z Centrum im. Ignacego Daszyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  Jan Olszewski historia Polski Piotr Gursztyn lustracja

Marsz KOD zmieni obraz polskiej polityki?

50 tys. ludzi – według danych stołecznego ratusza – przeszło 12 grudnia przez Warszawę w marszu "Obywatele dla demokracji” zorganizowanym przez Komitet Obrony Demokracji. Uczestnicy przyszli bronić niezawisłości Trybunału Konstytucyjnego i trójpodziału władzy. Co ta demonstracja oznacza dla polskiej polityki?
Zobacz więcej na temat:  Jan Ordyński manifestacje protest Trybunał Konstytucyjny Andrzej Jonas Grzegorz Rzeczkowski Piotr Gursztyn

Powstanie warszawskie 71 lat później

– Cały mit powstania warszawskiego został ufundowany politycznie. Używały go grupy negujące PRL, dlatego mówienie dziś o tym wydarzeniu wymaga pewnego wykluczenia – oceniał w Polskim Radiu 24 dr hab. Jacek Wasilewski z Uniwersytetu Warszawskiego. – Mit powstania jest antypeerelowski, ale nie opiera się na wykluczaniu kogokolwiek – komentował Piotr Gursztyn, publicysta. Goście „Debaty Poranka” rozmawiali o tym, jak powstanie warszawskie jest postrzegane przez społeczeństwo.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie Warszawa Jacek Wasilewski PRL II wojna światowa historia Polski Piotr Gursztyn