Polskie Radio
Section05
umowa o dzieło

Na umowach śmieciowych pracuje 2 mln Polaków

1,5 mln Polaków jest zatrudnionych na umowy-zlecenia, zaś 0,5 mln – na umowy o dzieło. Umowy cywilnoprawne ze względu na mniejsze obowiązki w zakresie płacenia składek są bardziej korzystne dla pracodawców, zdarzają się więc nieprawidłowości przy ich zawieraniu. Nawet 15 proc. z 2 mln pracowników powinno być zatrudnionych na etacie, bo wykonywana przez nich praca spełnia szereg przesłanek ku temu.
Zobacz więcej na temat:  praca rynek pracy umowa o dzieło umowa zlecenie

Zmiany w podatkach. Co obiecują politycy?

PO zapowiedziało likwidację składek do ZUS i na NFZ, obniżenie stawki PIT do 10 proc., likwidację umów śmieciowych. Z kolei PiS zaproponowało m.in. obniżkę podatku CIT dla przedsiębiorców, wprowadzenie tzw. podatku bankowego i od hipermarketów. Co do stawki godzinowej obydwie partie są zgodne: powinno to być co najmniej 12 zł /godz.
Zobacz więcej na temat:  cit firma pit płace podatki pracownik składka zus umowa o dzieło umowa zlecenie

Kto skorzysta na godzinowej stawce minimalnej?

Jak pokazują badania NBP problem umów cywilnoprawnych w Polsce nie jest tak duży, jak się nam wydaje. Stanowią one w całej gospodarce tylko 4 procent. Związki zawodowe są innego zdania, i podkreślają, że pracodawcy nadużywają tzw. umów śmieciowych – by obniżyć koszty. I dlatego związkowcy zabiegają o wprowadzenie godzinowej stawki płacy minimalnej.
Zobacz więcej na temat:  płaca minimalna praca pracodawcy umowa umowa o dzieło umowa zlecenie zatrudnienie