Polskie Radio
Section05
umowa o dzieło

Zmiany w podatkach. Co obiecują politycy?

PO zapowiedziało likwidację składek do ZUS i na NFZ, obniżenie stawki PIT do 10 proc., likwidację umów śmieciowych. Z kolei PiS zaproponowało m.in. obniżkę podatku CIT dla przedsiębiorców, wprowadzenie tzw. podatku bankowego i od hipermarketów. Co do stawki godzinowej obydwie partie są zgodne: powinno to być co najmniej 12 zł /godz.
Zobacz więcej na temat:  cit firma pit płace podatki pracownik składka zus umowa o dzieło umowa zlecenie

Kto skorzysta na godzinowej stawce minimalnej?

Jak pokazują badania NBP problem umów cywilnoprawnych w Polsce nie jest tak duży, jak się nam wydaje. Stanowią one w całej gospodarce tylko 4 procent. Związki zawodowe są innego zdania, i podkreślają, że pracodawcy nadużywają tzw. umów śmieciowych – by obniżyć koszty. I dlatego związkowcy zabiegają o wprowadzenie godzinowej stawki płacy minimalnej.
Zobacz więcej na temat:  płaca minimalna praca pracodawcy umowa umowa o dzieło umowa zlecenie zatrudnienie

Każda praca, nawet sezonowa, wymaga umowy

W wakacje przy pracach sezonowych nieprawidłowości związane z zawieraniem umów lub ich brakiem zdarzają się częściej. Państwowa Inspekcja Pracy przypomina, że każda praca, nawet na próbę, wymaga sporządzenia umowy na piśmie. Umowy cywilno-prawne powinny zawierać podstawowe informacje o pracodawcy i warunkach zatrudnienia. Tylko na podstawie podpisanego dokumentu będzie można dochodzić swoich praw czy wyegzekwować wynagrodzenie.
Zobacz więcej na temat:  praca pracownik prawo umowa umowa o dzieło umowa zlecenie

Minister pracy komentuje pomysł Ewy Kopacz

Premier Ewa Kopacz zapowiedziała we wtorek, że częścią programu PO będzie propozycja dopłat dla pracowników zatrudnionych na umowę o pracę na najniższych stawkach. Rolą państwa jest, by temu, kto mało zarabia, dopłacić tyle, by mógł godnie żyć - mówiła. Dzisiaj minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz stwierdził, że są różne sposoby wzrostu wynagrodzeń.
Zobacz więcej na temat:  praca umowa o dzieło umowa zlecenie umowa zlecenie a ubezpieczenie wybory parlamentarne 2015 zatrudnienie