Polskie Radio
Section05
wiolonczela

Cello Brothers wystąpili w Chinach. "To był koncert naszych marzeń"

Jakub Dubik i Mikołaj Błaszczyk, czyli duet Cello Brothers, wystąpili na gali otwarcia międzynarodowego festiwalu w Chinach. - To na pewno był koncert naszych marzeń i myślę, że każdego artysty, który brałby w tym udział, bo uczestnictwo w tak dużym wydarzeniu jest wyróżnieniem dla każdego - mówią w "Muzycznej Jedynce" w Programie 1 Polskiego Radia muzycy, którzy teraz szykują się na trasę koncertową po Chinach.  
Zobacz więcej na temat:  Paweł Sztompke MUZYKA Cello Brothers Chiny koncert wiolonczela

Chopin na cztery wiolonczele

Dzisiejszą audycję wypełnią brzmienia kameralne, głównie z udziałem wiolonczeli, a właściwie aż czterech wiolonczel. Czeka nas bowiem prezentacja Chopinowskiego albumu Polish Cello Quartet - jednego z naszych czołowych zespołów kameralnych, który tworzą czterej znakomici wiolonczeliści: Tomasz Daroch, Wojciech Fudala, Krzysztof Karpeta i Adam Krzeszowiec.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Róża Światczyńska Fryderyk Chopin wiolonczela instrumenty instrumentaliści

Tomasz Pokrzywiński: wiolonczela doskonale brzmi obok skrzypiec

-  Unikalną cechą tej płyty jest to, że continuo jest realizowane tylko przez wiolonczelę. To praktyka wykonawcza pochodząca z XVII i XVIII wieku, która została zupełnie zapomniana. Wiolonczeliści z tamtego okresu byli niezwykle cenieni za tę umiejętność, osiągali niezwykłą wirtuozerię - mówił w Dwójce Tomasz Pokrzywiński.
Zobacz więcej na temat:  Jakub Kukla Tomasz Pokrzywiński wiolonczela Dwójka Martyna Pastuszka skrzypce

Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. K. Pendereckiego. "Chcemy przybliżać muzykę Mistrza"

Przed nami 4. Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Krzysztofa Pendereckiego (26.11-4.12). - Rola tego konkursu jest szczególna, dlatego że generalnie konkursy kojarzą się nam z olimpiadami, zawodami, kto pierwszy, kto najszybszy… Natomiast celem naszego konkursu jest przede wszystkim przybliżenie muzyki naszego wielkiego Mistrza, który niestety odszedł od nas tak niedawno - mówił w Dwójce prof. Zdzisław Łapiński, pomysłodawca i dyrektor artystyczny wydarzenia.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Penderecki wiolonczela konkurs Konkurs Wiolonczelowy im. Krzysztofa Pendereckiego Jakub Jamrozek MUZYKA Kraków Dwójka

Kacper Nowak: podchodziliśmy do tej współpracy bez żadnych oczekiwań

- Zapoznała nas moja belgijska menadżerka. Dobrze się nam grało, czerpaliśmy z siebie nawzajem inspirację, więc zdecydowaliśmy, że nasze wspólne projekty potrwają dłużej. Pojawiła się też idea płyty, którą chcemy w tym roku wydać - mówił w Dwójce wiolonczelista Kacper Nowak, który wystąpi razem z pianistą Łukaszem Krupińskim na V Festiwalu Romantycznych Kompozycji: Elsner i jego uczniowie.
Zobacz więcej na temat:  pieśń Dwójka MUZYKA fortepian wiolonczela

Międzynarodowe premiery na nowej płycie Cracow Duo

- Od początku naszej wspólnej działalności z Jankiem bardzo istotnym aspektem jest muzyka współczesna. Współpracujemy z kompozytorami, dokonujemy prawykonań i zamówień. Płyta, która za chwilę się ukaże jest właściwie kolejnym sequelem płyty sprzed prawie dziesięciu lat, na której zawarliśmy część kompozycji pisanych właśnie dla nas - mówił w Dwójce pianista Marek Szlezer z Cracow Duo.
Zobacz więcej na temat:  muzyka współczesna płyta wiolonczela fortepian kompozytor Dwójka MUZYKA

Międzynarodowa Akademia Wiolonczelowa. "To warsztaty dla muzyków i koncerty zespołów w różnych składach"

- Wiolonczela to instrument, który w Polsce i na świecie przeżywa drugą młodość. Międzynarodowa Akademia Wiolonczelowa jest miejscem dla wszystkich. To połączenie naszych przeróżnych doświadczeń z okresu studiów w Polsce i za granicą, występów oraz udziałów w artystycznych warsztatach, ale także seria koncertów otwartych dla publiczności - mówili w Dwójce Wojciech Fudala i Tomasz Daroch z Polish Cello Quartet.
Zobacz więcej na temat:  wiolonczela Dwójka Jakub Kukla warsztaty Tomasz Daroch

Andrei Ioniță: "Schelomo" zabiera muzyków i publiczność w wyjątkową podróż

- Dorastałem w religijnym środowisku. Byłem więc zaznajomiony z historią o Salomonie, jego pismami i z księgą Koheleta, która jest cytowana w "Schelomo". Myślą przewodnią całego utworu jest sam początek tej księgi, czyli "Marność nad marnościami i wszystko marność". Zawarta w tym utworze historia opiera się na lamentacjach, ale i na wewnętrznych dyskusjach prowadzonych przez grającego na wiolonczeli, bijącego się z własnymi myślami solistę - mówił Andrei Ioniță w przerwie czwartkowego koncertu (18.05) w ramach Festiwalu Katowice Kultura Natura.
Zobacz więcej na temat:  wiolonczela NOSPR koncert Dwójka Katowice Michał Dębski MUZYKA Eugeniusz Knapik

Maciej Kułakowski: propozycja Dwójki to dla nas okazja, by znów razem zagrać

- Poznaliśmy się z Yannickiem wiele lat temu, podczas festiwalu Krzyżowa Music. Od tamtego czasu byliśmy w stałym kontakcie, aczkolwiek już kilka lat nie graliśmy niczego razem. Ostatnio zdarzyło się to nam w czasie pandemii, ale to było bardziej dla zabawy, nie graliśmy żadnych koncertów. Gdy nadarzyła się okazja, żeby nagrać krótki recital dla Dwójki pomyślałem, że byłoby super zrobić to razem - mówił w "Poranku Dwójki" wiolonczelista Maciej Kułakowski, współgospodarz najbliższej "Miejscówki z Dwójką".
Zobacz więcej na temat:  Miejscówka z Dwójką Dwójka fortepian wiolonczela koncert Karol Furtak MUZYKA

"Lubimy wyzwania". FudalaRot Duo o płycie "Transfiguration"

- Po nagraniu pierwszej płyty zaczęliśmy pracę nad transkrypcją Sonaty Karola Szymanowskiego. Była to dla nas fantastyczna przygoda i stwierdziliśmy, że na pewno chcemy nagrać ten utwór - mówił w "Poranku Dwójki" wiolonczelista Wojciech Fudala, który razem z pianistą Michałem Rotem tworzy duet FudalaRot Duo. Właśnie ukazała się ich nowa płyta - "Transfiguration".
Zobacz więcej na temat:  Karol Szymanowski płyta Paweł Siwek Dwójka MUZYKA wiolonczela fortepian Mieczysław Weinberg