Polskie Radio
Section05
Tomasz Stańko

"Wooden Music I" Tomasz Stańko Quintet - premiera po półwieczu

- To są nagrania z Bremy, za parę miesięcy ukażą się nagrania z Monachium. Tomasz Stańko gra w towarzystwie Zbigniewa Seiferta, Janusza Muniaka, Bronisława Suchanka i Janusza Stefańskiego (...). To muzyka bardzo spontaniczna, żywiołowa, intuicyjna - mówił w "Poranku Dwójki" Adam Domagała, manager megaprojektu Polski Jazz w Instytucie Adama Mickiewicza (IAM). Rozmawialiśmy m.in. o płycie "Wooden Music I" Tomasz Stańko Quintet, która na wydanie czekała 50 lat.
Zobacz więcej na temat:  Tomasz Stańko płyta Dwójka Roch Siciński Jazz Instytut Adama Mickiewicza

Andrzej Chyra: Norwid wyraźnie różni się od wieszczów

- Norwid jest o wiele bardziej sarkastyczny, ironiczny, wprowadza absolutnie nowoczesną konstrukcję wiersza, uwalnia go z równej liczby sylab, z równo rozłożonych akcentów - mówił w Dwójce aktor Andrzej Chyra. 29 września – tuż po 201. urodzinach Cypriana Kamila Norwida - ukaże się płyta z jazzowymi impresjami na temat tej poezji.
Zobacz więcej na temat:  Cyprian Kamil Norwid Jazz Andrzej Zieliński Dwójka Andrzej Chyra Tomasz Stańko

Bracia Olesiowie: Tomasz Stańko umiał nadawać znaczenia nutom

- Zadałem sobie pytanie: na ile kompozytor Tomasz Stańko pisał tylko dla siebie, jak można jego utwory zagrać, wiedząc, że już nie będą tymi samymi dziełami. To muzyk, od którego nauczyłem się najwięcej w kwestii prowadzenia zespołu, on go cały czas prowadził, był jego dyrygentem - mówił w Dwójce kontrabasista Marcin Oleś tuż przed koncertem Tomasz Stańko Recomposed w ramach cyklu "Jazz.PL".
Zobacz więcej na temat:  Tomasz Stańko Jazz Dwójka Bartłomiej Oleś Marcin Oleś Andrzej Zieliński KULTURA

Jazz.PL - Skalpel gra (w kwintecie). Stańko i nie tylko [ZOBACZ WIDEO]

W cyklu "Jazz.PL" wystąpił zespół Skalpel. W repertuarze koncertu pojawiły się najpopularniejsze utwory z dotychczasowego dorobku wrocławskiego duetu, ale także propozycja premierowa, przygotowana specjalnie na ten koncert, w której wrocławscy artyści wykorzystali solowe nagranie Tomasza Stańki pochodzące z Archiwum Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Jazz Tomasz Stańko Dwójka Roch Siciński 85 lat Dwójki