Polskie Radio
Section05
szkolnictwo wyższe

Konstytucja dla nauki. Główne założenia reformy

Wsparcie dla uczelni regionalnych, urlopy rodzicielskie dla doktorantów, zrównanie wieku emerytalnego naukowców bez względu na płeć do 65 r. życia - to wybrane zapisy w najnowszym projekcie ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, który przedstawił w poniedziałek szef resortu nauki Jarosław Gowin. O "Konstytucji dla nauki" i "dezubekizacji" uczelni mówił w Polskim Radiu 24 wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Piotr Müller.
Zobacz więcej na temat:  Jarosław Gowin Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego szkolnictwo wyższe

Dezubekizacja uczelni. "Projekt musi mieć szerszy zakres"

Projekt „dezubekizacyjny” w szkolnictwie wyższym zakłada, że osoby, które pracowały w organach bezpieczeństwa PRL lub z nimi współpracowały, nie będą mogły być rektorami, dziekanami czy kierownikami katedr na uczelniach. W Polskim Radiu 24 komentarz Janusza Olewińskiego, przewodniczącego Ogólnopolskiego Stowarzyszenia  Internowanych i Represjonowanych. O „Konstytucji dla Nauki” mówił też w Polskim Radiu 24 doc. Marek Kisilowski z Wydziału Zarządzania Politechniki Warszawskiej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 szkolnictwo wyższe PRL Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego historia PRL służba bezpieczeństwa

Reforma Szkolnictwa Wyższego. Debata młodych polityków

Założenia projektu tzw. Ustawy 2.0 Gowin przedstawił podczas Narodowego Kongresu Nauki w Krakowie. Zapowiedział, że chce zaaplikować polskiej nauce „silny impuls rozwojowy”. O reformie szkolnictwa wyższego mówili w audycji Młoda Audycja Polityczna Łukasz Rusajczyk (Parlament Studentów RP), Patryk Palczewski (Forum Młodych PiS), Michał Jurek (Stowarzyszenie Młodzi Demokraci PO) i Jan Strzeżek (Młoda Prawica - Porozumienie Jarosława Gowina).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego edukacja szkolnictwo wyższe Jarosław Gowin reforma szkolnictwa

Jarosław Gowin o dokonaniach w nauce i szkolnictwie wyższym

Podsumowując dwa lata swojej pracy na czele resortu nauki, Jarosław Gowin podkreślił, że „konstytucja dla nauki” powstaje we współpracy rządu ze środowiskiem naukowców i podniesie autonomię uczelni. O podsumowaniu prac Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego mówił w Polskim Radiu 24 prof. Radosław Rybkowski z Uniwersytetu Jagiellońskiego
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Ministerstwo Edukacji Narodowej Jarosław Gowin edukacja szkolnictwo wyższe

Doktoraty wdrożeniowe. „To budowa więzów między uczelniami i firmami”

W październiku rozpoczęli studia pierwsi laureaci programu doktoratów wdrożeniowych. Pod koniec kwietnia weszła w życie nowelizacja ustawy o stopniach naukowych i tytule naukowym, która zakładała utworzenie tego programu. O doktorantach wdrożeniowych mówił w Polskim Radiu 24 wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Piotr Dardziński.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 przemysł szkolnictwo wyższe

NIK: systematycznie maleje liczba młodych pracowników naukowych

System nadawania stopni naukowych nie pozwala na optymalny rozwój kadr na polskich uczelniach wyższych. NIK przypomina, że liczba młodych pracowników naukowych systematycznie spada i wskazuje niedoskonałości: wadliwy mechanizm motywacyjny i nieprzejrzyste procedury nadawania stopni naukowych. O reformie szkolnictwa wyższego i bolączkach systemu edukacji uniwersyteckiej mówił w Polskim Radiu 24 doc. Marek Kisilowski z Wydziału Zarządzania Politechniki Warszawskiej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 studia podyplomowe szkolnictwo wyższe NIK

"Dyplom polskiej uczelni musi odzyskać prestiż"

Jarosław Gowin przedstawił w Krakowie założenia nowej ustawy reformującej szkolnictwo wyższe i rozpoczął konsultację społeczne na temat zmian. Wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego zapewniał w radiowej Trójce, że projekt reformy zyska akceptację zarówno polityczną, jak i środowisk akademickich.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Trójka Marcin Pośpiech Jarosław Gowin Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego NAUKA szkolnictwo wyższe